تحقیق تصفیه خانه های فاضلاب شهری

تحقیق تصفیه خانه های فاضلاب شهری تحقیق تصفیه خانه های فاضلاب شهری

دسته : بهداشت محیط

فرمت فایل : word

حجم فایل : 362 KB

تعداد صفحات : 19

بازدیدها : 189

برچسبها : تحقیق تصفیه خانه فاضلاب شهری

مبلغ : 1500 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق بررسی آشنایی با تصفیه خانه های فاضلاب شهری

تحقیق دانلودی آشنایی با تصفیه خانه های فاضلاب شهری

فرآیند تصفیه آب

تصفیه خانه از نوع پولساتور است و عملکرد آن از ابتدای ورود آب به تصفیه خانه تا انتهای خروجی یک ساعت به طول می انجامد (در صورتیکه با ظرفیت اسمی کار کند) و شامل مراحل زیر است:

کلرزنی ابتدائی در ورودی تصفیه خانه (درحوضچه آرامش)

کلرزنی اولیه جهت نابودی موجودات زنده در آب ورودی به تصفیه خانه مورد استفاده قرار می گیردو به فرآیند تصفیه نیز کمک می کند.میزان لازم با توجه به حجم و کیفیت آب ورودی توسط کلریناتورهای گازی و با نظر کارشناس مسئول آزمایشگاه توسط بهره بردار تنظیم و به آب اضافه می شود.

افزودن مواد شیمیایی و اختلاط سریع با آب (در حوضچه اختلاط سریع)

برای ته نشینی ذرات معلق موجود در آبهای سطحی و زلال سازی از مواد شیمیایی منعقد کننده استفاده می شود که کلرورفریک منعقد کننده اصلی و آب آهک (کمک منعقد کننده و تنظیم کننده PH آب) است و این مواد بر حسب نیاز بعد از رقیق سازی توسط پمپ های تزریق در حوضچه اختلاط سریع (فلاش میکسر) به آب اضافه می گردد در این حوضچه یک دستگاه همزن برقی برای اختلاط سریع مواد شیمیایی با آب نصب شده است . که درصد تزریق مواد شیمیایی و میزان آن توسط کارشناس مسئول آزمایشگاه تعیین و توسط بهره بردار تنظیم می شود.

اختلاط آرام ، انعقاد و ته نشینی (در حوضچه های پولساتور)

آب بعد از اختلاط با مواد منعقد کننده وارد پولساتورها می شود و مراحل کواگولاسیون (انعقاد ذرات معلق) وفلوکولاسیون (تشکیل ابر لجن) را طی می کند در انجام این مراحل دستگاه وکیوم چمبر (vacum chamder) که با وارد کردن ضربات پی درپی به آب باعث اختلاط آرام در حوضچه ها می شود بسیار مؤثر است . مازادابر لجن تشکیل شده در اثر اختلاط آرام در حوضچه هایی به نام هپرته نشین به طور اتوماتیک در زمان های معین تخلیه می شودو آب زلال شده نیز از سطح بالای حوضچه ها توسط کانال های جمع آوری به سمت فیلترهای تند شنی هدایت می شود لازم به ذکر است که در مواردی که کیفیت آب ورودی در حد خیلی خوب باشد از طریق مسیر کنارگذر بدون عبور از پلساتورها مستقیماً به فیلترهای شنی هدایت می گردد.

فیلتراسیون

آب زلال شده توسط حوضچه های پولساتور از طریق کانال های جمع آوری واقع در سطح پولساتورها وارد فیلترهای تند شنی از نوع آکازور v است و آب با عبور از بستر شنی به ارتفاع حدود 80 سانتی مترو از طریق نازل های تعبیه شده در کف فیلتر به طرف گالری سیفون و از آنجا به سمت کانال خروجی هدایت می شود. ماسه درون فیلترهای شنی که از جنس سیلیس و به صورت دانه بندی شده و خلوص 98% می باشد. پس از مدتی عبور آب منافذ فیلتر توسط مواد معلق فیلتر شده گرفته می شود که با فرآیندی به نام شستشوی معکوس فیلتر تمیز و مجدداً در مدار قرار می گیرد .

کلرزنی انتهایی در خروجی تصفیه خانه

مطابق استاندارد آب خروجی تصفیه شده باید کدورتی کمتر از یک واحدNTU و کلر باقیمانده آزاد بین (PPM 0.8-0.2) برای ضدعفونی کردن منابع و خطوط لوله های انتقال آب تا محل مصرف داشته باشد (آخرین مصرف کننده 0.2 PPM کلر باقیمانده) برای این منظور در خروجی تصفیه خانه نیز کلر توسط دستگاه کلریناتور گازی به آب اضافه می شود که میزان تزریق توسط کارشناس مسئول آزمایشگاه تعیین و توسط بهره بردار تنظیم و تزریق می شود.

آزمایشگاه تصفیه خانه

تصفیه خانه دو مجهز به آزمایشگاه کنترل کیفی آب است که کلیه آزمایشات مربوطه را در حد استاندارد انجام می دهد. از جمله وظایف آزمایشگاه می توان عنوان کرد...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید