تحقیق سنجش تکوینی و ارزشیابی مستمر

تحقیق سنجش تکوینی و ارزشیابی مستمر تحقیق سنجش تکوینی و ارزشیابی مستمر

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 55 KB

تعداد صفحات : 31

بازدیدها : 316

برچسبها : تحقیق ارزشیابی سنجش تکوینی ارزشیابی مستمر

مبلغ : 1500 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق بررسی سنجش تکوینی (ارزشیابی مستمر)

سنجش تکوینی (ارزشیابی مستمر)

تعریف ارزشیابی

اصطلاح ارزشیابی (یا ارزیابی)، به طور ساده، به تعیین ارزش برای هر چیزی یا داوری ارزشی کردن گفته می شود. با این حال، تغریف جامع تری ار ارزشیابی به شرح زیر می توان به دست داد :

ارزشیابی به یک فرایند نظامدار برای جمع آوری، تحلیل و تفسیر اطلاعات گفته می شود به این منظور که تعیین شود آیا هدفهای مورد نظر تحقق یافته اند یا در حال تحقق یافتن هستند و به چه میزانی.

یکی از ویژگیهای ارزشیابی تعیین کیفیت است. در فرایند ارزشیابی داوری ارزشی با توجه به کیفیت به عمل می آید. نیتکو کیفیت را در ارزشیابی پیشرفت تحصیلی به عنوان دانش، مهارتها و توانایی هایی که از دانش آموزان پس از آموزش انتظار می رود تعریف کرده است. وی به عنوان مثالی از ارزشیابی پیشرفت تحصیلی گفته است فرض کنید شما دانش آموزی را در توانایی نوشتن، نسبت به پایه تحصیلی اش، بسیار خوب ارزشیابی کرده اید. به منظور انجام این ارزشیابی شما توانایی نوشتن او را سنجش کرده اید. برای این کار، مجموعه نوشته های دانش آموز را مرور کرده اید و نوشته های او را با نوشته های سایر دانش آموزان هم کلاسی اش و با معیارهای دیگری که برای نوشتن در سطح پایه این دانش آموز می شناسید مقایسه کرده اید (تعیین کیفیت). سرانجام، داوری شما از نوشتن این دانش آموز به این نتیجه گیری رسیده است که نوشته های او از کیفیت خوبی برخوردارند. پس توصیه می کنید که این دانس آموز می تواند در یک مسابقه ملی مربوط به مقاله نویسی شرکت کند. بنابراین ارزشیابی مبنای تصمیم گیری برای فعالیتهای عملی و اجرایی را تشکیل می دهد.

مثال بالا در رابطه با ارزشیابی توانایی نوشتن نوعی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی است که نمونههای دیگر آن می تواند ارزیابی ازپیشرفت دانش آموزان در درسهای ریاضی، علوم، تاریخ و مانند اینها باشد. علاوه بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، ارزشیابی آموزشی با موضوعهای دیگری نیز سروکار دارد. از جمله آنها می توان عملکرد معلمان و مدیران، روشهای آموزشی، برنامه های درسی، دوره های آموزشی، مواد آموزشی، پروژههای آموزشی و سازمانهای آموزشی را نام برد.

این گونه ارزشیابیهای آموزشی از ارشیابی پیشرفت تحصیلی گه در آن صرفا موفقیتها و دستاوردهای یادگیری دانش آموزان و دانشجویان مورد نظر است معنی گسترده تری دارند. ارزشیابی پیشرفت تحصیلی مفهومی بسیار نزدیک به مفهوم سنجش یادگیری است، اما ارزشیابی آموزشی در مفهوم کلی آن معنای بسیار وسیع دارد.

ارزشیابی تکوینی

آنچه عمدتأ به منظور کمک به اصلاح موضوع مورد ارزشیابی

، یعنی برنامه یا روش آموزشی، مورد استفاده قرار می گیرد ارزشیابی تکوینی نام دارد. پوفام مثالهای زیر را از کاربرد ارزشیابی

تکوینی ذکر کرده است :

1 صورتهای اولیه یک مجموعه کتابچه خودآموز.

2 یک برناما آموزش باز تازه تدوین شده که تدوین کننده گان آن می کوشند تا عناصر مؤثر آن را مشخص کنند.

هدف از اجرای ارزشیابی تکوینی در مورد اینگونه برنامه ها یا مواد آموزشی آگاه ساختن

فهرست مطالب تحقیق دانلودی

سنجش پرونده ای

پرونده اختصاصی

سنجش پرونده ای و تدریس مبتنی بر زمینه

تعریف ارزشیابی

ارزشیابی تکوینی

خود سنجی یا ارزشیابی از خود

فرم درجه بندی شخصی

گزارش شخصی

نمونه فرم خود سنجی

مواد آموزش شخصی

باز خورد حاصل از ضبط صدا و ضبط تصویر

محاسن و معایب روش خود سنجی

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید