مقاله تاثیر اشکال تصمیم گیری بر الگوی خانواده

مقاله تاثیر اشکال تصمیم گیری بر الگوی خانواده مقاله تاثیر اشکال تصمیم گیری بر الگوی خانواده

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 16 KB

تعداد صفحات : 17

بازدیدها : 279

برچسبها : تصمیم گیری الگوی خانواده انواع تصمیم گیری

مبلغ : 4500 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله تحقیقاتی بررسی اشکال و انواع تصمیم گیری و تاثیر آن بر الگوهای خانواده

در این مقاله سعی شده است به اشکال تصمیم گیری و تأثیری که شکل های تصمیم گیری بر الگوی خانواده می گذارد مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

مقدمه

در بین تمامی نهادها، سازمان ها و تأسیسات اجتماعی، خانوده نقش و اهمیتی خاص و به سزا دارد. تمامی آنانکه در باب سازمان جامعه اندیشیده اند و همه مصلحین بر خانواده و اهمیت حیاتی آن در جامعه تأکید ورزیده اند. به درستی هیچ جامعه ای نمی تواند ادعای سلامت کند چنانچه از خانواده هایی سالم برخوردار نباشد.

طبیعی است که خانواده در طی نخستین سال های زندگی کودک بر اثر تماس نزدیک و دائمی با او نقش قابل ملاحظه ای در شکل گیری شخصیت و رفتار وی دارد. محیط گرم و دوستانه خانواده که در آن پدر و مادر و اعضای دیگر خانواده دارای روابط خوب و صمیمانه هستند معمولاً کودکانی سالم، با شخصیتی مثبت و فعال بار می آیند. برعکس خانواده از هم پاشیده و زندگی در محیط های آلوده و منحرف کننده، عدم مراقبت دقیق والدین و بی توجهی آنان به فرزندان اساسی کجروی ها را در کودکی پایه گذاری مینماید. با شناخت خانواده و شکلهای تصمیم گیری در آن می توانیم بهترین الگوهای خانواده را بشناسیم و فرزندانی سالم و بهتر در جامعه داشته باشیم.

اهداف تحقیق

همه افراد خانواده تحت تأثیر روابط پدر و مادر قرار می گیرند وقتی [هر یک از نقش های خانواده] بی انعطاف می شود نظام خانواده حالت انجماد پیدا میکند در نظام های سالم خانوادگی نقش ها هم سالم هستند و فرزندان از رفتار پدر و مادر الگو می گیرند.

هدف اصلی از تحقیق فوق بررسی تأثیر اشکال تصمیم بر الگوی خانواده جهت معرفی و انتخاب بهترین الگو برای خانواده هاست تا با استفاده از آن در تربیت فرزندان جامعه پذیر برای اجتماع کوشا باشند. در این تحقیق سعی بر آن است که بدانیم آیا تصمیم گیری انزوای والدین بر فرزندان تأثیر گذار می باشد و در صورت تأثیر گذاری بهترین الگوی تصمیم گیری در جامعه امروزی چه الگویی می تواند باشند.

انواع تصمیم گیری و ویژگی آن در خانواده

تصمیم گیری مستبدانه یا دیکتاتور

در چنین نوع مدیریت تنها فرد مستبد استقلال دارد و دارای قدرت تصمیم گیری است دراین نوع خانواده ها ترس، وحشت و اضطراب حاکم است و فرزندان ظاهراً حالت تسلیم و اطاعت دارند چرایی در این خانواده جایگاهی ندارد.

تصمیم گیری آزادی مطلق یا خودمختاری

منظور از آزادی مطلق این است که هر کس در کار دیگری دخالت ندارد و هر فرد در خانه مطابق میل خود رفتار می کند والدین هم فرزندان را به حال خود رها کرده اند. بی نظمی و هرج و مرج در خانواده وجود دارد و مدیریت در خانواده دچار آسیب است. هر فرد بر اساس تمایلات خود رفتار می کند، محبت، صمیمیت و احساس مسئولیت در خانواده جای خود را به بی نظمی و بی بند و باری و خود کامگی داده است.

تصمیم گیری آزاد منشانه

در این خانواده بین اعضاء مشورت صورت و آنها حرف های همدیگر را می شنوند و تصمیمات مشترک می گیرند به این خانواده حق سالاری حاکم است و هر کس به اندازه خود در اداره خانواده مشارکت دارند. با اینکه در چنین خانواده ای مدیر پدر خانواده است اما یک فرد مستبد نیست بلکه مشورت با همسر و فرزندان جزء برنامه های اوست...

...

فهرست مطالب تحقیق

فصل اول : کلیات

مقدمه

بیان مسألعه

اهداف تحقیق

ضرورت تحقیق

سئوالات اساسی

فصل دوّم : ادبیات تحقیق

تعاریف عملیاتی

انواع تصمیم گیری

خانواده آن گیر

خانواده دموکراسیک

خانواده متعادل

خانواده گستر

خانواده قطبی

نظریه هایی درباره خانواده

استخراج فرضیات

نتیجه گیری

پیشنهادات

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید