تحقیق برشکاری قوسی پلاسما

تحقیق برشکاری قوسی پلاسما تحقیق برشکاری قوسی پلاسما

دسته : مواد و متالوژی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 13 KB

تعداد صفحات : 14

بازدیدها : 214

برچسبها : تحقیق برشکاری قوسی پلاسما

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق برشکاری قوسی پلاسما

تحقیق برشکاری قوسی پلاسما

بخشهایی از متن تحقیق دانلودی

برشکاری قوسی پلاسما (PAC) برای برش هر نوع فلزی استفاده می شود، برشکاری قوس پلاسما غالباً برای برشکاری فولاد کربنی، آلومینیوم و فولادهای ضد زنگ بکار می رود، این فلزات از پر مصرف ترین و متداول ترین فلزاتی هستند که در کارگاه جوشکاری استفاده می شوند علاوه بر این فرایند جوشکاری استفاده می شوند علاوه بر این فرایند PAC بر روی هر فلز هادی مانند مس برنج و برنز، نیکل و آلیاژهای آن فلز، زیرکونیم بنحو دقیقی موثر واقع می گردد، و حتی برشکاری PAC،برای برش اورانیم نیز بکار می رود.

دلایل استفاده از PAC

فرایند برشکاری PAC برای برش ورقهای روی هم انباشته، پخ زدن ورق، برشکاری شکل گیری (الگو بری) و سوراخ کاری استفاده می شود. در حقیقت مشاهده خواهید کرد که برشکاری های PAC نسبت به شعله اکسی سوخت با ورود حرارت کمتری (با توجه به اینکه پلاسما بسیار داغ تر است ) انجام خواهد گرفت،چون مشعل پلاسما تا اندازه ای سریع تر از شعله اکسی استیلن کار می کند وسوختی یا اکسید شدگی در مسیر برشکاری و داخل فلز بوجود نمی آید ولی عوض ذوب خواهد شد و بعضی مواقع، فلز داخل شکاف به طور یکنواخت تبخیر می گردد. نتیجتاً مسایل به طور و مشکلات کاری همراه با تغییر شکل و پیچیدگی فلز اصلی وجود دارد. غالباً مشعل های PAC در برشکاری شکلی (الگوبری) و در ماشین های شیار زنی و در آوردن شیارهای چهار گوش با سرعت زیاد بکار می رود. برشکاری قطعات نسبتاً کوچک به علت وجود جریان برق و OCV زیاد کمی پیچیده و قابل بحث می باشد. سطح صدای جریان شدید گاز پلاسما با سرعت زیاد بسیار است و در حین عمل، بر اثر سوختن و تبخیر ذرات فلزی، مقدار کمی دوده فلزی تولید می گردد.

کیفیت برش

عواملی که کیفیت برش قوس پلاسما را تعیین می کند عبارتند از : صافی ویکنواختی سطح، پهنای شکاف موازی بودن سطوح برش، تشکیل سرباره بر ربو ی لبه بالائی. این عوامل با نوع فلزات مورد برش طرح و تنظیم تجهیزات و تغییر پذیری بهره برداری یا کار کنترل می شوند.

به طور کلی برشهای با کیفیت بالا با برق مناسب و سرعتهای برشکاری پایین حاصل می گردد. معهذا برشکاری با سرعت پایین را می توان جانشین طرح های اقتصادی PAC نمود. بنابراین آنچه که باید جانشین کیفیت برش و سرعت برشکاری گردد قبل از بکار گیری فرایند باید تعیین گردد.

برش های پلاسما در ورق های به ضخامت 3 اینچ سطوح صاف و یکنواختی شبیه به انهائی دارند که با برشکاری گازی اکسی سوخت حاصل گردیده اند. غالباً اکسید اسیون در سطح برش با تجهیزات اتوماتیک مدرن که از تزریق آب یا محافظ آبی استفاده کرده بوجود نمی آید. در ورق های ضخیم تر، بر اثر سرعتهای حرکت آهسته و آرام، سطح ناهموارتری بوجود می آید.

در ورق های فولاد زنگ ضد زنگ بسیار بسیار ضخیم فرایند قوس بر حسب سرعت نسبت به برشکاری اکسی استیلن مزیت ناچیزی دارد اگر چه PAC تا اندازه ای تمیز تر است.

توجه : پهنای شکاف با PAC به اندازه 5/1 تا 2 برابر پهنتر از پهنای شکاف با برشکاری اکسی استیلناست.

پهنای شکاف برش های قوس پلاسما به اندازه 5/1 تا 2 برابر پهنای گاز اکسی استیلن در ورق های به ضخامت 2 متر است. به عنوان مثال پهنای شکاف واقعی در فولاد ضد زنگ به ضخامت 1 اینچ برای با برشکاری اکسی استیلن می باشد.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید