مقاله همسر آزاری

مقاله همسر آزاری مقاله همسر آزاری

دسته : علوم اجتماعی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 19 KB

تعداد صفحات : 28

بازدیدها : 475

برچسبها : مقاله همسر آزاری خشونت علیه زنان

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله همسر آزاری و بررسی خشونت علیه زنان

همسر آزاری

همسرآزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است که معمولاً در محیط بسته خانه شکل گرفته و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی کانون خانواده می شود. قربانیان اصلی خشونت در محیط خانواده، در مرحله نخست، زنان و پس از آن کودکان و سالمندان و سرانجام مردان هستند.

همسرآزاری معضلی است که در قرون اخیر بیش از هر زمان دیگری در جوامع مورد توجه و بررسی کارشناسان قرار گرفته و شاید بهترین دلیل برای توجه به این امر، مطرح شدن مسئله حقوق زنان و آگاهی این قشر از حقوق و مزایای خود در برابر همسرانشان است.

مقوله همسرآزاری از جمله اخبار داغی است که اگر هر روز هم در صفحات حوادث روزنامه ها دیده نشود، دست کم هر چند روز یک بار با مطالبی به صورت گزارش یا مقاله های گوناگون به آن پرداخته می شود.

در اینجا کوشیده ایم تا با نگاهی گزارش گونه و تحلیلی این مسئله را مورد بررسی قرار داده و به نکات و راه کارهای تازه ای در این باره اشاره کنیم.

خشونت علیه زنان

خشونت علیه زنان بزرگترین رسوایى حقوق بشر در عصر جدیداست. این جمله اى است که یکى از مسؤولان سازمان عفو بین الملل بر زبان مى آورد ومعتقد است که این معضل فراگیر و شامل تمام فرهنگ ها و جوامع فقیر و غنی مى شود.

معضلى جهانى که البته از دیدگاه مدافعان حقوق بشر، قابل توقف ودرمان پذیر است، مشروط بر آنکه دولت ها همکارى کنند ؛ قوانین اصلاح شوند؛ زنان به حقوق خویش آگاه شوند ویک نهضت جهانى در حذف خشونت علیه زنان شکل گیرد تا خشونت در خانواده ، خصوصى تلقى نشود وخشونت در چارچوب جنگ ها وبحران ها نیز موضوعى ملى به شمار نیاید.

با فشار نهادهاى مدافع حقوق زنان، اکنون تلاش ها بر آموزش بیشتر و گفت وگوهاى علنى متمرکزشده تا دختران و زنان متوجه شوند که موردخشونت قرارگرفتن درخانه یک وضعیت عادى و توجیه پذیر نیست.

در بسیارى ازکشورهاى غربى، ازجمله سوئد، که قوانین مناسبى براى حمایت از زنان وضع شده، دختران بیش از پیش مى دانند که تقصیر آنها یا مادرانشان نیست که مورد خشونت قرارمى گیرند.

در فرانسه که مهد آزادى، لیبرالیسم و دموکراسى خواهى تلقى مى شود، خشونت علیه زنان همچنان ادامه دارد.

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید