تحقیق هنر بازیگری

تحقیق هنر بازیگری تحقیق هنر بازیگری

دسته : هنر و گرافیک

فرمت فایل : word

حجم فایل : 353 KB

تعداد صفحات : 112

بازدیدها : 207

برچسبها : تحقیق بازیگری هنر

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق پروژه پایانی هنر بازیگری

تحقیق دانلودی هنر بازیگری

بازیگری چیست؟

بارها از خود پرسیده ام، چگونه می توان به این سئوال پاسخی داد که هم قابل قبول باشد و هم حق مطلب را ادا کرده باشد. قبول، از نقطه نظر عام عرض کردم، چون می پندارم، تمام تئوری ها در بازیگری راهگشا و ضروری اند ولی هیچ گاه در توضیح خود حق مطلب را ادا نکرده اند.

حق مطلب یعنی آن اتفاق ظریف و پیچیده ای که در ذهن بازیگر شکل می گیرد و به روان و جسم او منتقل می شود. بین آن اتفاق از لحظه اول برخورد بازیگر با کاراکتر تا لحظه ای که وی روی صحنه است یک فضای خالی است و کلمات تئوریسین ها برای پر کردن این فضای خالی مثل وضعیت کهکشانها در فضای لایتناهی است. یعنی فضاهای خالی و بی توضیح بسیار بیشتر از کلمات و توضیح های ارائه شده اند. البته منظور من بخش تکنیکی قضیه، مثل تسلط بر بدن و بیان و ... نیست. پر واضح است که برای بازیگری تئاتر باید توانایی های ویژه ای که جهت این کار لازم و ضروری اند کسب شود و تجربیات اساتید فن در این راه لازم الإجرا است ولی این فقط ابتدای ماجراست، نکته اصلی همان اتفاق درونی و تبلور کاراکتری دیگر در بازیگر است که همواره در هاله ای از ابهام قرار دارد. به نظر من و خیلی های دیگر هر انسانی یک نسخه منحصر به فرد است و دارای دنیای ویژه خود پس در هر کاری من جمله بازیگری، می تواند روش ویژه و منحصر به فرد خود را داشته باشد که البته این امر با شناخت تئوری ها و مکاتب و سپس عبور کردن از این شناخت صورت می گیرد و این در عمل به نحوه زندگی کردن بازیگر بستگی دارد که چگونه می اندیشد و از چه پنجره ای به تماشای باغ نشته است.

بازیگر بدون در دست داشتن نظامی از ارزشهای فردی هیچ است، حتی اگر استعدادی شگرفت را دارا باشد

این جمله به نظر من کتابی خواندنی است. این نظامی از ارزشهای فردی او را منحصر به فرد و روش او را ویژه می کند، حال این تجربه است که روش ویژه ای او را پر رنگ تر کرده و او را در این راه پخته می کند.

این واقعیت ساده است که همه ما، از آن کودکی که برای دست یافتن به بستنی، لب و کوچه خود را آویزان کرده است، گرفته تا آن سیاستمداری که به قصد تسخیر ذهن موکلان احتمالیش حنجره خود را پاره می کند، برای رسیدن به آنچه مورد نظرمان است به نوعی از بازیگری استفاده می کنیم. تصور اینکه بدون استفاده از بازیگری بتوانیم به زندگی خود در این جهان ادامه دهیم بسیار دشوار است. بازیگری به عنوان یک عنصر اصلی در تسهیل روابط اجتماعی به کار می رود و وسیله ایست برای حفظ منابع و به دست آوردن امتیازات در همه موارد زندگی این گفته ی مارلون براندو، حکایت از حضور چیزی به نام بازیگری در همه امور زندگی می کند. و برای همه ی افراد، صادق می باشد.

علت انتخاب نقش

به گمان این حقیر کسی نقش را انتخاب نمی کند بلکه این نقش است که در مقام فاعل ظاهر می شود زیرا از خود روح دارد و زنده است، از اینرو منقوش خود را یافته و با او در می آمیزد. اگر تئاتر زندگی است شاید بتوان نتیجه گرفت که این فرضیه درست است زیرا در زندگی این نقش ها هستند که به سراغ ما میآیند، یعنی شرایط نقش های مختلفی را برای انسانها در نظر می گیرد، حتی مواردی که سخت بر این باوریم که انتخابگریم، معلوم نیست تحت تأثیر کدام بازی پنداریم.

اما این نمایشنامه و انجام وظیفه این جانب در شکل گیری این نمایش از این قرار بود که بنده در نمایشی به نامگاهی اوقات برای زنده ماندن باید مرد به نویسندگی و کارگردانی جناب آقای نصرالله قادری حضور داشتم و این متن در خلال تمرین های آن نمایش نگاشته شد و به گفته خود استاد بر اساس قابلیتهای شاگرد نوشته شد. حالا چند درصد از ذهنیات نویسنده بر صحنه متبلور شده، سئوالی است که باید از کارگردان پرسید !!

در هر حال، حداقل در این مورد به خصوص بدون در نظر گرفتن فرضیه، فاعل بودن نقش شرایط این نقش را برای من در نظر گرفت.

جذابیتهای موجود در نقش

اولین عامل جذاب برای من راجع به این نمایشنامه، بسیار دوربودن من، به طور کلی از این نوع کار بود، که به نوعی مرا به تکاپو وا می داشت تا در عمل آنچه نمی دانم را بیاموزم. نثر مسجع و شاعرانه و در عین حال دشوار نمایشنامه در شیوه روایت برای روایت و کاراکترهای متعدد و همین که برای اولین بار چنین شیوه ای را تجربه می کردم، عواملی بود که سختی توانفرسای روح بخش کار را بیشتر می کرد و در واقع مرا به عنوان بازیگر با چالش های بیشتری روبه رو می کرد و مرا وا می داشت تا در دنیای جدیدی قدم بگذارم و چه جذابیتی بیش از این می تواند برای یک بازیگر وجود داشته باشد ؟

فهرست مطالب

فصل اول بازیگری چیست

علت انتخاب نقش

جذابیتهای موجود در نقش

شناخت نویسنده

بستر های نمایشنامه

تحلیل کلی نمایشنامه

فضا و عناصر دراماتیک نمایشنامه

روابط و چگونگی ارتباط اشخاص نمایشنامه

فصل دوم چگونگی نزدیک شدن بازیگر به نقش

تشریح انتخابی بر اساس تیپ یا شخصیت

تشریح کلی و عام نقش

گذشته شخص بازی

تشریح وضعیت جانبی نقش

تشریح وضعیت روحی / روانی نقش و پیچیدگی های آن

تشریح شرایط و موقعیتهای محیطی و غیر محیطی شخص بازی

فصل سوم چگونگی شکل گرفتن نقش در اجرا

نگاه کردن / مشاهده / دیدن

تبدیل خود و دیگری بودن

تأثیر نقش در تغییر رفتارهای جسمانی بازیگر

تشریح چگونگی نهادینه شدن رفتار جسمانی مورد نظر بازیگر

تشریح رفتارهای بیرونی شاخص و مراحل رسیدن به آنها

فراتر از تفکر

مشخص کردن شاخص های ویژه عاطفی و حسی نقش در صحنه های مختلف و تشریح:

منبع عواطف و احساسات و روش بهره برداری از آنها

نقش ریتم در تئاتر

ریتم در نمایش هنگامه ای که آسمان شکافت

فصل چهارم ارتباط بازیگر و کارگردان درباره ی نقش

تشریح نظر و تحلیل کارگردان درباره نقش

تشریح شیوه و مکتب انتخابی کارگردان در هدایت جمعی گروه و نوع بازی بازیگر

نکته های مورد توافق و اختلاف بازیگر و کارگردان درباره ی نقش و چگونگی رسیدن به توافق نهایی

تشریح و گزارش جلسات تمرین

نتیجه گیری

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید