پروژه کنترل کیفیت آماری - استانداردهای ایزو iso

پروژه کنترل کیفیت آماری - استانداردهای ایزو iso پروژه کنترل کیفیت آماری - استانداردهای ایزو iso

دسته : مدیریت

فرمت فایل : word

حجم فایل : 454 KB

تعداد صفحات : 103

بازدیدها : 413

برچسبها : مبانی نظری کنترل کیفیت آماری استانداردهای ایزو iso

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

دانلود پروژه درس کنترل کیفیت آماری با عنوان استانداردهای ایزو iso

استانداردهای ISO پروژه مربوط به درس کنترل کیفیت آماری

مقدمه

در جهان امروز هر لحظه با تحولات و تغییرات شگرف و برق آسایی مواجهیم. حرکت کیفیت گرایی در جهان تجارت، حرکتی تکاملی، مثبت و در عین حال توفنده و پر تلاش است که در دهه اخیر آغاز شده و به سرعت سراسر گیتی را فرا گرفته است.

استانداردهای ایزو 9000 در حقیقت یک الگوی عملی و موفق برای پاسخگویی به این حرکت توفنده است. الگویی که عنوان زیان مشترک جهانی را به خود اختصاص داده و هم اکنون بیش از 450000 واحد تولیدی و خدماتی در سراسر دنیا موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9000 شده اند.

اگر چه برخی از مدیران و کارشناسان در اولین برخوردها، با تردید به آن می نگریستند، اما به مرور و با ایجاد فرهنگ و بینش لازم و اثبات عملی بودن آن در تمامی واحدهای تولیدی و خدماتی که علاقمند به ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات خود هستند، به تدریج شک ها تبدیل به یقین شد و مدیران به صورت روز افزون به استفاده از این استانداردها علاقه و تمایل نشان دادند. خوشبختانه شناخت اهمیت و آغاز فعالیت در زمینه استانداردهای ایزو 9000 در صنایع تولیدی و خدماتی کشور دائماً در حال گسترش است. دریافت اخباری همچون افزایش تعداد سازمان هایی که موفق به دریافت گواهینامه انطباق شده اند یا شروع فعالیت در کارخانجاتی که حتی در نقاط محروم قرار داشته و با همت دولت و تلاش مدیران، کارشناسان و کارگران ایثارگر تأسیس و به فعالیت اشتغال دارند یاآغاز فعالیت در سازمان های خدماتی، فنی و مهندسی و حتی آموزشی و همچنین استمرار فعالیت در بسیاری از سازمان ها و نزدیک شدن یا آماده بودن تعدادی از سازمان ها برای انجام ممیزی نهایی، همگی و همگی نویدی است امید بخش در ایجاد یا گسترش فرهنگ ارزش نهادن بر کیفیت در صنایع کشور؛ فرهنگی که عامل بقاء، عامل موفقیت و عامل استمرار موفقیت برای هر سازمان تولیدی یا خدماتی چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای منطقه ای و بین المللی است.

آخرین اطلاعات غیر رسمی از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، به عنوان نهاد ملی و مسئول و پشتیبان اجرای سیاستهای ارتقاء کیفیت کشور حاکی است که تاکنون بیش از 400 واحد تولیدی در کشور ما موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9000 شده اند. امروزه دیگر کمتر مدیر یا کارشناسی را می توان یافت که به نقش و اهمیت کیفیت به عنوان مهمترین عامل توفیق در بازار رقابت و استانداردهای ایزو 9000 به عنوان مؤثرترین و موفقترین سازو کار دست یابی به کیفیت، اعتقاد وا اذعان نداشته باشد: مدلی که تاکنون بیش از 150 کشور جهان از جمله کشور عزیز ما آن را به صورت کامل پذیرفته اند. بدین لحاظ امید و انتظار می رود این روند در سال های آینده نیز رشد شتابنده ای داشته باشد. (کاوش، 1380، الف) شاید در حال حاضر ضرورت داشته باشد (مشابه برخی از کشورهای در حال توسعه) تا در جهت شتاب بخشیدن به فعالیت های مؤثر، جلوگیری از دوباره کاری ها و یا اشتباهات و بالاخره به ثمر رسیدن سریع تر فعالیت های آغاز شده، یک یا چند سازمان دولتی مرتبط با صنایع، پیشقدم گردیده و با همکاری متخصصان، مشاوران و بخصوص مدیران و کارشناسان صنایع دارای گواهینامه، انجمن یا جامعه ای را به وجود آورند تا در آن، همگی اعضاء صادقانه و مسئولانه و بر طبق یک برنامه زمانی منظم، آموخته ها و تجارت خود را در اختیار یکدیگر و سایر مدیران و کارشناسان مشتاق صنایع و بخصوص صنایعی که می خواهند با اتکاء بر نیرو و دانش کارکنان خود و به صورت مستقل فعالیت نمایند، قرار دهند. حفظ و محرمانه تلقی کردن تمامی اطلاعات، آموخته ها و تجارب فقط و فقط برای خود، نوعی خودخواهی و بی مسئولیتی است. اگر میهن خود را خانه اصلی خود بدانیم و در برابر آن مسئول باشیم، اگر موفقیت خود را وابسته به امید، نشاط، رضایت و موفقیت هم میهنان خود بدانیم، آن وقت است که ضرورت مسئولیت پذیر بودن برای انتقال اطلاعات، آموخته ها و تجارب به مشتاقان تلاشگر و صادق که همواره نیز حق شناس باقی خواهند ماند، بیشتر مشخص می گردد. دین مبین اسلام با زیبایی تمام، زکوه علم را در نشر علم می داند.

مروری اجمالی بر مراحل اصلی توسعه مفاهیم کیفیت

3- مدیریت کیفیت جامع

- مشتری مداری

- کلیه محصولات و فرآیندها باید با توجه به نیاز و خواست مشتریان داخلی و خارجی تولید گردد.

- مسئولیت کیفیت به عهده همه است.

- توسعه مستمر سازمان و خود کنترلی در نظام کیفیت

2- مدیریت نظام کیفیت

- محصول و فرآیند گرایی

- ترویج اصل رعایت کیفیت

- سازماندهی نظام مند و مستند نظام کیفیت

1- کنترل کیفیت

- فقط محصول گرا

- وجود حالتی شدیداً تخصصی در موضوع کیفیت

اطلاعاتی درباره سازمان بین المللی استاندارد (ISO)

ISO حروف اختصاری سازمان پشت صحنه استانداردهای بین المللی سری ISO 9000 برای مدیریت و تضمین کیفیت است که در بیش از 150 کشور مورد قبول قرار گرفته و در هزاران سازمان تولیدی و خدماتی در بخش های دولتی و خصوصی در حال بهره برداری است.

ISO 9000 یکی از موفقترین سری های استاندارد در تاریخ ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی)، است که در سطح جهان بازتاب گسترده ای داشته و نام ISO را در جامعه کاری در سطحی فراتر از متخصصینی که مستقیماً با استانداردهای فنی در تماسند، مطرح کرده است.

انتشار اولین استانداردهای سری ISO 14000 در سپتامبر 1996 برای مدیریت محیط زیستی و روند سریع پذیرش این استانداردها در جامعه کاری، نوید دهنده معروفیت بیشتری برای نام ISO می باشد. با این حال بسیاری از اعضاء جامعه کاری ممکن است آشنایی کمتری با سازمانی که پشت صحنه ISO 14000 , ISO 9000 قرار گرفته است، داشته باشند.

فراتر از ISO 9000 و ISO 14000

ISO 9000 و ISO 14000 تنها دو سری از بین حدود 15000 استاندارد بین المللی است که ISO از بدو فعالیتش در سال 1947 منتشر کرده است. ISO برای موضوعات فنی زیر، استاندارد تعیین می کند:

مهندسی مکانیک، مواد شیمیایی پایه، مواد غیرفلزی، سنگ معدن و فلزات، پردازش اطلاعات، گرافیک و عکاسی، کشاورزی، ساختمان، تکنولوژی های ویژه، بهداشت و درمان، علوم پایه، محیط زیست و بسته بندی و توزیع کالا.

نام ISO

ISO یعنی سازمان بین المللی استاندارد سازی. (ISO) یک علامت اختصاری نیست، بلکه نامی است که از کلمه یونانی (isos) به معنی مساوی ریشه می گیرد. پیشوند (iso) که در بسیاری از لغات مانند: (isometric) (به معنی یک اندازه) و (isonomy) (به معنی تساوی قوانین یا تساوی افراد در مقابل قانون) بکار رفته است از همین کلمه ریشه می گیرد با مقایسه دو کلمهمساویواستاندارد مشخص می شود که چرا نام ISO برای این سازمان انتخاب شده است. علاوه بر این نام ISO در سر تا سر جهان برای مشخص کردن این سازمان بکار می رود؛ و بدین ترتیب از ایجاد علائم اختصاری متعددی که از ترجمهسازمان بین المللی استاندارد سازیایجاد می شود، مانند IOS در زبان انگلیسی و OIN در زبان فرانسه جلوگیری شده است. بنابراین در همه کشورها نام کوتاه این سازمان همیشه ISO است...

فهرست مطالب

مقدمه

1- اطلاعاتی درباره سازمان بین المللی استاندارد (ISO)

1-1- فراتر از ISO 9000 و ISO 14000

1-2- نام ISO

1-3- غیر دولتی

1-4- اختیاری

1-5- اتفاق نظر

1-6- وظیفه ISO

1-7- رعایت استانداردها

1-8- گواهینامه ISO 9000 و ISO 14000

1-9- برچسب محصول نیست

1-10- علامت ISO

2- سازمان ISO و استانداردهای مدیریت کیفیت

2-1- تاریخچه استانداردهای مدیریت کیفیت

2-2- ISO 9000 1994

2-3- ISO 9000 2000

2-4- ISO 14000

2-5- QS 9000/ISO TS 16949

3- مبانی مدیریت کیفیت

3-1- تغییر در مفهوم کیفیت

3-2- مفهوم کیفیت

3-3- کیفیت از دیدگاه ISO 9000

3-4- واژه های عمومی

3-5- مفاهیم مربوط به کیفیت

3-6- اصطلاحات مربوط به ابزارها و فنون

4- نیازمندی های نظام مدیریت کیفیت

4-1- نیازمندی های 1994 ISO 9000

4-2- نیازمندی های ISO 9000 2000

4-3- نیازمندی های QS 9000/ISO TS TS 16949

5- اجرای استانداردهای مدیریت کیفیت در سازمان

5-1- تصمیم و مأموریت

5-2- خط مشی کیفیت

5-3- انتخاب محدوده

5-4- طرح ریزی پروژه

5-5- تجزیه و تحلیل شرکت و فرایندهای آن

5-6- ارزیابی مقدماتی

5-7- طراحی نظام مدیریت کیفیت و ساختار مستندات

5-8- انتخاب و آموزش ممیزین داخلی

5-9- مستندسازی نظام مدیریت کیفیت

5-10- ایجاد ارتباط و انتخاب ممیز

5-11- استقرار نظام مدیریت کیفیت

5-12- ممیزی خارجی (ممیزی گواهینامه)

5-13- بازاریابی

فهرست منابع و مآخذ

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید