مقاله خرطوم کوتاه چغندرقند مقاله خرطوم کوتاه چغندرقند

دسته : کشاورزی و زراعت

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 21 KB

تعداد صفحات : 28

بازدیدها : 143

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

مقاله خرطوم کوتاه چغندرقند

مقاله خرطوم کوتاه چغندرقند

تحقیق بررسی خرطوم کوتاه چغندرقند

شکل شناسی
حشره کامل این آفت سوسکی است باریک و دراز اندام به طول 10-16 میلیمتر.
رنگ عمومی بدن خاکی و پوشیده از پرزهای قهوه‌ای مایل بخاکستری می‌باشد. خرطوم آن کوتاه و در محل اتصال سینه به شکم خال‌های کوچک سفیدرنگی دیده می‌شود. تخم این سرخرطومی بیضی شکل و زرد رنگ است و طول آن در حدود یک میلیمتر می‌باشد. تخمها در زیر پولک سیاه رنگی که حشره ماده با ترشح بزاق خود ایجاد می‌کند قرار دارند و بهمین سبب آفت خال سیاه گفته می‌شود. لارو حشره قوسی شکل، بدون پا و سفید رنگ و سر آن قهوه‌ای یا زرد روشن است. اندازه لاروهای کامل به حدود 15 میلیمتر می‌رسد.
شفیره برنگ سفید و طول آن حدود 15 میلیمتر است، شکل شفیره شباهت زیادی به حشره کامل سرخرطومی دارد. شفیره‌ها درون گهواره‌های بیضی شکل گلی در داخل خاک پای بوته‌های چغندر تشکیل می‌گردند (دواچی، خیری، 1343 و خیری، 1345).

...

طرز خسارت
اصولا تغذیه حشرات کامل سرخرطومی از برگها و دمبرگهای چغندر صورت می‌گیرد و گاهی برگها را در اثر تغذیه مشبک می‌کنند که ممکن است با طرز خسارت سایر سرخرطومیها اشتباه شود ولی لارو این آفت داخل ریشه‌های چغندر شده و آنها را مورد حمله قرار می‌دهد. خسارت لارو آفت را قبل از زرد شدن و یا پژمرده شدن بوته‌های چغندر نمی‌توان از بوته‌های سالم تشخیص داد. مگر اینکه ریشه‌ها را از خاک بیرون آورند و دقیقا معاینه کنند. در صورتیکه حمله آفت را قبل از زرد شدن و یا پژمرده شدن بوته‌های چغندر نمی‌توان از بوته‌های سالم تشخیص داد.

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

مقاله کشاورزی پایدار

مقاله یافته های جديد در مديريت گلخانه

مقاله کشاورزی کشت برنج دیم

مقاله در مورد تنک کردن

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام