تحقیق  تستهای غیرمخرب جوش و کاربرد روش TDN در بازرسی قطعات فورج تحقیق  تستهای غیرمخرب جوش و کاربرد روش TDN در بازرسی قطعات فورج

دسته : مواد و متالوژی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 892

تعداد صفحات : 67

بازدیدها : 256

برچسبها : دانلود تحقیق پیشینه تحقیق

مبلغ : 5500 تومان

خرید این فایل

تحقیق تستهای غیرمخرب جوش و کاربرد روش TDN در بازرسی قطعات فورج

تحقیق تستهای غیرمخرب جوش و کاربرد روش TDN در بازرسی قطعات فورج

:تستهای غیرمخرب جوش و کاربرد روش (TDN) در بازرسی قطعات فورج

معرفی عمومی روشها
2-1- آشنایی
آسیبهایی که  هنگام  تولید  یا ماشین کاری  مواد  و قطعات  به  آنها  وارد  می شود، به  صورت نقصهایی از قبیل ترک، تخلخل و ناخالصی ظاهر می شوند، در حالی که نقصهای دیگر مثل ترک خستگی، ضمن کار به وجود می آیند. تشخیص و آشکارسازی این گونه آسیبها ضروری است و لازم است محل و اندازه آنها به دقت مشخص گردد تا امکان تصمیم گیری  برای رد و قبول قطعه فراهم شود.
روشهای چندی به عنوان  روشهای آزمون  غیرمخرب (NDT)‌  برای بازرسی  مواد  و قطعات  به کار می‌روند. تمام این روشها، بسته به کاربردشان، می توانند به تنهایی یا همراه با آزمونهای دیگر به کار روند. گر‌چه آزمونهای مختلف فصل مشترکهایی نیز دارند، اما هر آزمون مکمل آزمونهای دیگر است. برای مثال، هرچند آزمون فراصوتی می تواند مویه های سطحی و درونی قطعه را آشکار سازد، اما نباید چنین نتیجه بگیریم که این آزمون لزوماً بهترین روش موجود برای تمامی بازرسی هاست. درانتخاب دستگاه مناسب آزمون، بسته به نوع ترک، شکل و اندازه قطعه باید مورد توجه قرار گیرد.
توضیح  عمومی ظاهر  و منشأ ترکها  ممکن است  مفید باشد. ترکها  می توانند بین دانه ای  یا درون دانه ای باشند. ترکهای ناشی  از کوئنچ  معمولاً  در دسته دوم جای می گیرند. در برخی موارد بخشی از مسیر گسست، دانه  را  قطع می کند و بخشی از مرزدانه می گذرد. ترکها ممکن است در جهات بسیار مختلفی و همچنین در مواضع بسیار متنوعی گسترش یابند. فضای داخلی ترکها ممکن است خالی، پر از محصولات اکسیدی یا پر از مواد خارجی باشد. انواع معمول ترکها و علل آنها به این صورت فهرست می شوند: ترکهای ناشی از کوئنچ یا سختکاری که به دلیل تغییرات حجمی سریع به وجود می آیند، ترکهای باز‌پخت  که در حرارت دهی سریع ایجاد می شوند، ترکهای انقباضی ناشی از سردکردن بسیار سریع، پارگی های گرم  ناشی از طراحی نامناسب قالب و روش ناصحیح ریختن مواد، ترکهای سنگ زنی  ناشی از حرارت موضعی اصطکاک چرخ سنباده، همچنین امکان دارد ترکها در اثر تنش های پسماند، کاهش زیاد در کار سرد، فورج نامناسب، چینها ، آخالهای زود ذوب، جدایش ، طراحی ناصحیح، نورد نامناسب، حبابهای محبوس شده هوا، لبه های تیز قالب و حک کاری  به وجود آمده باشند. در میان عیوب سطحی، سردجوشی ، چینها، چین خوردگی سطحی فلزات ، درزها ، ترکهای مویی و خراشها ، قرار دارند.
...

کاربرد روشهای NDT در بازرسی قطعات فورج

10-1- مقدمه
در قطعات فورج، اعم از آهنی و غیرآهنی، نواقص ایجاد شده عمدتا تحت شرایط شمش، انجام کارگرم بر روی شمش یا بیلت یا انجام کار گرم یا سرد در حین فورج به وجود آمده اند. روشهای NDT که عمدتا برای تشخیص این عیوب به کار می روند عبارتند از روشهای بازرسی چشمی، بازرسی با ذرات مغناطیسی، بازرسی با مایعات نفوذکننده، آزمون فراصوتی، بازرسی با جریان های گردابی و بازرسی پرتونگاری.
...


به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

روشهای فراوری و کاربرد ایلمنیت و دی اکسید تیتانیوم

طرز كار جوشكاری به روش (GTAW (TIG

جوشكاری با اكسی استیلن

روش تهیه لوله های فولادی درزدار

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام