مقاله پروتکل TCP/IP در شبکه

مقاله پروتکل TCP/IP در شبکه مقاله پروتکل TCP/IP در شبکه

دسته : کامپیوتر و IT

فرمت فایل : word

حجم فایل : 20 KB

تعداد صفحات : 26

بازدیدها : 566

برچسبها : دانلود مقاله TCP IP

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله بررسی پروتکل TCP/IP در شبکه

مقاله پروتکل TCP/IP در شبکه

شبکه رایانه ای از پیوند دو یا چند رایانه برای تبادل داده ها از طریق یک رسانای ارتباطی، پدید میآید. مشهورترین و بزرگ ترین شبکه رایانه ای جهان اینترنت است که در واقع شبکه ای از شبکه های رایانه ای است.

شبکه محدوده محلی (LAN) یک شبکه رایانه ای است که یک محدوده محلی، مثل یک دفتر کار یا خانه را پوشش می دهد. این اختلافی است که این شبکه با دیگر شبکه ها همچون شبکهٔ شخصی (PAN) یا، شبکه محدوده کلانشهری (MAN) یا، شبکه محدوده گسترده (WAN) دارد. LANها معمولا از WANها سریعترند.

قدیمی ترین LAN معروف یعنی آرک نت (ARCnet)، درسال 1977 توسط شرکت دیتاپوینت (Datapoint) با هدف بوجود آوردن ارتباطی میان چندین دستگاه رایانه Datapoint 2200 برای دسترسی به فضای ذخیره سازی مشترکی بین آنها بوجود آمد. مانند تمامی شبکه های محلی اولیه آرک نت ویژه فروشنده بود. تلاشهای IEEE برای همگون سازی محیطی با بوجود آمدن سری استانداردهای IEEE 802 نتیجه داد. هم اکنون دو نوع فناوری سیمی برای شبکه محلی وجود دارد: اترنت (Ethernet) و حلقه علامتی (Token ring). همچنین گونه بی سیم این شبکه نیز برای کاربران سیار وجود که درحال پیشرفت می باشد.

هنگامی که اترنت بکار می رود معمولا رایانه ها به یک هاب (hub) یا یک کلید شبکه ای (network switch) متصل می شوند. در این حالت یک سازوکار انتقال فیزیکی برقرار می گردد. پروتکل درخت پوشا (spanning tree) اغلب برای نگهداری یک جانمایی شبکه بدون حلقه (loop free) با یک LAN و بویژه نوع اترنت آن بکار می رود.

یک تعداد پروتکل های شبکه از جمله TCP/IP می توانند از سازوکار ابتدایی انتقال فیزیکی استفاده نمایند. در این حالت DHCP بهترین راه حل جهت تنظیم پویای نشانی آی پی (IP Address) می باشد تا اینکه آنها بصورت ثابت تنظیم گردند. اتصالات بهم پیوسته LANها می تواند یک WAN را تشکیل دهند. همچنین یک مسیریاب برای اتصال شبکه های محلی به یکدیگر به کار گرفته شود.

پشته های قراردادی (Protocol Stacks)

در شبکه های رایانه ای از قراردادهای ارتباطی (که بیشتر به پروتکل ارتباطی معروف اند) استفاده می شود تا ارتباط گیری بین دو یا چند کامپیوتر سامان یافته و قابل اجرا باشد. در هر شبکه مجموعه ای از پروتکل ها به کار گرفته می شود. به مجموعه پروتکل هائی که در یک شبکه به کار می رود پشتهٔ قرارداد می گویند.

پروتکل TCP : لایه Transport

TCP) Transmission Control Protocol)، یکی از پروتکل های استاندارد TCP/IP است که امکان توزیع و عرضه اطلاعات ( سرویس ها) بین صرفا" دو کامپیوتر، با ضریب اعتماد بالا را فراهم می نماید. چنین ارتباطی (صرفا بین دو نقطه)، Unicast نامیده می شود. در ارتباطات با رویکرد اتصال گرا، می بایست قبل از ارسال داده، ارتباط بین دو کامپیوتر برقرار گردد. پس از برقراری ارتباط، امکان ارسال اطلاعات برای صرفا" اتصال ایجاد شده، فراهم می گردد. ارتباطات از این نوع، بسیار مطمئن می باشند، علت این امر به تضمین توزیع اطلاعات برای مقصد مورد نظر برمی گردد. بر روی کامپیوتر مبداء، TCP داده هائی که می بایست ارسال گردند را در بسته های اطلاعاتی (Packet) سازماندهی می نماید. در کامپیوتر مقصد، TCP، بسته های اطلاعاتی را تشخیص و داده های اولیه را مجددا ایجاد خواهد کرد

ارسال اطلاعات با استفاده از TCP

TCP، بمنظور افزایش کارائی، بسته های اطلاعاتی را بصورت گروهی ارسال می نماید. TCP، یک عدد سریال ( موقعیت یک بسته اطلاعاتی نسبت به تمام بسته اطلاعاتی ارسالی ) را به هریک از بسته ها نسبت داده و از Acknowledgment بمنظور اطمینان از دریافت گروهی از بسته های اطلاعاتی ارسال شده، استفاده می نماید. در صورتیکه کامپیوتر مقصد، در مدت زمان مشخصی نسبت به اعلام وصول بسته های اطلاعاتی، اقدام ننماید، کامپیوتر مبداء، مجددا اقدام به ارسال اطلاعات می نماید. علاوه برافزودن یک دنباله عددی و Acknowledgment به یک بسته اطلاعاتی، TCP اطلاعات مربوط به پورت مرتبط با برنامه ها ی مبداء و مقصد را نیز به بسته اطلاعاتی اضافه می نماید. کامپیوتر مبداء، از پورت کامپیوتر مقصد بمنظور هدایت صحیح بسته های اطلاعاتی به برنامه مناسب بر روی کامپیوتر مقصد، استفاده می نماید. کامپیوتر مقصد از پورت کامپیوتر مبداء بمنظور برگرداندن اطلاعات به برنامه ارسال کننده در کامپیوتر مبداء، استفاده خواهد کرد. هر یک از کامپیوترهائی که تمایل به استفاده از پروتکل TCP بمنظور ارسال اطلاعات دارند، می بایست قبل از مبادله اطلاعات، یک اتصال بین خود ایجاد نمایند. اتصال فوق، از نوع مجازی بوده و Session نامیده می شود.دو کامپیوتر درگیر در ارتباط، با استفاده از TCP و بکمک فرآیندی با نام : Three-Way handshake، با یکدیگر مرتبط و هر یک پایبند به رعایت اصول مشخص شده در الگوریتم مربوطه خواهند بود.

عناوین مطالب مقاله دانلودی

چکیده

TCP/IP چیست؟

تامین امنیت سیستم های شبکه با کنترل دسترسی هایTCP/IP

مفاهیم پروتکل TCP/IP درشبکه

کشف نقطه جدیدی در پروتکلTCP

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید