مقاله اسلام و مقتضیات زمان

5000 تومان
مقاله اسلام و مقتضیات زمان

تعداد صفحات : 87

فرمت فایل : doc

دسته بندی : علوم انسانی

حجم فایل : 47 کیلوبایت

 

اسلام و مقتضیات زمان

علت تغییر مقتضیات زمانها

انا عرضنا الامانه علی السموات و الارض و الجبال فابین ان یحملنها و اشفقن منها و حملها الانسان انه کان ظلوماً جهولاً.
این آیه شریفه قرآن که تلاوت شد از آیات بسیار پرمعنی قرآن کریم است. اینکه عرض می‌کنم پر معنی است، با اینکه همه آیات قرآن پر معنی می‌باشد، از این نظر است که بعضی از آیات قرآن به شکلی مطلب را عرضه می‌دارد که مردم را وادار به تفکر و تعمق می‌کند.
قرآن کریم زیاد به تفکر دعوت می‌کند یا به طور مستقیم و یا غیر مستقیم. دعوتهای مستقیم قرآن کریم به تفکر همان آیاتی است که رسماً موضوع تفکر را عنوان کرده است،
...
از نظر علمی ثابت شده است که بدن انسان مجموعه‌ای  است از حیوانات ذره بینی کوچک به نام سلول. سلولها بر دو قسمند: سلولهای عصبی و سلولهای غیر عصبی. اینکه سلولهای غیر عصبی نو و کهنه می‌شوند قدیمیها قبول داشته‌اند و امروز هم ثابت است. در مورد سلولهای عصبی می‌گویند خود سلول نمی‌میرد ولی پیکر آن عوض می‌شود. بنابراین اگر شما یک انسان را در نظر بگیرید مثل اینست که ساختمان و بنای این مسجد را در نظر بگیرید. اگر همه جای این ساختمان را عوض بکنند: سقف را عوض بکنند، کفش را عوض بکنند، دیوارها را عوض بکنند، یک آدمی که قبلاً این مسجد را دیده است، حالا که می‌بیند ممکن است خیال بکند که این همان مسجد است در صورتی که از آن مسجد حتی یک جزء هم وجود ندارد. اما واقعاً و اساساً این مسجد، آن مسجد نیست. از نظر بدن انسان اگر فکر بکنیم، بدن هر انسانی قطعاً در مدت عمر چند بار عوض می‌شود یعنی ما از نظر بدن خودمان مثل همین مسجدی هستیم که دو سه بار آن را از بین برده و از بیخ و بن تعمیر کرده باشند.
...