گزارش کارآموزی در کارگاه صافکاری (رعایت ایمنی در محیط کار)

گزارش کارآموزی در کارگاه صافکاری (رعایت ایمنی در محیط کار) گزارش کارآموزی در کارگاه صافکاری (رعایت ایمنی در محیط کار)

دسته : -گزارش کار آموزی و کارورزی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 23 KB

تعداد صفحات : 32

بازدیدها : 660

برچسبها : کارآموزی صافکاری

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود گزارش کارآموزی در کارگاه صافکاری (رعایت ایمنی در محیط کار) در 32 صفحه ورد قابل ویرایش آماده ارائه با فرمت doc

گزارش کارآموزی در کارگاه صافکاری (رعایت ایمنی در محیط کار)

بخشهایی از متن

نکات ایمنی

از جمله وظایف هر کارگر رعایت اصول و قوانین ایمنی است . موضوع ایمنی مخصوصاً در کارکاهایی صافکاری بدنه اتومبیل بسیار مهم است

، زیرا به علت استفاده از مواد رنگی ، تینر ها وسایر مواد قابل اشتعال به همراه وسایل جوشکاری احتمال وقوع آتش سوزی خیلی بیشتر از سایر کارگاه ها می باشد .

از طرف دیگر چون کف این نوع کارگاهها پر از قطعات کوچک و بزرگ بدنه اتومبیل با لبه های تیز و برنده می باشد ، لذا امکان بوجود آمدن بریدگی و ایجاد زخم زیاد است .

یکی از شرایط اساسی ، رعایت مقررات ایمنی و رفتار صحیح هر یک از افراد کارگاه است ، مثلاً شوخی کردن و دویدن نه تنها باعث بوجود آمدن حوادث ناگواری می گردد ، بلکه از پیشرفت کار سایر کارگران جلوگیری می کند .

کلیه کارگاههای صافکاری بدنه اتومبیل باید دارای وسایل ضد حریق کافی باشد و هریک از کارکنان لازم است طرز استفاده از این دستگاهها را بداند . و سرپرست کارگاه نیز باید مسئولیت کنترل آنها رابه عهده بگیرد .

در کارگاههای صافکاری اتومبیل لازم است نکات ایمنی زیر رعایت گردد:

هنگام استفاده از سنگ سمباده جهت صافکاری بدنه اتومبیل باید از ماسک مخصوص استفاده کرد .

کارگاه صافکاری باید به اندازه کافی روشن باشد ، زیرا نور کم باعث ایجاد حوادثی مانند لغزیدن پا روی اشیاء کف کارگاه می شود .

چون هنگامی که صافکاری باید بدنه اتومبیل ضربه وارد کرد از این رو ممکن است ایجاد اتصال کوتاه در سیستم برق اتومبیل گردیده و باعث آتش سوزی شود . بنابراین هنگامی که اتومبیلی جهت صافکاری به کارگاه آورده می شود قبل از هرکاری باید سیمهای اصلی برق آن را از باتری جدا کرد .

یکی از مشکلات کارگاه صافکاری جداکردن قطعات مختلف اتومبیل برای دسترسی بیشتر به قسمتهای قابل تغییر است ، در این موارد باید قطعات جدا شده را به دقت و با رعایت اصول ایمنی در کنار دیوار وجای دیگری که از دسترس دیگران دور باشد قرار داد.

کف کارگاه باید کاملاً تمیز بوده و از هرگونه مواد روغنی و رنگی پاک باشد . زیرا قطرات روغن و مواد رنگی علاوه بر اینکه به آتش سوزی کمک می کنند همچنین ممکن است باعث ایجاد حوادثی مانند لغزیدن افراد کارگاه و دیگران گردد.

بسیاری از عملیات صافکاری در حالی که اتومبیل روی جک و خرک قرار دارد انجام می گیرد ، در چنین مواردی باید دقت کرد اتومبیل بطور مطمئن روی جک یا خرک قرار گرفته باشد و اگر از جک های متحرک استفاده می شود باید دقت کنید دسته آن در سر راه دیگران قرار نگیرد ، زیرا باگذاشتن پا بر روی دسته آن ، اتومبیل یکمرتبه پایین آمده و باعث بروز حوادث ناگواری می گردد .

رعایت اصول ایمنی در مورد بکار بردن ابزار کار

هرگز از سوهان های بدون دسته محافظ نباید استفاده کرد زیرا ممکن است دست با برخورد به آنها بریده شود .

و نیز از سوهان نباید به عنوان چکش استفاده کرد ، زیرا جنس سوهان از فولاد شکننده ساخته شده است و ممکن است قطعاتی از آن کنده شده و به خود یا اطرافیان آسیب برساند .

با چکش به سطح سندان ها نباید کوبید چون ممکن است ذرات فلز به صورت شما یا سایرین پریده و ایجاد بریدگی یا احتمال کوری کند . در مورد چکشها باید مطمئن بود که سر آنها به دسته به خوبی محک شده است در غیر این صورت هنگام ضربه زدن ممکن است سر چکش از دسته جدا شده و حوادث ناگواری را به بار آورد .

صافکاری بدنه با استفاده از ابزارهای برقی و بادی

در بسیاری از موارد آسیب دیدگی به قدری شدید است که تمام بدنه معیوب می شود . در این حالت اگر شاسی و بدنه اتومبیل جدا از هم باشد شاسی اتومبیل جا می خورد و اگر ساختمان آن یکپارچه باشد اجزا آن تغییر شکل خواهد داد یا به عبارتی دیگر آسیب دیدگی خیلی بیشتر و عمیق تر از چین و چروک معمولی خواهد بود . در این حالت صافکار مجبور است قبل از عمل صافکاری شاسی و بدنه اتومبیل را به حالت اولیه خود برگرداند برای انجام این کار باید با اندازه گیری شاسی را به حالت اول در اورد در بسیاری از موارد جهت تنظیم جاخوردگی از وسایل برقی و بادی استفاده می کند . این وسایل می تواند عملیات مختلف فشار و کشش را انجام دهد و به ابزار های دقیقی مجهز است که مقدار خمیدگی کشش و فشار و تغییر زاویه را نشان می دهد . باید به خاطر داشت که تنظیم نادرست باعث نامیزان شدن درب ها و کاپوت و سایر قسمت های بدنه و حتی سیستم تعلیق خواهد شد .

انواع آسیب دیدگی شاسی

آسیب دیدگی شاسی ممکن است در نتیجه وارد شدن ضربه به کنار شاسی از عقب و جلو بوجود آید و یا اینکه به علت غلط زدن و چپ شدن بوجود آید .

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید