پژوهش تأثیر كوشش و خطا بر یادگیری فرد (آزمایش ماز ذهنی پیترسن و ماز U شكل)

پژوهش تأثیر كوشش و خطا بر یادگیری فرد (آزمایش ماز ذهنی پیترسن و ماز U شكل) پژوهش تأثیر كوشش و خطا بر یادگیری فرد (آزمایش ماز ذهنی پیترسن و ماز U شكل)

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 12 KB

تعداد صفحات : 22

بازدیدها : 1231

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 4500 تومان

خرید این فایل

پژوهش تأثیر كوشش و خطا بر یادگیری فرد (آزمایش ماز ذهنی پیترسن و ماز U شكل)

پژوهش تأثیر كوشش و خطا بر یادگیری فرد (آزمایش ماز ذهنی پیترسن و ماز U شكل)

چكیده تحقیق «ماز پیترسن»:

آزمایش ماز ذهنی پیترسن می باشد كه در این آزمایش می خواهیم بدانیم كه كوشش و خطا چه تأثیری روی یادگیری فرد دارد. در این آزمایش ما به یك ماز نیازمندیم كه ماز ذهنی پیترسن « برای بزرگسالان» می باشد. این ماز كه از 12 شاخه تشكیل شده است و یك شاخه نیز برای ورود به راه اصلی وجود دارد. شاخه ها در امتداد یكدیگر قرار دارند به طوری كه هر شاخه « شاخه قبلی» خود را  قطع می كند و باعث تشكیل یك راه اصلی و یك راه فرعی می شود كه هر كدام از راه های اصلی و فرعی برای خود اعداد دارند به طوری كه آزمودنی در هر شاخه بر سر دو راهی می رسد. ابتدا آزمایشگر دو عدد 14 و 19 را برای آزمودنی می خواند و او نیز باید یكی از آنها را انتخاب كند. اگر عدد 14 را انتخاب كرد آزمایشگر اعداد 19 و 21 را برای او می خواند و اگر آزمودنی 19 را انتخاب كرد آزمایشگر دو عدد دیگر را كه بر سر راه آزمودنی وجود دارد را برای او می خواند یعنی اعداد 14 و 17 و این كار را تا بدانجا ادامه می دهند تا آزمودنی به مقصد رسد و بر اثر كوشش و خطا بتواند بدون غلط سه بار از ابتدا به مقصد برسد  آزماینده پاسخهای آزمودنی را ثبت و تعداد غلط های او را می شمارد. این آزمایش به صورت مطالعه موردی (Case study) بوده و آزمودنی مردی 24 ساله می باشد.

...

مقدمه:

حافظه از بعضی جهات مركز شناخت است. بدون حافظه شناخت چندان معنایی ندارد، زیرا هیچ كدام از محصولات آن باقی نخواهد ماند. روان شناسان بین سه نوع حافظه تمایز قائل اند: حسی كوتاه مدت (فعال) و بلندمدت.

داشتن اطلاعات در حافظه برای قابل كاربرد كردن آن كافی نیست؛ اطلاعات برای در دسترس بودن باید سازماندهی شود. شاید به همین دلیل اكثر افراد چیزهای كمی از دوران كودكی خود به یاد دارند. سازمان دهی زمانی واقع می شود كه اطلاعات از حافظه فعال (كوتاه مدت) به حافظه طولانی مدت از طریق فرآیند رمزگذاری منتقل شود؛ فرآیندی كه اطلاعات از طریق آن با طرحواره و مفاهیم قابل دسترس تعبیر و تفسیر می‌شود برای مثال فرض كنید از كودكی خواسته می شود نام تك تك پادشاهان ایرانی را بگوید (از حفظ كند). او بحای اینكه همه را جداگانه از بر كند آنها را به سلسله های مختلف تقسیم می نماید، چون می داند كه بدین وسیله بهتر می تواند از عهده حفظ كردن آنها برآید. ...

...

یادگیری از راه كوشش و خطا:

اكثر روان شناسان و پرورشكاران معتقدند كه ما رفتارهای گوناگون خود را از راه های گوناگونی یاد می‌گیریم. اغلب رفتارهای پیچیدة انسان صرفاً با استفاده از یك روش یاد گرفته نمی شود.

در یكی از نظریه های یادگیری، یادگیری چنین تعریف شده است تداعی بین چندین محرك بیرونی ( غذا، رنگ، مار) و یك پاسخ (ترشح بزاق، پلك زدن، تغییر در فشار خون)یادگیری تداعی بین درك و یك پاسخ شرطی شدن  (Couditioning) نامیده می‌شود. نوعی از این یادگیری كه شرطی شدن كلاسیك نام دارد، شامل یادگیری پاسخ های بازتابی و غیرارادی به محرك هایی است كه به طور طبیعی چنین پاسخهایی را ایجاد نمی كنند...

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید