مقاله انرژی هسته ای و چرایی آن

مقاله انرژی هسته ای و چرایی آن مقاله انرژی هسته ای و چرایی آن

دسته : -پژوهش

فرمت فایل : word

حجم فایل : 12 KB

تعداد صفحات : 19

بازدیدها : 185

برچسبها : دانلود مقاله انرژی هسته ای

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله در مورد انرژی هسته ای و چرایی آن

مقاله در مورد انرژی هسته ای و چرایی آن

مقدمه :

حدود یک پنجم نیروی الکتریسیتۀ جهان به وسیلۀ نیروگاههای هسته ای تولید می شود. نیروی هسته ای از انرژی ذخیره شده در درون هسته اتم به وجود می آید. اتم ها به قدرت کوچکند که حتی توسط میکروسکوپ های قدرتمند نیز قابل رؤیت نیستند. اگرچه آنها خیلی کوچک هستند ولی هر چیزی که جهان پیرامون ما را تشکیل داده است، از اتم ساخته شده است. در مرکز هر اتم، یعنی هسته، ذرات کوچکتری به نام پروتون ها و نوترون ها قرار دارند. تعداد پروتئین ها در هسته یک اتم نشانگر نوع یک عنصر است. یک اتم هیدروژن که سبکترین عنصرهاست در هستۀ خود فقط 1 پروتون دارد و اتم اورانیوم که سنگین ترین عنصر موجود در طبیعت است، دارای 92 پروتون و تعداد بیشتری نوترون است.

انرژی هسته ای چیست؟

انرژی هسته ای یکی از صورت های انرژی است. برخی از کشورها از این انرژی برای تولید برق استفاده می کنند و با کمک برق، چراغ ها را روشن می کنند و زیر دریایی ها را به کار می اندازند.

از انرژی هسته ای همچنین می توان برای تولید سلاح های اتمی یا دارو استفاده کرد. به محل استفاده از انرژی هسته ای و تولید آن به الکتریسته،نیروگاه اتمیمی گویند.

انرژی هسته ای و ایمنی

امروزه برای اطمینان از عملکرد درست و بدون خطر نیروگاه های اتمی، روش ها و دستورالعمل های ایمنی بسیاری وجود دارد که همۀ کارها و کنترل ها براساس این روش ها انجام می گیرد. همچنین سوخت و زباله های اتمی را در ظرف های مخصوص نگهداری و جابه جا می کنند.

با استفاده از دستگاه های مخصوص، میزان تشعشعات رادیواکتیو را اندازه گیری می کنند :

میزان تشعشعات رادیواکتیو باید در بدن و لباس همۀ کسانی که با مواد رادیواکتیو سروکار دارند، به صورت مرتب اندازه گیری شود. با کمک دستگاهی به نام شمارندۀ گایگر می توان تشخیص داد که میزان تشعشعات در حد خطرناکی قرار دارد یا نه. حتی ماسک کارکنان نیز باید آزمایش شود.

جابه جایی سوخت های اتمی می تواند خطرناک باشد

تنها چند کشور در دنیا هستند که می توانند در کارخانه های خود، مفتول های مصرف شده یا قدیمی سوخت هسته ای را بازسازی کنند تا بتوان دوباره از آنها استفاده کرد. سوخت های قدیمی یا مصرف شده را از راه دریا و خشکی و از سراسر دنیا به این چند کشور می برند تا آنها را بازسازی کنند. برای جابه جایی سوخت های اتمی حتماً باید از ظرف های مخصوص استفاده شود که در برابر حرارت و ضربه مقاومت بالایی داشته باشند.

دور نیروگاه هسته ای را با دیواری بسیار ضخیم می پوشانند

یک نیروگاه اتمی صدها متر مربع وسعت دارد. برای جلوگیری از نشست مواد خطرناک، دور راکتور را با دیواری ضخیم از بتون و فولاد می پوشانند؛ اما هنوز هم بسیاری از مردم این نیروگاه ها را خطرناک می دانند...

مقاله دارای منابع می باشد

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید