تحقیق مراحل برنامه ریزی و برنامه ریزی استراتژیک

تحقیق مراحل برنامه ریزی و برنامه ریزی استراتژیک تحقیق مراحل برنامه ریزی و برنامه ریزی استراتژیک

دسته : مدیریت

فرمت فایل : word

حجم فایل : 19 KB

تعداد صفحات : 53

بازدیدها : 308

برچسبها : مراحل برنامه ریزی برنامه ریزی استراتژیک

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق مراحل برنامه ریزی و برنامه ریزی استراتژیک

تحقیق مراحل برنامه ریزی و برنامه ریزی استراتژیک

تعریف برنامه ریزی

برنامه ریزی یعنی آنکه از میان گزینه های گوناگون به برگزیدن راه های کنش آینده سازمان به گونه ی کلی پرداخته شود و برای هر یک از بخش های سازمان نیز چنین گزینشی صورت بگیرد. این کار مستلزم برگزیدن هدف های سازمان و مقاصد هر بخش و تعیین راه های دستیابی به آن هاست. از این رو برنامه ها برای دستیابی به هدف های از پیش تعیین شده روشی عقلایی فراهم می آورند. برنامه ریزی همچنین بر نو آفرینی مدیریت سخت دلالت دارد.

برنامه ریزی میان جایی که هستیم با جایی که می خواهیم بدان جا برویم پلی می سازد و موجب می شود تا آنچه را که در غیر آن حالت شکل نمی گیرد پدید آید. با آنکه به ندرت می توانیم آینده ای درست پیش بینی کنیم و با آنکه عامل های بیرون از نظارت ما می توانند با بهترین برنامه های تهیه شده معارض گردند. تا زمانیکه ما به برنامه ریزی بپردازیم پیش آمدها را به بخت وا می گذاریم. برنامه ریزی فکری دشوار است که لازم می سازد کنش را تعیین کنیم و تصمیم های خود را بر پایه هدف شناخت و برآوردهای سنجیده استوار سازیم.

مزایای برنامه ریزی استراتژیک

1- یکی از مزایای برنامه ریزی استراتژیک هادی بودن آن است . این نوع برنامه ریزی جهت و مسیر فعالیت ها و عملیات سازمان را مشخص می سازد و به عنوان راهنمای سازمان عمل می کند.

2- جهت گیری آینده اولویت ها را مشخص می کند و تصمیم های امروز را در پرتو پیامد های آینده اتخاذ می کند.

3- برنامه ریزی استراتژیک نقش هماهنگ کننده بین برنامه های عملیاتی سازمان را انجام مثی دهد و اقدامات واحدهای مختلف را در یک مسیر جهت می بخشد.

4- با اوضاع و شرایطی که به سرعت دست خوش تغییر می شوند به روشی کارساز برخورد و کار تمی و تخصصی کارشناسی ایجاد می کند.

5- برنامه ریزی استراتژیک با نگرش بلند مدت به پیش بینی های آینده می پردازد و از این رو دارای اطلاعاتی است که برای اقدامات دراز مدت مدیران مفید است .

6- برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک خواهان بینش استراتژیک در سراسر واحدهای سازمانی و از جمله همه ی سیستم های اداری است و به جای این که عملی مکانیکی باشد نقش محوری افراد، گروه ها و نفوذ فرهنگ سازمان را به رسمیت می شناسد. ...

عناوین مقاله

تعریف برنامه ریزی

سرشت برنامه ریزی

مراحل برنامه ریزی

فرآیند برنامه ریزی استراتژیک

مراحل برنامه ریزی استراتژیک

مزایای برنامه ریزی استراتژیک

محدودیت ها

نتیجه گیری

منابع پایانی : ندارد

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید