پایان نامه میزان افسردگی بین دانشجویان پسر بومی و غیر بومی

پایان نامه میزان افسردگی بین دانشجویان پسر بومی و غیر بومی پایان نامه میزان افسردگی بین دانشجویان پسر بومی و غیر بومی

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 544 KB

تعداد صفحات : 72

بازدیدها : 822

برچسبها : افسردگی دانشجویان بومی پایان نامه روانشناسی

مبلغ : 7000 تومان

خرید این فایل

دانلود پایان نامه بررسی میزان افسردگی بین دانشجویان پسر بومی و غیر بومی

اهمیت مسئله

مسئله حاضر از این جهت حائز اهمیت می باشد که با بررسی این مطلب آیا تفاوتی بین میزان افسردگی دانشجویان بومی وغیر بومی وجود دارد یا خیر؟ اگر این تفاوت چشمگیر باشد باید از مسئولین مربوطه انتظار بهبود و رفع معضلات ناشی از شرایط زندگی و تحصیل این قبل دانشجویان را داشته باشیم.

اهداف تحقیق

دانشجویان به اقتضای سن و موقعیتی که در آن قرار دارند در معرض ابتلاء به انواع اختلالات عاطفی می باشند بیشتر آنان از یکطرف بخاطر تحصیل دردانشگاه از خانواده و شهر خود جدا شده و در محیط جدیدی قرار گرفته اند که باید با مشکلات خود مبارزه نمایند. از طرف دیگر با توجه به اینکه دانشجویان باید در حین فراغت از تحصیل و یا پس از فراغت از تحصیل، خود را برای تشکیل خانواده و زندگی جدید آماده نمایند و نیز شغل مطلوب خود را بدست آورده و وارد بازار کار شوند، این مسائل خواه ناخواه نوعی اضطراب و نگرانی در آن ها فراهم می آورد.

یکی از زمینه های مشکلات روحی دانشجویان مسئله انتخاب شغل و حرفه و به مفهوم گسترده تر امنیت شغلی است، دانشجویان وقتی از سال اول پا به دانشگاه می گذراند یکی ازمسائلی که دائما ذهن آنها را به خود متوجه می کند اینست که آیا پس از اتمام این دوره تحصیل، قابلیت کافی برای آن وظیفه و شغل و حرفه ای که در نظر دارم پس از اتمام تحصیلات به آن بپردازم، در من پدید می آورد ومسائلی از این قبیل موجبات اغتشاش ذهنی آنها را فراهم می آورد.

زمینه دیگر مشکلات دانشجویان تمایل شدید به ازدواج در برابر موانع و مقتضیاتی که از انجام آن جلوگیری می کند می باشد خود این مسئله نگرانی و اضطراب شدیدی را در دانشجویان فراهم می کند.موقعیت سنی و مرحله رشد ایجاب می کند که در فکر ازدواج باشند، یاحداقل درمورد انتخاب های خود جدی تر بیندیشند.

مورد بعدی به دلیل جوان بودن ودارا بودن توانائیهای جسمانی و انرژی، دانشجویان تمایل به تفریحات سالم اجتماعی دارند. این تمایل به خودی خود اشکال ندارد اما وقتی که این تمایل در برابر ضرورت و تمایل زیاد به درس خواندن قرار می گیرد قضیه را دشوار می کند.

در اینجا وجود یک برنامه ریزی درست برای پاسخگویی به نیازهای جسمانی و روانی و ذهنی می تواند یک راه حل باشدمورد دیگر که زمینه مشکلات و نگرانی های دانشجویان را فراهم می کند نیاز مبرم به پیشرفت دردروس است.احساس بی کفایتی، عدم فهم دروس و گرفتن نمرات کم زمینه یکسری اضطرابها و نگرانی ها را دردانشجویان فراهم می کند.

با توجه به اینکه دانشجویان در هر جامعه ای آینده سازان و برنامه ریزان و مدیران آن جامعه خواهند بود سلامت روانی آنان می تواند نقش مؤثری در فرآیند توسعه داشته باشد. در صورتی که آنان از بهداشت روانی برخوردار نبوده و به خاطر مشکلاتی که ذکر آن رفت دچار اختلالات روحی و عاطفی از جمله افسردگی شوند،نه تنها خود دراین جریان ضربه می بینند، بلکه در نهایت جامعه نیز متضرر می گردد. شناخت عواملی که مشکلات روانی دانشجویان را فراهم می آورد مستلزم مطالعات علمی است. از طریق شناخت این عوامل است که می توان به برنامه ریزی در جهت مرتفع ساختن مشکلات عاطفی دانشجویان همت گماشت و بهداشت روانی آنان را تأمین کرد. تا زمانی که بهداشت روانی درمیان دانشجویان وجود نداشته باشد نه تنها انواع اختلالات روحی از جمله افسردگی، از خود بیگانگی و … گریبان گیر آنها خواهد شد، بلکه این امر منجر به افت تحصیلی و هدر رفتن سرمایه گذاریهایی خواهد شد که در این راه به کار گرفته شده است.

بیان فرضیه

14 فرضیه تحقیق :

میزان افسردگی در بین دانشجویان پسر غیر بومی نسبت به دانشجویان پسر بومی بالاتر است.

15 اصطلاحات مهم و تعاریف عملیاتی متغیرها :

افسردگی

افسردگی اصطلاحی وسیع و مبهم است. برای شخص عادی حالتی مشخص با غمگینی و گرفتگی و بیحوصلگی و برای پزشک گروه وسیعی از اختلالات عاطفی با زیر شاخه های متعدد را تداعی می کند

خصوصیت اصلی و مرکزی حالات افسردگی کاهش عمیق میل به فعالیتهای لذت بخش روزمره، مثل معاشرت، تفریح، ورزش، غذا و سکس است. این ناتوانی برای کسب لذت حالتی نافذ و پایدار دارد.

اصطلاح افسردگی بوسیله لویس درتوصیف طبقه ای حالتهای افسردگی در مطالعه بر روی 61 مورد بکار رفته است. به این دلیل مطالعات بعدی نیز از این وضعیت تأثیر پذیرفته اند.

افسردگی هر چند از شایعترین اختلالات روانی انسان است معهذا شاید بیش از هر اختلال روانی دیگر ناشناخته مانده یا در تشخیص آن اشتباه می شود. یکی از علل پنهان ماندن و عدم تشخیص افسردگی در آمیختن آن با غمگینی معمولی است. در زندگی هرکس موقعیتهایی پیش می آید که خواه ناخواه او را غمگین می سازد، اما این حالت با آشفتگی روانی واقعی و تقلیل بینش معنوی شخص همراه نیست. برعکس افسردگی حالتی است که بر کیفیت خلق شحص تأثیر عمیق گذاشته و نحوه ادراک او را از خودش و از محیطش دگرگون می سازد.

مطابق تعریف DSMIV افسردگی می تواند بصورت نشانه یا نشانگانی باشد که از مجموعه ای از نشانه ها تشکیل یافته و ثانویه بر یک اختلال زیر بنایی و یا یک اختلال روانی ویژه باشد.

درنشانگان افسردگی می توان شاهد حالاتی بود از قبیل کندی تفکر، کاهش لذت، کاهش فعالیت جسمانی هدفمند، احساس گناه و ناامیدی و اختلال خوردن و خواب. از دیدگاه آرتوس ربر افسردگی عموما یک حالت خلقی است که با ویژگیهای احساس بی کفایتی، حزن، کاهش در فعالیتها یا واکنشها، بدبینی، غمگینی و نشانه های وابسته به آنها مشخص می شود.

در روانپزشکی، اصطلاح افسردگی، شماری از اختلالات عاطفی را شامل می شود که در ویژگیهای مربوطه به حالات خلقی (که در بالا اشاره شد ) با شدت یا افراط مشاهده شود.

دو حالت اساسی هیجانی اختلالات خلقی عبارتند از: افسردگی و مانی. هر یک از آنها ممکن است بصورت علامت اساسی خلق ظاهر شود. یا هر دو به طور دوره ای تظاهر نمایند. از این دوحالت، افسردگی به مراتب شایعتر است و در 90% اختلالات خلقی مشاهده می گردد. در مرحله افسردگی، غمگینی، دلسردی و ماتم بر زندگی شخص سایه می افکند. این احساس ها ممکن است با احساس بی ارزشی و پوچی زندگی همراه گردد. اشک ریختن و آه عمیق کشیدن ممکن است وجود داشته باشد. از دست دادن یک شخص مورد علاقه ممکن است همان احساسهای هیجانی را به وجود آورد. اما شحص بهنجار تدریجاً بهبود می یابد و به کار معمول خود باز می گردد. سوگواری طولانی از نوعی که توصیف شد حاکی از وجود اختلال خلقی خواهد بود. خمیدگی قامت پایین بودن سر، حالت چهره محزون، صدای یکنواخت، همه حاکی از افسردگی است که فرد تحمل می کند.

شیوع

شیوع به تعداد موارد موجود یک اختلال اطلاق می شود.

بعبارت دیگر تعداد کل موردهایی از یک بیماری یا یک اختلال را در یک جمعیت معین و در یک نقطه از زمان شیوع می گویند.

شیوع همچنین با بروز، که عبارتست از مواردی که در طول دوره ای خاص از زمان ظاهر می گردند، (معمولاً عرض یک سال) فرق دارد. بنابراین منظور از شیوع نشانه های افسردگی نیز عبارت خواهد بود از تعداد مواردی از نشانه های افسردگی در دو جامعه و در دوره ای خاص از زمان، یعنی از زمان احساس غربت و دوری از خانواده تا روز اجرای آزمون.

دانشجوی بومی و غیر بومی

منظور ازدانشجوی بومی دانشجویی است که حداقل روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته به منزل مراجعت نماید و دانشجوی غیر یومی دانشجویی است که تمام مدت هفته را در خوابگاههای دانشجویی سپری نماید.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید