مقاله مدیریت سازمانی رقابت در بازار کار جذب منابع مالی و فروش کالا

مقاله مدیریت سازمانی رقابت در بازار کار جذب منابع مالی و فروش کالا مقاله مدیریت سازمانی رقابت در بازار کار جذب منابع مالی و فروش کالا

دسته : اقتصاد

فرمت فایل : word

حجم فایل : 40 KB

تعداد صفحات : 106

بازدیدها : 211

برچسبها : مقاله رقابت بازار مدیریت سازمانی فروش کالا

مبلغ : 2000 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله مدیریت سازمانی رقابت در بازار کار (جذب منابع مالی و فروش کالا)

مقاله مدیریت سازمانی رقابت در بازار کار (جذب منابع مالی و فروش کالا)

منابع داخلی و مزیت رقابتی:

منابع و توانایی هایی که می تواند منجر به مزیت رقابتی شود، در هر کار و فعالیتی متفاوت است و حتی می تواند در حول زمان متغیر باشد.

بطور کلی منابع و توانایی های داخلی سازمان به چهار دسته کلی تقسیم می شوند که عباتند از :

منابع مالی، فیزیکی، انسانی و سازمانی، در اصل توانائیها و منابع جزء عوامل قوت سازمانی شمرده می شوند که می تواند به مزیت رقابتی تبدیل شوند در صورتی که سه شرط زیر تحقق یابد:

1- منابع و توانایی ها با ارزش باشند.

اینها اجازه می دهند که شرکت از فرصت هایش بهره برداری کند و با تهدیدها را خنثی کند. برای مثال شرکت سونی توانسته است که توانایی طراحی، ساخت وفروش وسایل الکترونیکی خود را توسعه دهد. این توانایی برای سهامداران خارجی مثل فروشندگان با ارزش است.

2- منابع و توانایی ها منحصربه فرد باشند.

اگر یک سازمان، تنها سازمانی باشد که از یک توانایی برخوردار است در این صورت آن توانایی منبع مزیت رقابتی برای آن سازمان می باشد، ولی اگر سازمانهای متعددی یک منبع و یا توانایی مشخص را دارا باشند، در این صورت آن سازمانها، مشابهت در رقابت دارند و هیچ کدام مزیتی بر دیگری ندارد.

3- منابع و توانایی ها به سختی قابل تقلید باشند.

شرکت های رقیب با تقلید از یک منبع و یا توانایی موجب زیان شرکت پیشتاز می شوند. اگر در ایجاد سود آوری مزیت شرکت ماندگار باشد سود با ارزش تر خواهد بود. پس می توان گفت که شرکتی می تواند از مزیت رقابتی بلندمدت استفاده کند که شرکت های رقیب نتوانند از آن تقلید نمایند.

برای مثال مک دونالد، چندین سال است که رقبایش را بخاطر موقعیت بهتر منابع فیزیکی) و عملکرد با کیفیت بالای سیستم که محصول مناسب را با قیمت پایین تحویل می دهد. ( یک منبع سازمانی )، از صحنه بیرون کرده است.

منابع مالی

منابع مالی نیز می تواند مزیتی برای سازمان تلقی شود، اگر چه این منابع کمتر اتفاق می افتد که منحصربه فرد باشد. با این وجود جریان نقدینگی سالم، بدهی اندک، اعتبار بالا، دسترسی به سرمایه هایی که بهره کم به آنها تعلق می گیرد و نیز وجهه اعتباری سازمان نقاط مثبتی است که می توان به عنوان منابع انعطاف پذیر استراتژیک مورد استفاده قرار گیرد.

شرکتهایی که از نظر مالی در وضعیت مناسب قرار دارند در مواجهه با فرصتها و تهدیدات جدید بهتر می توانند از خود واکنش نشان دهند و در مقایسه با رقبای خود که دچار محدودیت های مالی فزاینده هستند، کمتر تحت فشار سهارمداران و افراد ذینفع قرار می گیرند. تحلیل مالی ابزرای است برای ارزیابی منابع مالی واحد تجاری و اینکه آیا این منابع با استراتژی سازمان تناسب دارد یا خیر، این موضوع به تفضیل در تجربه و تحلیل مالی آورده شده است.

سنجش بهره وری نیروی کار

بهره وری نیروی کار سنجش کلانی از اثرات توسعه مهارت و روحیه نیروی کار، نوآوری، و کارآمدی روشها و سیستمها است. هدف از سنجش بهره وری مربوط کردن خروجی یا حاصل کار به تعداد افرادی است که آن کار را انجام داده اند. ساده ترین معیار سنجش بهره وری در آمد یا فروش سازمان بر نفر است با این محدودیت که این معیار هزینه ها و سود را ندیده می گیرد. معیار دیگر ارزش افزوده در ازا هر یک از کارکنان است.

اگر درآمد بر نفر برای سنجش بهره وری به کار رود باید با استفاده از برخی معیارهای سنجش سودآوری، مانع از این شد که بهره وری درآمد بر نفر با عملیات یا اقداماتی که به سودآوری ضرر می زند افزایش یابد) (مثل اعطای تخفیف های زیاد).

معیارهای سنجش عوامل ایجاد کننده رشد و یادگیری

بعد از انتخاب معیارهای اصلی سنجش کارکنان - رضایت، نگهداری و بهره وری - باید معیارهای سنجش عواملی که منجر به بهبود معیارهای اصلی می شوند انتخاب شوند.

منابع داخلی و مزیت رقابتی

منابع مالی

تجزیه و تحلیل زنجیره ارزش

نقاط قوت و ضعف داخلی

یکپارچگی استراتژی و فرهنگ

مدیریت

مالی/ حسابداری

فهرستی از پرسش های مربوط به بررسی عوامل داخلی

بازاریابی

امورمالی

تحقیق و توسعه

تکنیکهای پایه

تغییر شیب منحنی تجربه در طول زمان

منحنی تجربه و مراحل مختلف تولید

ارزیابی عوامل درونی: مدل GE

تکنیکهای جدولی

تکنیک کارت سفید

وجه یادگیری در رشد

معیارهای اصلی سنجش وضعیت کارکنان

اندازه گیری رضایت کارکنان

سنجش بهره وری نیروی کار

زنجیره اندشی فرایندهای داخلی

معیارهای سنجش طراحی و توسعه محصول

هزینه انجام کارها در هر مرحله

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید