مقاله حجاب و پوشش اسلامی در قرآن

مقاله حجاب و پوشش اسلامی در قرآن مقاله حجاب و پوشش اسلامی در قرآن

دسته : معارف اسلامی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 105 KB

تعداد صفحات : 25

بازدیدها : 147

برچسبها : مقاله حجاب پوشش اسلامی قرآن

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله حجاب و پوشش اسلامی در قرآن

مقاله و تحقیق دانلودی حجاب و پوشش اسلامی در قرآن

با کمال تاسف در اوج شکوفایی علم و صنعت در جهان معاصر الهامات درونی زن لگمال هوسهای زودگذر و سود جوییهای اقتصادی گردید و قانون الهی حجاب نادیده گرفته شد و به نام آزادی فرهنگ خود آرایی و بی بند و باری ترویج گردید. در نتیجه نظام خانواده از هم گسسته شد و التهابات روحی افزایش یافت و ماراض جسمی فزونی گرفت.

آری نهضت آزادی زنان اگر چه محدودیتهایی را در جهان غرب از زن برداشت ولی بدبختی های فراوانی را برای زن و جامعه بشریت به ارمغان آورد. غم انگیزترین فاجعه آن است که به تدریج خودآرایی ارزش شد و وسیله پیشرفت قلمداد گردید و حجاب ارتجاع نام گرفت و علامت عقب ماندگی معرفی شد و متاسفانه کشوهای اسلامی هم با روی باز از راه و رسم دشمن استقبال نمودند.

معیار پوشش مناسب از دیدگاه قرآن

قبل از آنکه به دیدگاه قرآن و سنت در این ارتباط بپردازیم شایسته است مقداری در ارتباط با واژه حجاب در لغت و اصلاح بحث کنیم.

حجاب در لغت

حجاب واژه ای است عربی با معانی متعدد مانند پوشش، وسیله پوشیدن، حایل و ... در کتاب لسان العرب درباره معانی آن چنین آمده است:

حجاب به معنای پوشش است زن محجوبه یعنی زنی که به وسیله ای پوشیده شده است. هم چنین حجاب نامی است برای آنچه بدان خود را می پوشانند. آنچه میان دو چیز حایل گردد نیز حجاب نامیده می شود. جمع آن حُجُب است کلام خداوند متعال که می فرماید: (و من بنینا و بنیک حجاب ...) بدین معناست که میان ما و شما حاجز و فاصله ای در نحله و دین وجود دارد.

در زبان فارسی با توجه به اینکه این واژه عربی است معانی متفاوتی را برای آن نقل شده است. در فرهنگ معین برای ‹ حجاب › معانی ذیل ارائه شده است:

پرده، ستر، نقابی که زنان بدان خود را بپوشانند، روی بند، برقع، چادری که زنان سرتاپای خود را بدان بپوشانند.

از مجموع این کلمات می توان نتیجه گرفت که واژه ‹ حجاب › در لغت اغلب به معنای پرده و حایل استعمال شده است و پوشش زن را به اعتبار پشت پرده واقع شدن حجاب نامیده اند.

اما به طور مسلم امروز و به ویژه معنای مصطلح واژه حجاب به معنای پوشش مخصصو زنان به کار می رود و از معنای پرده منسلخ شده است.

از این رو در کلمات فقها و مفسرین ممتاخر و نویسنگدان معاصر به جای کلمه ستر یا پوشش زنان از واژه حجاب استفاده می شود.

پوشش در اسلام

بی شک پوشش زن در برابر مردان بیگانه یی از ضروریات دین اسلام است که نمی تواند در باره آن تردیدی به خود راه داد. همه ادیان الهی در پاسخ به ندای درونی فطرت پوشش را بر همه زنان واجب دانسته اند.

فهرست مطالب تحقیق دانلودی

مقدمه

معیار پوشش مناسب از دیدگاه قرآن

حجاب در لغت

پوشش در اسلام

پوشش در آیات قرآن

شان نزول

نتیجه در باب پوشش مناسب:

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید