تحقیق نقش تولید علم در توسعه یافتگی جوامع، موانع و راهکارهای تولید علمی در گروه پزشکی ایران

تحقیق نقش تولید علم در توسعه یافتگی جوامع، موانع و راهکارهای تولید علمی در گروه پزشکی ایران تحقیق نقش تولید علم در توسعه یافتگی جوامع، موانع و راهکارهای تولید علمی در گروه پزشکی ایران

دسته : -علوم انسانی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 62 KB

تعداد صفحات : 26

بازدیدها : 277

برچسبها : تولید علم توسعه علمی تحقیق

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق بررسی نقش تولید علم در توسعه یافتگی جوامع، موانع و راهکارهای تولید علمی در گروه پزشکی ایران

نقش تولید علم در توسعه یافتگی جوامع، موانع و راهکارهای تولید علمی در گروه پزشکی ایران

چکیده تحقیق: افزایش دسترسی به آموزش عالی و حرکت به سوی همگانی کردن آن، از پیش شرطهای اساسی توسعه علوم و فناوری در کشور است. در این مقاله سعی شده است با بررسی افزایش تقاضا برای بهره مندی از آموزش عالی در علوم پزشکی، تبیین مفهوم همکاری های علمی بین المللی و بررسی تاثیر آن بر توسعه علمی، موانع اصلی تحقق آن در ایران مورد بررسی قرار گرفته و سپس راهکارهایی برای رفع این موانع و ارتقای سطح علمی ارائه گردد.

کلید واژگان: تولید علم، موانع، راهکارهای توسعه علمی، عصر اطلاعات فناوری.

راهکارهای تولید علم در گروه پزشکی

توجه مجدد به ساختار نظام آموزش عالی در جهت طرح توسعه نظام علمی کشور: رمضانی در مقاله خود بنام مشکلات کنونی دانشگاهها و نظام توسعه علمی کشور چنین توصیه می کند ابتدا به روش شناختی طرح توسعه نظام علمی کشور که دارای پنج مولفه است به دقت بررسی مجدد بعمل آید و آنها عبارتند از: کاوش و مرور منابع، شناخت اجمالی نظام علمی، طراحی اولیه نظام علمی کشور بخصوص در بخش پزشکی، مطالعه الگوی مبنا، و بالاخره استخراج ساختار طرحهای نظام علمی کشور. وی توسعه علمی کشور را به عنوان فرایند اصلی منظور یاد می کند و می گوید این فرایند به دو زیر فرایند تقسیم می شود که عبارت است از: زیر فرایند توسعه آموزش عالی و زیر فرآیند توسعه پژوهش.

لذا روش شناسی به کار گرفته بر اساس رویکرد سیستمی و شکل گراست. کمبود ظرفیت، تنوع رشته ها. تنوع دانشجویان کاستی بودجه، پیدایی دانشگاههای نوظهور و رقابت تنگاتنگ از جمله مشکلات فراگیر است. علاوه بر این دانشگاههای در حال توسعه با مشکلات جدایی از فرایند توسعه ملی و موانع توسعه نیافتگی روبرو هستند. دانشگاههای کشورهای در حال گذار با مشکلات تداخل بین مالکیت و مدیریت و خصوصی سازی غیر نهادینه دست به گریبان هستند.

در بخش دوم به ارائه طرح توسعه نظام علمی کشور می توان پرداخت طرح مذکور به منظور توسعه علمی به عنوان ابزار عمده توسعه ملی، بازنگری و تحول نظام آموزش عالی و نظام پژوهشی کشور، همگامی نظام علمی با فرایند جهانی شدن و تهیه قانون نظام علمی کشور تعیین شده است. مدل طراحی شده برای طرح حاصل ترکیبی از رویکرد سیستمی، مدلهای کنترل کلاسیک، روشهای تحلیل مطالعات استراتژیک و مهندسی اطلاعات می باشد. روش شناختی، بشکل فرایندگر می باشد...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید