پرسشنامه چک لیست بهداشت روانی MHC

پرسشنامه چک لیست بهداشت روانی MHC پرسشنامه چک لیست بهداشت روانی MHC

دسته : پرسشنامه

فرمت فایل : word

حجم فایل : 14 KB

تعداد صفحات : 7

بازدیدها : 468

برچسبها : چک لیست بهداشت روانی

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

دانلود پرسشنامه چک لیست بهداشت روانی (MHC) تهیه و استاندارد سازی توسط پرامود کومار

پرسشنامه چک لیست بهداشت روانی (MHC) به منظور تهیه ابزاری دستی برای تشخیص اشخاصی که بهداشت روانی ضعیفی دارند و به کمک ابزار تشخیصی روانی نیازمند هستند ، شکل گرفته است.

مقدمه

بهداشت روانی نمایه ای است که میزان توانائی شخص را در مواجه با خواسته های محیطی اجتماعی ، عاطفی یا جسمانی نشان می دهد. به هر حال ، زمانی که فرد خودش را در یک موقعیت محبوس یافت و راهبردهای کنار آمدن با رفتار به طور موثر کارگر نشد ، او خود را زیر فشار روانی زیاد می یابد . این فشار روانی معمولا در نشانه هایی نظیر اضطراب، تنش، بی قراری یا ناامیدی و مشابه آنها انعکاس پیدا می کند اگر این وضع به مدت زمان طولانی و به طور خیلی وسیع توسط شخص احساس شود، احتمال دارد نشانه ها شکل قطعی به خود بگیرد (یا سندروم شود) و به صورت یک بیماری جدی ظاهر شوند. بنابراین بهداشت روانی را نباید با بیماری روانی در هم آمیخت ، بهداشت روانی مطالعه وضع روانی شخص قبل از بیماری است.

بدین طریق ، بهداشت روانی وضع روانی را که از طریق آرامش ، هماهنگی و گنجایش روانی مشخص می شود آشکار می سازد و به وسیله نبودن نشانه های ناتوانی و ضعف در هر دو بعد روانی و جسمانی در شخص شناخته می شود .

شکل گیری چک لیست

بهداشت روانی به عنوان شناسایی وضعیت روانی از طریق فقدان نشانه های ناتوانی و ضعف ، در هر دو بعد روانی و جسمانی شخص تفسیر شده است ، مولف از 5 معلم روانشناسی در خواست کرد کلیه نشانه هایی را که نشان دهنده بهداشت روانی ضعیف است بر طبق درک و نظر خودشان لیست کنند.بدین ترتیب یک لیست 21 موردی از چنین نشانه هایی تهیه شد .سپس این لیست برای نظر خواهی و اظهار عقیده تا آنجا که به مطالعه بهداشت روانی مربوط است به 5 روانشناس بالینی ورزیده سپرده شد.با توجه به اینکه داوران به 16 نشانه موافقت کامل نشان داده بودند در نهایت لیست 16 نشانه ای به عنوان چک لیست بهداشت روانی انتخاب شد.

انتخاب سؤال

چک لیست بهداشت روانی روی گروهی شامل 122 نفر بزرگسال (60 و 62) با دامنه سنی 18 تا 28 سال اجرا شد . همه آنها تحصیل کرده بودند . به آنها گفته شد که موفقیت زیاد طرح به آزادی و رک گویی و صداقت آنها در زمان پاسخ گویی دارد .

27% آزمودنیها که بالاترین و 27% که پایین ترین نمره را در چک لیست دریافت کرده بودند به عنوان گروه ملاک برای تجزیه و تحلیل سؤال تعیین شدند. در نهایت 11 سؤال که ارزش تمیز 30% یا بالا را داشتند برای فرم چک لیست بهداشت روانی انتخاب شدند.

چک لیست بهداشت روانی

شکل نهایی چک لیست بهداشت روانی (MHC) شامل 11 سؤال 6 تا روانی و 5 تا جسمانی، در شکل درجه بندی 4 نقطه ای تهیه شد .

دارای 11 گویه با مولفه های روانی و جسمانی، روایی و پایایی و نمره گذاری

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید