پایان نامه ISO

پایان نامه ISO پایان نامه ISO

دسته : اداری و مالی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 55 KB

تعداد صفحات : 115

بازدیدها : 350

برچسبها : دانلود پایان نامه پژوهش پروژه

مبلغ : 10000 تومان

خرید این فایل

پایان نامه ISO

پایان نامه ISO

اهمیت مطالعاتی

تعاریف و اصطلاحات

بمنظور آشنایی هر چه بیشتر با سری استانداردهای ایزو 9000 برخی از تعاریف آن اصلی كه در این تحقیق بكار رفته است به شرح زیر ارائه می‌گردد.

1- ایزو (ISO)

ایزو مخفف سازمان بین المللی استاندارد می‌باشد كه وظیفه تدوین استاندارد های اساسی در زمینه‌های مختلف و در سطح بین‌المللی را به عمده دارد اینگونه استاندارد ها ارزش جهانی داشته كه بعضی از كشورهای عضو سازمان بین‌المللی استاندارد ،‌استانداردهای تدوین شده را مستقیماً به عنوان استاندارد ملی یا استاندارد‌های مشترك پذیرفته‌اند و برخی دیگر آنرا با تغییراتی به عنوان استاندارد ملی خود برگزیده‌اند.

2- ISO 9000

عدم وجود اطمینان كافی از كیفیت و خدمات برای خریداران و فروشندگان زمینه را فراهم نمود تا قوانین و روشهایی تدوین گردد كه این عدم اطمینان از سطح كیفی محصولات و خدمات كاهش یابد. این وظیفه مهم را سازمان بین‌المللی استاندارد به عهده گرفت و با بهره گیری از استانداردها و تجارب موجود و همچنین مشاركت كارشناسان و متخصصان كشورهای عضو اقدام به تدوین استانداردهایی تحت عنوان سیستم‌های كیفی نمود كه این استاندارد به سری 9000  معروف هستند بطور كلی استاندارد های سری 9000 از شش استاندارد تشكیل شده است كه یك استاندارد در مورد واژه‌ها و دو استاندارد راهنما برای بكارگیری مدلهای تضمین كیفیت و سه مدل تضمین كیفیت می‌باشد كه هر كدام بطور مختصر زیر تعریف می‌‌گردند :

1) مدل استاندارد 9001

این استاندارد در برگیرنده ضروریات در كل ساختار یك سازمان برای تضمین كیفیت در تمامی مراحل شامل طراحی، توسعه، تولید، نصب، تاسیسات و خدمات می‌باشد.

2- مدل استاندارد 9002

این استاندارد در برگیرنده ضروریات برای تضمین كیفیت فقط در بخش تولید و نصب می‌باشد در این استاندارد توانایی واحد تولیدی یا شركت خدماتی فقط در بخش تولید و تاسیسات مورد ارزیابی و تطبیق قرار می‌گیرد.

3- مدل استاندارد 9003

این استاندارد در برگیرنده نیازها برای تضمین كیفیت در بازرسی و آزمون نهایی است در این استاندارد توانایی واحد تولیدی یا شركت خدماتی در بازرسی و آزمون نهایی مورد ارزشیابی و تطبیق قرار می‌گیرد بنابراین شركتها و موسسات تولیدی و خدماتی می‌توانند بنا به ضرورت و نیاز سازمان خود یكی از سه مدل فوق را جهت اجرای استاندارد جهانی انتخاب و پس از اجرا از سازمان معتبر جهانی درخواست گواهینامه نمایند . 

چطور باید شرکت در راه ایزو قدم بردارد؟

1- آمادگی برای تغییر

برای رسیدن نیازهای رقابتهای جهانی تغییرات لازم است. قبل از هر چیز شرکت باید آمادگی تغییر را داشته باشد. بهبود کیفیت باید در هر گونه فعالیت که شرکت انجام میدهد به نحوی ملحوظ شود. اگر کارکنان آمادگی تغییر را پیدا کنند آنوقت تغییرات مثبت براحتی میتواند صورت پذیرد و مشکلات تطبیق مسائل کیفی به حداقل تنزل کند. مسائلی که در ارتباط با آماده سازی تشکیلات جهت تغییرات اساسی باید در نظر گرفته شود بشرح صفحه بعد میتواند خلاصه گردد:

- همه کارکنان را از محتویات تغییرات مطلع سازید.

-  سعی کنید همه کارکنان درگیر کار شوند.

-  کارکنان را به عنوان قسمتی از فرایند تهیه داده های مربوط به تصمیم گیری حساب کنید.  

-  فرایند های بهبود کیفیت را مشخص و اعلام کنید.

- کارکنان را در جهت انجام تعاریف جدید شغلی و انتظارات جدید کیفی شغلی آموزش دهید.

-  فضایی در جهت افزایش محتوای مشاغل ایجاد نمایید.(JOB ENRICHMENT)

-  ترس کارکنان رابرای از دست دادن شغل خود بر اثر تغییرات در کیفیت را از بین ببرید.

-  تغییر را به صورت تدریجی انجام دهید.

-  طوری رفتار کنید که کارکنان خود را عامل تغییر بدانند.

2- سطوح برنامه ریزی و هدایت

برنامه ریزی کیفیت،طبیعت فعالیتها و مسئولیتهایی را که برای رسیدن به یک هدف کیفیت لازم است مشخص میکند. برنامه ریزی استراتژیک کیفیت شامل جنبه های دراز مدت برای بهبود کیفیت می باشد. این برنامه ریزی برای تغییر را می توان در سه سطح تعریف نمود.

تضمین کیفیت(Quality Assurance):

تمامی فعالیتهای برنامه ریزی شده ای که در نظام کیفیت پیاده شده و به میزان لازم قابل نمایش باشد از اینکه یک جوهره خواسته های کیفیتی را برآورده می سازد،تضمین کیفیت را تامین می نماید.

تضمین کیفیت با دو منظور درونی و بیرونی وجود دارد:

الف) تضمین کیفیت درونی در درون سازمان به مدیریت اعتماد می دهد.

ب) تضمین کیفیت بیرونی،در موارد قراردادی و غیرازآن به مشتری اعتماد می دهد.

2- بعضی از اقدامات تضمین کیفیت و کنترل کیفیت به هم وابسه می باشند.

3- تضمین کیفیت اعتماد را فراهم نمی آورد مگر اینکه الزامات کیفیتی به خوبی بتوانند نیازهای مصرف کننده را فراهم سازند.

روشهای اجرایی کنترل

عرضه کننده باید : الف- اندازه گیریهایی که می باید انجام گیرد و میزان صحت مورد نیاز آنها را تعیین نماید و همچنین تجهیزات مناسب برای بازرسی،اندازه گیری و آزمون را بگونه ای برگزیند که قابلیت برای میزان صحت و میزان دقت لازم را داشته باشد.

ب- تمامی تجهیزات بازرسی،اندازه گیری و آزمون را که می تواند بر کیفیت محصول تاثیر بگذارد را مشخص نماید و آنها را در فواصل زمانی از پیش تعیین شده و یا قبل از مقایسه با تجهیزات تایید شده ای که دارای رابطه معلوم و معتبر با بر سنج های پذیرفته شده بین المللی و ملی باشند کالیبره و تنظیم نماید. هرگاه چنین برسنجهایی موجود نباشند مبنای مورد استفاده برای کالیبره کردن باید بصورت مکتوب ذکر شود.

ج- فرایند بکار گرفته شده برای کالیبره کردن تجهیزات بازرسی،اندازه گیری و آزمون و از جمله جزئیات مربوط به نوع تجهیزات،معرف انحصاری،مکان،دفعات بررسی و معیارهای پذیرش را تعیین کند و هرگاه نتایج رضایت بخش نباشد اقدامی را که بایستی انجام گیرد نیز مشخص نماید.

د-تجهیزات بازرسی،اندازه گیری و آزمون را با یک نشانگر مناسب یا با سوابق شناسایی کننده تایید شده ای مشخص نماید تا وضعیت کالیبره کردن را نشان دهد.

ه- سوابق کالیبره کردن تجهیزات بازرسی،اندازه گیری و آزمایش از وضعیت کالیبره بودن خارج شده اند اعتبار قبلی بازرسی ها و آزمون ها رغا ارزیابی و مدون نماید.

ز- اطمینان حاصل کند که شرایط محیطی برای کالیبره کردن ها بازرسی ها،اندازه گیریها، آزمونهایی که اکنون صورت می گیرد مناسب است.

ح-وسائل بازرسی،اندازه گیری و آزمون و از جمله هم سخت افزار آزمون و هم نرم افزار آزمون را از دستکاریهایی که ممکن است تنظیم کالیبره بودن را بی اعتبار سازد محافظت نماید.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید