مقاله نفوذ در دیگران

مقاله نفوذ در دیگران مقاله نفوذ در دیگران

دسته : -پژوهش

فرمت فایل : word

حجم فایل : 16 KB

تعداد صفحات : 13

بازدیدها : 188

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله نفوذ در دیگران

مقاله نفوذ در دیگران 

نفوذ فرآیندی است كه رفتار شخص را مورد تغییر یا تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای روشن شدن موضوع از دو مثال در مورد كودكان استفاده میكنیم. فرض كنید كودكی را می بینیم كه برای ارضای حس كنجكاوی خود دست به بخاری یا اتوی داغ می زند در این حال ممكن است با شتاب یك اسباب بازی به كودك بدهیم و با این كار حس كنجكاوی كودك را از چیزی كه خطرناك است به سوی چیزی كه مورد علاقه كودك ولی بی خطراست، منحرف نماییم. در این صورت رفتار كودك را تغییر داده ایم، در حالی كه هنوز كودك حس كنجكاوی خود را ارضا می نماید. باز فرض كنید هنگام خواب كودكی فرا رسیده است و به بستر نمی رود و می خواهد تلویزیون تماشا كند اگر بگویید برو بخواب به جای آن فردا با هم باغچه را درست می‌كنیم (در حالی كه حس رشد كودك و با بزرگترها بودن را درك می كنید) در این صورت رفتار جانشینی برای كودك پیشنهاد كرده اید ولی چنانچه بگوییم «فردا ترا برای دیدن حیوانات باغ وحش می برم، در این صورت كودك را در مقابل آنچه او دوست دارد وادار به رفتاری می كنیم كه ما دوست داریم، او انجام دهد.

الگوهای نفوذ در دیگران

به طور كلی راه های نفوذ در دیگران را در چهار گروه اساسی می توان طبقه بندی كرد كه عبارتند از: نفوذ از راه قدرت و اختیار، نفوذ از راه تهدید و اجبار، نفوذ به وسیله مهارت و استادی و نفوذ از راه همكاری و همیاری (تشریك مساعی)، هر یك از روش های چهارگانه یاد شده دارای ویژگیها، نیرومندیها و كاستی های مربوط به خود میباشد كه در  زیر به شرح آن می‌پردازیم:

قدرت و اختیار:

نفوذ از راه قدرت و اختیار شاید به ساده ترین زبان قابل بیان باشد، با این گونه نفوذ شخص می تواند دیگری را وادار به نوعی رفتار كند زیرا وی حق چنین كاری را دار میباشد. پلیس راهنمایی می تواند  اتومبیل شما را در جایی متوقف كند یا شما را وادار كند كه در یك روز برفی از حقوق بر پایة زنجیر چرخ استفاده كنید زیرا از نظر قانونی چنین مقرراتی وجود دارد. پاره ای از این حقوق بر پایه سنت بنا نهاده شده است مانند اینكه پدر و مادر معمولا حق دارند به فرزندان خود حتی هنگامی كه در سن بالا هستند بگویند چه بكنند و چه نكنند. پاره ای دیگر از این حقوق براساس روابط اداری و اجتماعی و حقوق شبه قانونی ایجاد می شود. مانند حق، فرماندهی ناخذادر كشتی یا ریاست یك موسسه.

نفوذ از راه مهارت و استادی:

نفوذ از راه مهارت متداولترین روش نفوذ است. مهارت در نفوذ این است كه مردم را وادار به كاری كنید كه شما دوست دارید، در حالی كه آنان تصور كنند كه خواسته خود را انجام داده اند. همچنین نوعی از آن استفاده بردن از روابط با افراد است. در بسیاری موارد حتی هنگامی كه اختیار یا وسایل تهدیدآمیز در دست است افراد از زیركی و مهارت در نفوذ استفاده می كند. 

نفوذ از راه همكاری و همیاری (تشریك مساعی) :

آخرین روش نفوذ در دیگران با روش های دیگر كاملاً متفاوت است. در روش های پیشین بیشتر كار یا كوشش توسط فرد نفوذ كننده به عمل می‌آمد تا با اقداماتی افراد تحت نفوذ او بدانند چه می كنند. در این روش شخص مورد نفوذ باید نیاز به تعییر را در خود احساس كند. راه های مختلف را مورد بررسی قرار دهد و سرانجام تصمیم گیرد كه چه نیازهایی باید برآورده شوند و براساس آن اقدام نمایند.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید