مقاله اجزا و ساختمان موتورهای احتراق داخلی

مقاله اجزا و ساختمان موتورهای احتراق داخلی مقاله اجزا و ساختمان موتورهای احتراق داخلی

دسته : برق ،الکترونیک و مخابرات

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 1257 KB

تعداد صفحات : 48

بازدیدها : 471

برچسبها : موتورهای احتراق اجزای موتور احتراق

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله اجزا و ساختمان موتورهای احتراق داخلی همراه با تصاویر کامل و بررسی اجزای مختلف موتور

مقاله دانلودی حاضر، به بررسی ساختمان موتور، اجزاء ساختمان موتور، سرسیلندر، اجزای سرسیلندر، بدنه سیلندر، سوپاپ ها، سیستم های مختلف فرمان سوپاپ، مکانیزم حرکت سوپاپ ها، سیلندر موتور، انواع سیلندرها، ساختمان پیستون، عملکرد پیستون، اجزای پیستون، میل لنگ و یاتاقان ها می پردازد.

بخشهایی از متن

ساختمان موتور

به منظور تشریح بخش های مختلف موتور، تقسیم بندی ساختمان موتور در اینجا به صورت طبقاتی از بالا به پایین صورت گرفته است. در قسمت بالای موتور مجموعه سر سیلندر و در قسمت میانی بدنه سیلندر و اجزای داخلی آن و پایین ترین قسمت موتور شامل میل لنگ، کارتر روغن و سایر اجزای داخلی آن می باشد

سر سیلندر : شامل مجموعه سوپاپ ها ، مجاری دود و گاز ، مایع خنک کاری ، محفظه احتراق ، شمع و انژکتور می باشد. معمولا جنس سرسیلندر از چدن و یا آلیاژ آلومینیوم می باشد.

بدنه (بلوک) سیلندر: شاید بتوان آن را بخش اصلی موتور نامید. این بخش شامل محفظه سیلندر، مجاری و راهگاه های مایع خنک کاری (آب) ، مجاری روغن کاری ، محل یاتاقان های ثابت میل لنگ و میل سوپاپ می باشد.

...

سیلندر

مقدمه: سیلندر موتور استوانه ای تو خالی است که دربدنه (بلوک) سیلندر ساخته شده است. سیلندر، محل حرکت پیستون ، انجام عملیات چهار زمان موتور، تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی حرارتی، تبدیل انرژی حرارتی به فشار، تبدیل فشار به نیرو، تبدیل نیرو به کار و حرکت پیستون می باشد. با حرکت سریع پیستون به طرف پایین در اثر ازدیاد حجم در بالای پیستون فشار افت کرده، در نتیجه سوخت و هوا سیلندر را پر می کند. سپس در همین سیلندر، گاز فشرده شده، محترق می گردد.

موتورایده آل آن است که دارای سیلندر به شکل استوانه کامل و پیستونی به شکل استوانه کامل و هم اندازه با سیلندر باشد تا بدون لقی در سیلندر حرکت رفت و برگشتی نماید.

وقتی سیلندر ساخته می شود دارای خطای بسیار کم و استوانه ای کامل است. ولی بستن سرسیلندرروی بلوکه، قدری حالت استوانه ای آن را چه از نظر قاعده و چه از نظر ارتفاع به هم می زند. برای تقلیل پیچش سیلندر در اثر تنش ناشی از بستن پیچ های سرسیلندر، کارخانه های اتومبیل سازی روشهای صحیح بستن سرسیلندر را مشخص می کنند. ...

...

وزنه های تعادل میل لنگ

وظیفه وزنه های تعادل میل لنگ، موزون و یکنواخت کردن حرکت دورانی میل لنگ است. وزنه های تعادل میل لنگ، باید نیروی گریز از مرکزی معادل با نیروی وارد از طرف شاتون به زبانه های لنگ واردکنند تا دراثر برابری نیروها، میل لنگ بدون ارتعاش دوران کند.

باید بدانیم که میل لنگ با وجود سخت بودن و ضخیم بودن (قطر محور آن بین 50 تا 75 میلی متر) در اثر نیروی گریز از مرکز لنگ ها به شدت ارتعاش می نماید و اگر وزنه های تعادل، حرکت آن را یکنواخت نکند در اثر ارتعاشات وارد شده به صورت خمیده حرکت کرده، به سرعت یاتاقان های آن فرسوده می شود.

بنابراین وظیفه وزنه های تعادل، جلوگیری از خمیده کار کردن میل لنگ در اثر ارتعاشات ناشی از نیروهای گریز از مرکز است.

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید