پرسشنامه منبع کنترل نویکی و استریکلند پرسشنامه منبع کنترل نویکی و استریکلند

دسته : پرسشنامه

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 21 KB

تعداد صفحات : 5

بازدیدها : 335

برچسبها : پرسشنامه منبع کنترل منبع کنترل درونی

مبلغ : 2000 تومان

خرید این فایل

پرسشنامه منبع کنترل نویکی و استریکلند

دانلود پرسشنامه منبع کنترل نویکی و استریکلند با هدف ارزیابی منبع کنترل درونی و بیرونی همراه با روایی و پایایی و نمره گذاری

توضیحاتی کوتاه از پرسشنامه دانلودی : پرسشنامه منبع کنترل توسط نویکی و استریکلند در سال 1973 معرفی شده استاین مقیاس، آزمونی مداد و کاغذی و شامل 40 پرسش است که آزمودنی با گذاشتن علامتی در پاسخنامه با بلی یا خیر به آنها پاسخ می دهد. نمره گذاری این پرسشنامه از طریق تطبیق با کلید آزمون و به صورت نمرات صفر و یک است .این پرسشنامه توسط برومند نسب، شکرکن و نجاریان به فارسی برگردانده شده است.

منظور از منبع کنترل یعنی میزان باور شخص درباره ی این که می تواند بر زندگی خود اثر داشته باشد. منبع کنترل می تواند درونی یا بیرونی باشد. کسانی که منبع کنترل درونی دارند معتقدند که سازندگان اصلی زندگی خود هستند، اما کسانی که منبع کنترل بیرونی دارند، معتقدند که آنچه بر سر آنها می آید اصولاً محصول شانس، تصادف یا نتیجه اعمال مردمان دیگر است. به عنوان مثال، شخصی که منبع کنترل درونی دارد، به هنگام شکست در کار، تمام مسئولیت را به گردن می گیرد و خود را مقصر می داند، اما شخصی که منبع کنترل بیرونی دارد، اظهار می دارد که دیگران برای او مشکل می آفرینند یا بدشانسی می آورد.

متخصصان معتقدند که در محیط کار، کسی که منبع کنترل درونی دارد، بر رفتار خود بیشتر مسلط است، از نظر اجتماعی و سیاسی بیشتر فعالیت دارد، سعی می کند رفتار دیگران را تحت تأثیر قرار دهد و به پیشرفت، خودشکوفایی و نیل به هدفهای خود نیاز شدیدی نشان می دهد. بر عکس، کسی که منبع کنترل بیرونی دارد، ترجیح می دهد زیر نظر مدیران مقرراتی و مقتدر کار کند. این شخص به راحتی تحت تأثیر قرار می گیرد.کسانی که منبع کنترل درونی دارند، معمولاً جسورند. آنها احساس می کنند که در مقابل پاداشها و تنبیه های زندگی اثر می گذارند نه منفعل و ناتوان. این افراد در مقابل استرسهای وارده تحمل بیشتری نشان می دهند.بدین ترتیب، با تعیین منبع کنترل کارمندان و کارگران، می توان انگیزش و رضایت آنها را بهبود بخشید و در نتیجه به بالا بردن سطح بهداشت روانی آنها کمک کرد؛ مثلاً، کسانی را که منبع کنترل درونی دارند، در تصمیم گیریها دخالت داد اما کارهای سازمان یافته تر و با دستورالعملهای روشنتر را در اختیار کسانی گذاشت که منبع کنترل بیرونی دارند. اینجاست که احتمالاً هر دو گروه رضایت بهتری به دست خواهند آورد.

عناوین مطالب موجود در پرسشنامه

توصیف آزمودنی

سوالات 40 جمله

معرفی پرسشنامه منبع کنترل نویکی و استریکلند

تعریف مفهومی

تعریف عملیاتی

نمره گذاری پرسشنامه منبع کنترل نویکی و استریکلند

تحلیل ( تفسیر) بر اساس میزان نمره پرسشنامه

روایی و پایایی

منبع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پرسشنامه بررسی تاثیر اجرای سامانه هوشمند جامع امور گمرکی در گمرک خرمشهر

پرسشنامه بررسی نقش مدیریت عملکرد در افزایش کارایی کارکنان

پرسشنامه اثر بخشی ارتباطات سازمانی و منابع قدرت مدیران

پرسشنامه بررسی بهره وری در گمرک و عوامل موثر بر آن

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام