تحقیق معماری گیاه نی در صنعت ساختمان تحقیق معماری گیاه نی در صنعت ساختمان

دسته : معماری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 766 KB

تعداد صفحات : 11

بازدیدها : 52

برچسبها : معماری با نی نی در ساختمان سازی

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

تحقیق معماری گیاه نی در صنعت ساختمان

مقاله تحقیقاتی رشته معماری استفاده از مواد گیاهی در صنعت ساختمان، مورد مطالعه نی در ساختمان سازی

نتیجه گیری:

استفاده از نی در صنعت ساختمان، از لحاظ فنی و بخصوص صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست دارای امتیازات ویژه ای است. گیاه آن خودرو، با سرعت رشد بسیار بالا، با کمترین هزینه و ضایعات در تولید، داشت و برداشت و قابل کشت در زمین های پست و کم بازده می باشد، امکان بافت دستی و محلی صفحات بافته شده از نی با کمترین هزینه و وابستگی به تکنولوژی و انرژی وجود دارد. با قیمت مناسب، کارآیی، سهولت و سرعت زیاد می توان آن را در سقف ها و دیوارها به صورت سقف کاذب، عایق حرارتی و صوتی، دیوارهای جداکننده و قالب بتن استفاده نمود. در صورت استفاده به عنوان عایق احتیاج به سایر مصالح برای تأمین پایداری و چسبندگی با مصالح رویه و اندودها تدارد. این مصالح اگر چه به نظر سنتی است ولی با استاندارد نمودن آن ها از نظر وزن مخصوص، ضرب هدایت حرارتی، ضریب جذب صوتی، مقاومت در مقابل آتش، قابلیت جذب آب، مقاومت در مقابل حمله حشرات، چسبندگی و سازگاری با دیگر مصالح و همچنین جزییات اجرایی می تواند در ساختمان های مدرن امروزی نیز کاربرد زیادی داشته باشد.

متن کامل مقاله

استفاده از مواد گیاهی در صنعت ساختمان مورد مطالعه: نی

چکیده:

در سال های اخیر برای جلوگیری از اتلاف انرژی از یک طرف و کاهش خسارت های ناشی از زلزله از طرف دیگر، در بکارگیری مصالح غیرسازه ای در ساختمان ها،دو ویژگی مهم سبکی و عایق حرارتی مدنظر می باشد. به همبن دلیل کاربرد قطعات و صفحات ساخته شده از گچ، الیاف معدنی(پشم شیشه، پشم سنگ و ...) مواد گیاهی، بتن گازی، پلی استایرن (یونولیت) و ... علی رغم محدودیت های مختلف توسعه یافته است.

در این مقاله سعی شده است خواص، ویژگی ها و دامنه کاربرد مصالح ساختمانی تهیه شده از گیاه نی بررسی و ارزیابی گردد. در این مقاله با نشان دادن استفاده از نی بافته شده به دلیل مقاومت حرارتی، سبکی وزن، قیمت، راندمان و تولید در شرایط آبو هوایی مختلف، بر امکان استفاده از آن در صنعت ساختمان و بر ضرورت مطالعات تکمیلی تأکید شده است.

واژه های کلیدی:

مصالح ساختمانی، عایق صوتی، سبکی، مواد گیاهی، نی

مقدمه:

مصالح مورد استفاده در ساختمان ممکن است دارای یک یا چند نقش مهم سازه ای، جداکننده، عایق صوتی، عایق رطوبتی، تزیینی و ...باشد. در مواردی که منظور از کاربرد مصالح، عملکرد سازه ای آن نیست و سایر عملکردهای آن مورد نظر است، کاهش وزن در واحد حجم(سبکی) یکی از مزیت های اصلی در انتخاب مصالح می باشد. چسبندگی و سازگاری با مصالح پوششی و همجوار، مقاومت در برابر آتش، متصاعد ننمودن گازهای سمی در موقع آتش سوزی، مخاطره آمیز نبودن آن برای سلامتی کارگران در حین ساخت و نصب از دیگر مشخصه های اصلی مصالح انتخابی است. مصالح انتخابی علاوه بر ویژگی و مزیت های فنی مورد نظر باید از نظر هزینه سهولت در اجرا نیز دارای مزیت های اقتصادی لازم باشد. در انتخاب مصالح برای عملکردهای غیرسازه ای، مصالحی دارای صرفه اقتصادی است که علاوه بر ویژگی اصلی مورد نظر، هرچه بیشتر سایر ویژگی ها را نیز پوشش دهد.

در سال های اخیر با تأکید بر اجرای استاندارد 2800 و مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، سبکی و مقاومت حرارتی مصالح مورد استفاده در جدارهای خارجی ساختمان مورد توجه طراحان و مجریان ساختمان ها قرار گرفته است. علیرغم اینکه از کاربرد بلوک های بتن گازی(با نام تجاری مختلف) در ایران بیش از دو دهه می گذرد و به طور گسترده استفاده می شوند، این بلوک ها هنوز استاندارد نشده و چسبندگی و سازگاری آنها با مصالح پوششی مورد تردید می باشد. کاربرد بلوک های سقفی پلی استایرن (یونولیت) نیز که اخیراً به سرعت رواج یافته است، علیرغم سبکی و سرعت اجرای بالا دارای دو مشکل چسبندگی با مصالح پوششی و مقاومت در مقابل حریق است. مصالحی از قبیل تخته های گچی و الیاف معدنی(پشم سنگ، پشم شیشه و ...) نیز بدون استفاده و کمک سایر مصالح دارای ایستایی لازم نیستند.

از دیدگاه صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست که امروزه در سراسر جهان مورد توجه جدی قرار گرفته است، مصالحی در اولویت قرار دارند که علاوه بر ویژگی های فنی مورد نظر، در تهیه مواد اولیه، فرآیند تولید، حمل و نقل، دوره ساخت، بهره برداری و تخریب ساختمان د