تحقیق انواع آزمایش های خاک

تحقیق انواع آزمایش های خاک تحقیق انواع آزمایش های خاک

دسته : معدن

فرمت فایل : word

حجم فایل : 78 KB

تعداد صفحات : 43

بازدیدها : 195

برچسبها : تحقیق آزمایش خاك

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

مراحل بررسی انواع مختلف آزمایش خاك

تحقیق دانلودی بررسی انواع آزمایش های خاک

آزمایش تحکیم خاک

هدف از انجام آزمایش تحکیم، تشخیص شدت و میزان نشت در خاک های رسی می باشد.

در این آزمایش نمونه خاک در درون یک هسته فلزی و بین دو صفحه متخلخل قرار داده می شود. و این حلقه در آب غوطه ور می گردد و بار بر نمونه اعمال می گردد. تعیین در ارتفاع نمونه توسط یک عقربه مدرج اندازه گیری می شود و هر 24 ساعت یک با فشار روی نمونه 2 برابر می گردد سپس منحنی زمان متغیر برای بارگذاری های مختلف کشیده می شود از روی این منحنی ها می توان زمان تحکیم و مقدار نشت خاکها را بدست آورد.

همچنین تغییرات تحکیم پوکی نمونه نسبت به فشار نیز بررسی می شود که در زیر آورده شده است.

آزمایش نفوذ پذیری خاک

هدف از این آزمایش، تعیین ضریب نفوذپذیری خاک می باشد.

تعیین ضریب نفوذپذیری خاک در راهسازی، ساختمان، سدسازی، هیدرولیک (آبدهی چاهها) زهکشها و اتلاف آب در آبراهه ها)، زهکشی فرودگاه ها و اجرای کارهای ساختمانی در مناطقی که تراز آب زیرزمینی بالا است همواره مدنظر می باشد.

در آزمایشگاه، آزمایش نفوذپذیری به دو روش با بارثابت و با بارافتادن انجام می شود. در روش اول حرکت آب با جریان آرام در خاکهای دانه ای صورت می گیرد. با این روش مقداری که برای ضریب نفوذ پذیری به دست می آید نمونه ای است از ضریب نفوذپذیری واقعی در رسوبات درشت خاک زیر سدهای خاکی یا خاکهای دانه ای که در ساختن لایه های جسم راه به کار برده می شوند. برای محدود نمودن اثر تحکیم بر روی نمونه، هنگام آزمایش در مورد خاکهایی که بیش از ده درصد دانه های رد شده از الک نمره 200 نداشته باشند، به هم خوردگی نمونه خاک جایز است. برای خاک های ریزدانه از روش دوم (بار افتادن) استفاده می شود. علت استفاده از این روش نفوذپذیری بسیار کم خاکهای ریزدانه و در نتیجه طولانی شدن مدت زمان آزمایش می باشد که هم باعث تبخیر آب می گردد و هم اینکه قرائت دقیق مقدار آب عبور کرده از خاک ریزدانه در روش بارثابت ممکن نیست. در این روش، حرکت آب بسیار آرام و با تغییر بارآبی در طول آزمایش صورت می گیرد.

در این آزمایش ایجاد شرایط واقعی زیر لازم است تا آب با حرکت آرام تحت بار ثابت در خاک حرکت کند.

1- جریان آب در خاک بدون تغییر حجم نمونه در طل مدت آزمایش تداوم داشته باشد.

2- جریان با در خاک صددرصد اشباع و بدون خارج شدن حبابهای هوا باشد.

3- نسبتی مستقیم بین سرعت جریان و شیب هیدرولیکی، تا حد رسیدن به سرعت متغیر ( ناپایدار ) وجود داشته باشد.

آزمایش بابار افتادن (Fallilg Head Method)

وسایل آزمایش بابار افتادن

1- دستگاه آزمایش بابار متغیر ( افتادن)، 2- بورت، 3- دماسنج، 4-زمان سنج

روش انجام آزمایش بابار افتادن

1- طول و قطر نمونه را به دست آورده، نمونه دست نخورده یا متراکم شده را ( که هدف تعیین نفوذپذیری پس از تراکم آن است) دخل استوانه می گذرایم. بهتر است آزمایش بر روی خود لوله نمونه گیری یا قالب تراکم انجام گیرد.

2- بالا و پایین نمونه را با کاغذ صافی و سپس سنگ متخلخل می پوشانیم و در قسمت پایین زیر سنگ متخلخل ورودی در پوش یک فنر گذاشته، در پوششها را به سر و ته قالب یا لوله پیچ می کنیم.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید