پروژه شناخت فلزات صنعتی پتاسیم و سزیم

پروژه شناخت فلزات صنعتی پتاسیم و سزیم پروژه شناخت فلزات صنعتی پتاسیم و سزیم

دسته : شیمی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 4471 KB

تعداد صفحات : 44

بازدیدها : 272

برچسبها : پروژه شیمی فلزات صنعتی پتاسیم سزیم

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

دانلود پروژه بررسی شناخت فلزات صنعتی پتاسیم و سزیم و تاریخچه، روشهای فرآوری، کاربردهای آنها

پروژه شناخت فلزات صنعتی پتاسیم و سزیم

عنصر پتاسیم نرم و به رنگ نقره ای - سفید است در هوا به آسانی اکسید می شود و با آب به شدت واکنش می دهد و تولید گرما می کند و درنتیجه باعث شعله ور شدن هیدروژن و واکنش آن می گردد.

پتاسیم و سدیم از نظر شیمیایی بسیار شبیه اند.

چگونگی کشف پتاسیم

انسان از زمان های دور ترکیبات سدیم و پتاسیم را می شناخت.مصریان از کربنات این فلزات درشستشوی لباسها استفاده می کردند . اشتال در سال 1702 متوجه اختلاف موجود بین بلورهای بعضی از ترکیبات سدیم و پتاسیم شد.درسال 1736 دو مونسئان فرانسوی سود همواره در نمک طعام،نمنک گلوبر ئ بئراکس ظاهر می شود.از آنجا که جزء اسید سود شناخته شده بود خاصیت جزء بازی آن بیشتر مورد مطالعه قرار گرفت.طبق نظریه مونسئان از ترکیب سود با اسید سولفوریک،نمک گلوبر،از ترکیب سود با اسید نیتریک شوره مکعب(نیترات سدیم) و از ترکیب سود با اسید کلریدریک انواع نمک های دریایی حاصل می شود.آیا این دلیل کافی نیست که نشان دهد سود منشا نک دریایی است؟

دیوی در اکتبر 1807 تصمیم گرفت پتاس خشک را ذوب کند و بلافاصله بعد از آن الکترولیز هیدروکسید قلیایی مذاب را شروع کردو در نتیجه گلوله های کوچکی شبیه جیوه با درخشندگی فلزی روی الکترود منفی که درون ماده مذاب قرار گرفته بود ظاهر شد.بعضی گلوله ها بلافاصله همراه با انفجار و تشکیل شعله ی درخشان سوختنددر حالی که گلوله های دیگر آتش نگرفته،کدر شدن و پوششی سفید رنگ روی آنها را دربرگرفت.و این گلوله ها همان هیدروکسید های پتاسیم سریع الاشتعال بودند. کشف پتاسیم(و البته سدیم، منیزیم و کلسیم)در اوایل قرن نوزدهم از این نظر جالب توجه است که در این پزوهش ها برای اولین بار تجزیه ی الکتریکی با موفقیت انجام گرفت.همین تحول مبدا تولد روش الکتروشیمیایی گردید.پس از این موفقیت،الکترلیز مواد مذاب امکان تهیه فلزات دیگری را که پیشتر کشف شده بودند به وجود آورد.

تاریخچه سزیم

سزیم ( واژه لاتین caesius به معنی آبی آسمانی) در سال 1860 بوسیله Robert Bunsen و Gustav Kirchhoff در آب معدنی Durkheim وبصورت طیف نمایی کشف شد.استخراج سزیم توسط بانسن با تبخیر کردن مقادیر زیادی آب معدنی دارای ناخالصی صورت گرفت.وی نتوانست سزیم را به صورت خالص تهیه کند، سزیم خالص در سال 1882 توسط ستربرگ با الکترولیز کردن مذاب سزیم-باریم-سیانید تهیه شد.

هویت آن بر اساس خط آبی درخشان در طیف آن بود و اولین عنصری است که بوسیله تحلیل طیف کشف گردید.اولین فلز سزیم در سال 1881 تولید شد. از سال 1967 سیستم بین المللی اوزان ومقیاس ( SI ) ، ثانیه را بعنوان چرخه های 770، 631، 9،192 تشعشع تعیین کرد که مطابق با جابجایی بین دو سطح انرژی حالت پایه اتم Caesium-133 است.از نظر تاریخی مهم ترین کاربرد سزیم در تحقیق و توسعه و اساسا" در کاربردهای شیمیایی و الکتریکی بوده است.

پتاسیم

تاریخچه پتاسیم

شرایط تشکیل وژنز پتاس

چگونگی کشف پتاسیم

پیدایش پتاسیم

خواص پتاسیم

طرز تهیه پتاسیم

کاربرد پتاسیم

روشهای اکتشاف و استخراج و فرآوری پتاس

روشهای عمده استخراج پتاس

روشهای متداول فرآوری پتاس

ناخالصیهای پتاس و ضرورت فرآوری آن

پتاسیم در بدن

منابع غذایی پتاسیم

کاربرد نیترات پتاسیم

پتاسیم در طبیعت

عوارض کاهش پتاسیم در گیاه

پرمنگنات پتاسیم

کودهای پتاسیم دار

پتاسیم در آجر

کانی های پتاس

آلونیتها (سولفاتهای آبدار) گرمایی

کاربرد آلونیت

کاربرد کائولینیت

انواع کودهای پتاسه

انواع کانسارهای پتاس

سزیم

کاربرد سزیم

تاریخچه سزیم

پیدایش سزیم

ایزوتوپ های سزیم

هشدارهایی درباره سزیم

اثر سزیم بر سلامتی انسان

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید