مبانی نظری و پیشینه پژوهش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

مبانی نظری و پیشینه پژوهش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد مبانی نظری و پیشینه پژوهش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

دسته : -مبانی و پیشینه نظری

فرمت فایل : word

حجم فایل : 55 KB

تعداد صفحات : 26

بازدیدها : 1329

برچسبها : درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

مبلغ : 12000 تومان

خرید این فایل

دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (فصل دوم پایان نامه)

فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد پیشینه و مبانی نظری پژوهش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد همراه با منابع درون متنی به شیوه apa و منابع خارجی و داخلی

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) توسط هیز در اواخر دهه 1980 از رویکرد های رفتارگرایی به درمان پدید آمد. درمان رفتاری در سه گروه یا سه نسل مفهوم سازی شده بود که شامل: رفتار درمانی؛ رفتار درمانی شناختی (CBT)و " نسل سوم " و یا "موج سوم" رفتار درمانی. در دمان های موج سوم تلاش می شود بجای تغییر شناخت ها، ارتباط روان شناختی فرد با افکار و احساساتش افزایش یابد.

ACT ریشه در رفتار گرایی دارد اما بوسیله فرایندهای شناختی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. این درمان با ادغام مداخلات پذیرش و ذهن آگاهی در راهبردهای تعهد و تغییر، به درمانجویان برای دستیابی به زندگی پرنشاط، هدفمند، و بامعنا کمک می کند. برخلاف رویکردهای کلاسیک رفتار درمانی شناختی، هدف ACT تغییر شکل یا فراوانی افکار و احساسات آزار دهنده نیست؛ بلکه هدف اصلی آن تقویت انعطاف پذیری روان شناختی است. مراد از انعطاف پذیری روان شناختی توانایی تماس با لحظه لحظه های زندگی و تغییر یا تثبیت رفتار است، رفتاری که به مقتضات موقعیت، همسو با ارزش های فرد می باشد. به بیانی دیگر، به افراد یاری می رساند تا حتی با وجود افکار، هیجانات، و احساسات ناخوشایند، زندگی پاداش بخش تری داشته باشند.

مداخلات درمانی

به طورکلی مراجعین با هدف کنترل هیجانی به اتاق درمان می آیند. آن ها می خواهند از استبداد و ظلم افسردگی، اضطراب، اشتیاق به نوشیدن، خاطرات فجایع زندگی، عزت نفس پایین، ترس از طرد شدن، خشم، سوگ و نظیر این ها خلاص بشوند. در ACT هیچ تلاشی برای کاهش، تغییر، اجتناب، سرکوب یا کنترل این تجربیات درونی نمی شود، بلکه مراجعین یاد می گیرند تا اثر و نفوذ افکار و احساسات نامطلوب را با استفاده مؤثر از توجه آگاهی کاهش بدهند. مراجعین یاد می گیرند تا مبارزه با تجربیات درونی خود را متوقف کنند- آغوش خود را برایشان بگشایند و بی زحمت به آن ها اجازه بدهند تا بیایند و بروند. وقت، نیرو و پولی که قبلاً برای کنترل کیفیت حال خود خرج می کردند حال صرف این می شود که اقدامی مؤثر در جهت ارزش های زندگی خود انجام دهند تا ساعت های زندگی شان جان یابد و لحظه هایش گرانبار شود.

فهرست مطالب

2-1.درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

2-3-1.هدف ACT

2-3-2.توجه آگاهیچیست؟

2-3-3.ACT، رنجش انسان و اجتناب تجربه ای

2-3-4.مداخلات درمانی

2-3-4-1.مواجهه با هدف کنترل هیجانی

2-3-4-2.کنترل مشکل است نه راه حل

2-3-4-3.شش فرایند اصلی ACT

یک مدل از فرایندهای روانی مثبت ACT

2-3-4-4.مراحل درمان ACT

2-2.مروری بر پژوهش های انجام شده در زمینه اثربخشی ACT

2-4-1.تحقیقات خارجی

2-4-2.تحقیقات داخلی

منابع فارسی

منابع لاتین

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید