مقاله حاملگی و تشخیص آن

مقاله حاملگی و تشخیص آن مقاله حاملگی و تشخیص آن

دسته : مامایی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 12 KB

تعداد صفحات : 18

بازدیدها : 412

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله حاملگی و تشخیص آن

مقاله حاملگی و تشخیص آن

زایمان در چشم اندازی وسیع

مامایی شاخه ای از طب است كه وضع حمل , پیامدها و عوارض آنرا مورد بحث قرار می دهد . بنابراین اساسا" دیدگاه آن متوجه پدیده حاملگی , زایمان و دوران نقاهت پس از زایمان و شرایط طبیعی و غیر طبیعی و اداره صحیح آن می باشد .

در چشم انداز ویسع تر , مامایی تولید مثل یك جمعیت را مد نظر قرار     می دهد . مراقبت های صحیح مامایی , سلامت فیزیكی و عقلانی را در بین زوج ها و نوزادان آنها برقرار می كند و تمایلات سالمی را در جهت مسائل جنسی , زندگی خانوادگی و موقعیت خانواده در جامعه بوجود می آورد .

اهداف طب مامایی

هدف متعالی طب مامایی اینست كه هر حاملگی از روی میل بوده و در نهایت بوجود مادر و فرزندی سالم ختم شود .

در مامایی تلاش می شود كه تعداد زنان و نورادانی كه در اثر روند زایمان از بین می روند یا از لحاظ فیزیكی , هوشی و روانی صدمه می بینند به حداقل برساند . بالاخره اینكه طب مامایی عوامل اجتماعی موثر روی تولید را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد .

علل شایع مرگ و میر مادران

خون ریزی , هیپرتانسیون و عفونت نیمی از موارد مرگ و میر مادران را تشكیل می دهد . علل خونریزیهای زایمانی متعدد بوده و شامل خونریزی پس از زایمان , خونریزی به همراه سقط جنین , خونریزی حاملگی خارج از رحم , خونریزی ناشی از محل غیر عادی یا كنده شدن جفت و خونریزی از پارگی رحم باشد . هیپرتانسیون ایجاد شده در حاملگی در حدود 6 تا 8 درصد حاملگی ها بروز می كند و بطور شایع بادفع پروتئین از ادرار و در حالات شدید با تشنج و كما همراه است .

مروری بر عمل تولید مثل در زنان

وضعیت فیزیولوژیك زنان ودر واقع تمامی موجودات مونث , به اندازه ای برای حاملگی مناسب است كه تعجب آور می نماید . در جماعتی از زنان كه زود ازدواج می كنند و از وسایل ضدبار داری استفاده نمی كنند قاعدگی نسبتا" نادرست است . یعنی حاملگی در اوایل نوجوانی و همزمان با تخمك گذاری رخ می دهد و پس از زایمان , عدم تخمك گذاری و قاعدگی تا پایان شیردهی یعنی 2 تا 3 سال ادامه می یابد .

بعداز آن بازهم حاملكی رخ می دهد و سپس شیردهی و بر همین منوال تخمدان و تخمك گذاری رو به كاستی می گذارد و به عبارت دیگر یائسگی پیش می آید .

نقش دینامیك جنین در حاملگی

در طی حاملگی , جنین از یك سیستم حفاظتی بی نظیر كه وی را از صدمات محیط خارجی مصون می سازد بهره مند می شود , همچنین جنین بصورت فعال در تعیین سرنوشت نهایی خود مشاركت می كند .

جنین و منسوج جنینی خارج رویانی منبعی از بیواكتیو هستند كه حاملگی را به پیش می برند .

پذیرش حاملگی از سوی مادر و نقش جنین در حفظ حاملگی

پذیرش حاملگی توسط مادر شامل مجموعه ای از فرآیندهایی می شود كه شامل افزایش عمر جسم زرد برای تضمین تداوم تولید پروژسترون و پذیرش جنین توسط دسیدوا است .

تولید گنادوتروپین كوریونی ( HCG ) توسط بلاستریست و رویان , تداوم فعالیت جسم زرد را تا زمانی كه ترونوپلاستهای جنینی قادر به تولید مقادیر كافی از پروژستون برای حفظ حاملگی شوند تضمین می نماید .

نقش جنین در پذیرش پیوند آلوژنیگ از سوی مادر

درست پس از لانه گزینی یا مصادف با آن , تولید آنتی ژن HLA در نسوج خارجی رویانی جنین ( تروفوبلاستها ) یعنی بافتهایی كه با نسوج مادر در تماسند , مهار می شود , این امر ممكن است یك مكانیسم اساسی برای پذیرش ایمونولوژیك جنین در حین لانه گزینی بلاستویست باشد .

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید