تحقیق نقش مدرسه در رشد کودک

تحقیق نقش مدرسه در رشد کودک تحقیق نقش مدرسه در رشد کودک

دسته : -تجربیات فرهنگیان

فرمت فایل : word

حجم فایل : 24 KB

تعداد صفحات : 43

بازدیدها : 291

برچسبها : تحقیق مدرسه رشد کودک

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق بررسی نقش مدرسه در رشد شامل بررسی نقش مدرسه در رشد بدنی، عاطفی، عقلانی، اجتماعی و شخصیت کودک

تحقیق بررسی نقش مدرسه در رشد شامل بررسی نقش مدرسه در رشد بدنی، عاطفی، عقلانی، اجتماعی و شخصیت کودک

معرفی و بخشهایی از متن تحقیق دانلودی

بعد از خانواده، عامل بسیار مؤثر در رشد و تکامل کودک، به ویژه در جامعه های کنونی آموزشگاه است. امروزه بیش از هر زمان دیگر، آموزشگاه در زندگی فرد تأثیر دارد، زیرا بیشتر مردم چند سالی از عمر خود را در آموزشگاه گاهی در دانشگاه می گذرانند به طوری که می توان گفت تقریباً 4/3 زنگی انسان در عصر حاضر در آموزشگاه سپری می شود. بهترین گواه اهمیت تأثیر آموزشگاه در رشد و تکامل کودک، این است که او آنچه را در مدرسه یاد می گیرد در زندگی به کار می برد.

هر کودک برای اینکه میان خود و دیگران بستگی فکری برقرار کند ناچار است لااقل خواندن و نوشتن را یاد بگیرد و در هر قدمی از زندگی از آنها استفاده کند. البته، نباید تصور کرد که یادگیری به آموزشگاه محدود است بلکه در تمام عمر ادامه دارد و آنچه را که شخص یاد می گیرد جزئی از توانایی او را برای سازگاری با محیط تشکیل می دهد زیرا اساس و پایه زندگی بر استعداد و یادگیری مبتنی است.

دانش آموزان در دوران تحصیل به خصوص در دوره دبستان و نیمه اول دبیرستان در حال رشد می باشند و مرتباً تغییراتی در آنها ایجاد می گردد. این تغییرات چون نیازهایی را به دنبال می آورد، تربیت و آموزش خاصی را ایجاب می کند. آشنایی به اصول رشد و نیازهای دانش آموزان در سنین مختلف مسؤلان آموزشی را در شناسایی کودکان و فهم و درک آنها کمک می کند و موجب می شود که در طرح ریزی برنامه های آموزشی و تربیتی نیازهای آنها را مورد نظر داشته باشند و دامنه انتظارات و توقعات خود را از کودک و نوجوان متناسب با سن و موقعیت او را محدود سازند، زیرا امر یادگیری به میزان آمادگی ناشی از اثر بلوغ بستگی دارد.

اینک بعضی از راه های تأثیر و نفوذ آموزشگاه در رشد و تکامل کودک را به اختصار مورد بحث قرار می دهیم.

رشد بدنی

روانشناسی جدید، رفتارها و فعالیت های فرد را به صورت ترکیبی، کلی، و بدون تقسیم آنها به نفسانیات و بدنیات، مورد مطالعه قرار می دهد. به همین سبب، آموزش و پرورش جدید که مبتنی بر اصول روانشناسی جدید است توجه به بدن کودکان را از مهمترین و اساسی ترین وظایف معلم و مربی می داند. برخلاف سابق که جز انباشتن ذهن کودکان ا معلومات گوناگون و متعدد به خاطر پرورش عقل و روان آنها، هدفی وجود نداشت. روانشناسی کودک به ما ثابت می کند که هرگز نباید از رشد بدنی انسان غافل شد، زیرا چگونگی رشد و نمو بدن، تأثیر زیادی در چگونگی رشد و نمو عقلی و شخصیت دارد.

رشد عقلی و آموزش و پرورش

چنانکه قبلاً اشاره شد اساس موفقیت هر فرد در زندگی به چگونگی فعالیت های گوناگون عقلی او بستگی دارد. مثلاً اگر فردی از تفهیم افکار خود به دیگران و فهم افکار آنان عاجز باشد یا نتواند امور را دقیق ادراک کند، همچنین از حیث تفکر استدلالی و منطقی ضعیف بوده حافظه اش به او کمک نکند و به طور کلی از ارتباط درست با محیط، عاجز باشد هرگز نمی تواند در زندگی موفق و سعادتمند گردد. از این رو، هدف اصلی تعلیم و تربیت به کار انداختن و پرورش همین استعدادهاست.

هر درسی در آموزشگاه وقتی مفید خواهد بود که به هدف نامبرده کمک کند یعنی دانش آموز را تحریک کند که بی اختیار، استعدادهای مذکور را به کار اندازد و شخصاً از فعالیت های خود نتیجه گرفته، استفاده کند و معلم خوب کسی است که فعالیت های درسی را به عهده دانش آموزان گذاشته، خود به نظارت و راهنمایی- و در صورت لزوم- اکتفا کند.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید