تحقیق بررسی آموزش ریاضیات دبیرستان

تحقیق بررسی آموزش ریاضیات دبیرستان تحقیق بررسی آموزش ریاضیات دبیرستان

دسته : -تجربیات فرهنگیان

فرمت فایل : word

حجم فایل : 49 KB

تعداد صفحات : 33

بازدیدها : 405

برچسبها : آموزش ریاضی

مبلغ : 6000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق و تجربیات آموزش ریاضی - بررسی آموزش ریاضیات دبیرستان

آموزش ریاضی دبیرستان

مقدمه

نخستین وظیفه ریاضیات ساختن و تحویل دادن چیزی به جامعه است که امروز کمتر کسی خواستار آن است، یعنی انسان ، انسانی که بیندیشد، انسانی که درست را از نادرست تشخیص دهد، انسانی که شناخت و انتشار حقیقت را بر بسی چیزها از جمله یک تلویزیون برتری دهد...

بسیاری از ما در مقطعی از دوران دانش آموزی مان، بارها از خود و از معلمانمان پرسیده ایم: چرا باید ریاضی بخوانیم؟ ریاضیات به چه کار می آید؟ ریاضی به چه درد ما می خورد؟ و سؤالاتی از این دست.

اما آیا همین بسیاری از ما، بارها و بارها با خود اندیشیده است ریاضیات و دیگر علوم را چگونه در مسیر اهداف خودم به کار بگیرم؟ آیا آنچه ما گمان می کنیم به رشته تخصص ما مربوط نمی شود و از آن استفاده روشنی نمی کنیم واقعاً با ما بی ارتباط و برای ما بلااستفاده است؟

شاید صدها بار وقتی موجودی ما را می آزارد و یا از دیدنش چندشمان می شود، ناخود آگاه و بی اندیشه می گوییم: من نمی دانم خدا برایچه این موجود را آفریده است؟ این موجود به چه درد ما می خورد؟ گفته ایم و ساده از کنارش گذشته ایم و هیچ نپرسیده ایم از خود و از دیگران که بیشتر از ما می اندیشند نپرسیده ایم که اگر تنها این موجود از چرخه زندگی خارج شود چه بر سر زندگی ما خواهد آمد؟...

درباره ریاضیات گاهی کم لطفی هایمان به حدی می رسد که آن را با طبیعت نیز بی ارتباط می دانیم. شاید برایمان نگفته اند، همین نیازهای عادی و روزمره ما منابع اصلی پیدایش و رشد علوم بوده اند و هستند.

اودموس رودسی دانشمند یونانی قبل از میلاد نوشته است: هندسه به وسیله مصریها کشف شد و ضمن اندازه گیری زمین به وجود آمد. این اندازه گیری برای جلوگیری از طغیان رودخانه نیل که دایماً مرزها را می شست لازم بود.

مردمان ایل شاید جزو اغلب خلاقانی باشند که به ادراک ریاضی حیات دست یافته اند. آنان چنان طبیعت و هندسه را بر دارهای قالی شان به هم گره زده اند که گویی تمام نقشها با همه سادگی اشکال هندسی شان زنده اند و تو را به تحسین وامی دارند.

می دانم تمام ما نقش مادرانه ریاضیات را باور کرده ایم و زندگی صنعتی امروز ما نیز حیات خود را از ریاضیات می داند، چرا که سوخت اصلی و منبع تغذیه تمام علوم و صنایع امروز بشر از ریاضیات تأمین می شود.

احتمال در بسیاری از مسایل ژنتیک کاربرد اساسی پیدا کرده است.

آلن تورینگ در ارتباط با کشف کدهایی که ارتش امریکا برای کنترل کشتی های انگلیسی می فرستاد از علم حساب استفاده کرد و بعد کدهایی را با استفاده از مباحث نظریه اعداد به صورت کد ریاضی در ارتباط با ارسال پیام از یک نقطه به نقطه ای دیگر مورد استفاده قرار داد و این کشف آلن تورینگ در واقع مبنای بزرگترین پیروزیهای متفقین در دریا شد. زیرا کشف رمزها موجب شد کشتیهای انگلیسی از حمله آنها درامان بمانند.

ماهواره ها، سفینه ها، موشک ها، همه و همه وابسته شدید همین فرمولهای به ظاهر محض و بی کاربرد ریاضی هستند.

مشکلات روش های آموزش ریاضی و راهکارهایی برای بهبود آنها

پیشرفتهای سریع و همه جانبه علوم و تکنولوژی و تحولات عظیم اقتصادی و گسترش بی سابقه ارتباطات دیگر دانشهای بشری در قرن بیستم و به ویژه در نیمه دوم آن، مسائل جدیدی را مطرح ساخته است.

در واقع آشنایی جدی با علوم کاربردی- فنی و گاه نظری (محض) امروزی بدون داشتن درک صحیح از مباحث ریاضیات امری دشوار و در واقع محال است. دراین صورت چگونه می توان از خلاقیتها و رشد و باروری استعدادهای دانش آموزان حمایتی همه جانبه داشت چرا که بارها در سطح مدارس دیده شده است که بعضی از دانش آموزان به ایده ها و مسائل جدیدی دست می یابند یا در زمینه یک مسئله علمی، نظری جدید دارند اما به این نظرات توجه خاصی نمی شود.

هر معلمی که عهده دار تدریس ریاضی است یکی از ضروریات کار او واقف بودن به آسیب های آموزشی ریاضی می باشد تا بتواند اهداف آموزشی و مفاهیم پیچیده ریاضی را روشن تر و ملموس تر به دانش آموزان انتقال دهد و آنان را فعال تر وارد شبکه بازی با موجودات ریاضی نماید.

معلم پس از تغییر محتوای آموزشی و درک موقعیت زمان و مکان و ویژگی های یادگیرنده با اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری در امر آموزشی می تواند بر چالشهای موجود فائق آید.

فهرست مطالب

مقدمه

مشکلات روش های آموزش ریاضی و راهکارهایی برای بهبود آنها

در ارتباط با اطلاع رسانی سیستم it و بهره وری بهینه از رایانه:

رفع آسیبها و چالشهای روند رشد فکر ریاضی می توان به دو نکته اساسی

فرضاً برای آموزش هندسه ابتدا توجه به شکلها:

تمرینها

هنر آموزش ریاضیات

ساخت گرایی در آموزش ریاضیات

آیا با گسترش روزافزون علم باید زمان تحصیلات مدرسه ای را بیشتر کرد و یا از برخی موضوعات علمی و یا آموزش مبانی علوم در مدارس چشم پوشید؟

ساخت گرایی چیست؟

مفهوم ساخت گرایی در آموزش

تاریخچه

انواع ساخت گرایی

ساخت گرایی اجتماعی

ساخت گرایی فرهنگی

ساخت گرایی منتقدانه

نتیجه گیری

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید