مقاله همه چیز در مورد Disk Defragmenter

مقاله همه چیز در مورد Disk Defragmenter مقاله همه چیز در مورد Disk Defragmenter

دسته : -پژوهش

فرمت فایل : word

حجم فایل : 61 KB

تعداد صفحات : 9

بازدیدها : 270

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله همه چیز در مورد Disk Defragmenter

مقاله همه چیز در مورد Disk Defragmenter

بی شک تاکنون به برنامه Disk Defragmenter که در ابزارهای سیستمی ویندوز خودنمایی می کند، برخورد کرده اید. اما این که این برنامه به چه کاری می آید و چگونه می توان از آن استفاده کرد برای شما سئوال بوده است. در این مقاله سعی داریم عملکرد و چگونگی استفاده از این ابزار را بررسی کنیم.

هدف این ابزار سازماندهی فضای اشغال شده از هارد دیسک است که توسط ویندوز ایجاد می شود. به طوری که هر فایل در بخش های مربوط به هم بر روی دیسک نوشته می شود. نکته قابل توجه اینجاست که ویندوز فایل ها را به طور دسته به دسته بر روی ساختمان آزاد دیسک می نویسد. در این میان ویندوز سعی می کند فضا های مجاور آزاد بزرگ را بر روی دیسک بیابد. یک فایل بزرگ می تواند به راحتی به بیش از ناحیه های آزاد موجود برروی دیسک تقسیم شود و این زمانی رخ می دهد که حجم ناحیه های آزاد کمتر از حجم فایل است. در اکثر موارد، هر بخش از یک فایل در مکان های مختلفی از دیسک قرار می گیرد.

Defragmenter همیشه تمام فایل ها را مرتب نمی کند و چنانچه عملیات مرتب سازی با سرعت تمام شد یا پیغامی مبنی بر لازم نبودن مرتب سازی توسط برنامه صادر شد، جای هیچگونه تعجبی نیست. چون ممکن است فایل های شما نسبت به ظرفیت دیسک سایز کمی داشته باشند. البته قبل از شروع توضیحات مربوط به کارکردن با برنامه، لازم است برخی از محدودیت های این ابزار را خاطر نشان کنیم:

تنهای زمانی این برنامه اجرا می شود که مجوزهای لازم توسط Administrator داده شده باشد، نمی تواند آن را برای دیسک هایی که حالت شبکه دارند به کار برد. تنها برای دیسک های local یا محلی قابل اجراست، 

آموزش یکپارچه سازی یا دیفرگ (Defrag) کردن دیسک ها

وقتی که شما فایلی رو روی دیسک سخت ذخیره می کنید ، ویندوز تا جایی که امکان داشته باشه اون فایل رو در اولین بخش قابل دسترسی دیسک سخت (که در اصطلاح کلاستر نام دارد) قرار میده و اگر هم قسمتی از اون جا نشد ، ادامه رو در کلاستر بعدی ذخیره می کنه . در ابتدا این نوع ذخیره سازی فایل ها مشکلی رو برای دیسک بوجود نمی آره اما به مرور زمان این فایل ها روی دیسک سخت ، گسسته میشه و بعد از مدتی که می خواهید یه برنامه رو باز کنید ، ممکنه که مدت زیادی معطل بشید .

برای حل این مشکل چه باید کرد ؟

برای پیشگیری و احیانا رفع این مشکل میتونید از ابزار Disk Defragmenter ، که تو خود ویندوز قرار داره استفاده کنید . با استفاده از این ابزار مفید ویندوز میتونید فایل های دیسک خودتون رو یکپارچه سازی کنید و شاهد سریع تر اجرا شدن برنامه ها باشید . برای استفاده از این ابزار مفید ویندوز ، روی دیسکی که میخواهید این عمل رو روی اون انجام بدید کلیک راست کنید و از منوی باز شده گزینه Properties رو انتخاب کنید . 

مدت زمان یکپارچه سازی دیسک

 مدت زمان یکپارچه سازی به حجم دیسک ، تعداد و حجم فایل های روی دیسک بستگی داره . هنگام یکپارچه سازی دیسک ، یک نوار در پنجره Disk Defragmenter میزان پیشرفت اون رو نشون میده . بعد از اتمام یکپارچه سازی دیسک میتونید با کلیک روی View Report ، اطلاعاتی جزئی در مورد دیسک یکپارچه سازی شده بدست بیارید .

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید