پرسشنامه دلزدگی زناشویی (CBM) پاینز (1996) پرسشنامه دلزدگی زناشویی (CBM) پاینز (1996)

دسته : پرسشنامه

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 11 KB

تعداد صفحات : 3

بازدیدها : 199

برچسبها : پرسشنامه دلزدگی زناشویی CBM

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

پرسشنامه دلزدگی زناشویی (CBM) پاینز (1996)

دانلود پرسشنامه دلزدگی زناشویی (CBM) پاینز (1996) ، مقیاس سنجش و اندازه گیری درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها

عناوین مطالب موجود در پرسشنامخه دانلودی

هدف

شیوه تکمیل

پرسشنامه (20 سوال با گزینه های هرگز ، یکبار طی مدتی طولانی ، بندرت ، گاهی ، معمولا ، غالبا ، همیشه)

روش نمره گذاری و تفسیر

روایی و پایایی

منابع

****************

مقیاس دلزدگی زناشویی

مقیاس دلزدگی زناشویی یک ابزار خود سنجی است که برای اندازه گیری درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها طراحی گردیده است. این مقیاس از یک ابزار خودسنجی دیگری که برای اندازه گیری دلزدگی بکار می رود اقتباس شده است. این مقیاس توسط پاینز ابداع گردید (منبع در پرسشنامه دانلودی).

این پرسشنامه ۲۰ ماده دارد که شامل ۳ جزء اصلی خستگی جسمی (مثلا احساس خستگی، سستی و داشتن اختلالات خواب) از پا افتادن عاطفی (احساس افسردگی، ناامیدی، در دام افتادن) و از پا افتادن روانی (مثل احساس بی ارزشی، سرخوردگی و خشم به همسر) می باشد تمام این موارد روی یک مقیاس هفت امتیازی پاسخ داده می شوند. سطح ۱ معرف عدم تجربه عبارت مورد نظر و سطح ۷ معرف تجربه زیاد عبارت مورد نظر پانیز: ۱۹۹۶ ترجمه شاداب ۱۳۸۶ صفحه ۳۵۱ است.

ارزیابی ضریب اعتبار مقیاس دلزدگی زناشویی نشان داد که آن دارای یک همسانی درونی بین متغیرها در دامنه ۸۴/۰ و ۹۰/۰ است روایی به وسیله همبستگی های منفی با ویژگی های ارتباطی مثبت به تایید رسیده است مانند :نظر مثبت در مورد ارتباط، کیفیت مکالمه، احساس امنیت، خود شکوفایی، احساس هدفمندی، کشش و جاذبه عاطفی نسبت به همسر و کیفیت رابطه جنسی آنها. نسخه های ترجمه شده CBM به طور موفقیت آمیزی در مطالعات بین فرهنگی در نروژ، مجارستان ، مکزیک، اسپانیا، پرتغال، فنلاند و اسراییل استفاده شده است (منبع در پرسشنامه دانلودی).

همانطور که مشاهده می شود CBM از همسانی درونی و ضریب پایایی بالا و رضایت بخشی برخوردار و جهت اندازه گیری میزان دلزدگی زناشویی مناسب است.

ضریب اطمینان آزمون بازآزمون ۰/۸۹ برای یک دوره یک ماهه، ۰/۷۶ برای یک دوره دو ماهه، و ۰/۶۶ برای دوره چهارماهه بود تداوم درونی برای اغلب آزمودنی ها با ضریب ثابت آلفا سنجیده شد، که بین ۰/۹۱ تا ۰/۹۳ بود (منبع در پرسشنامه دانلودی). در ایران نیز نویدی الفا کرونباخ این پرسشنامه را در مورد ۲۴۰ نمونه ۱۲۰ پرستار و ۱۲۰ معلم اندازه گیری کرد که عبارت است از ۰/۸۶٫

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پرسشنامه بررسی تاثیر اجرای سامانه هوشمند جامع امور گمرکی در گمرک خرمشهر

پرسشنامه بررسی نقش مدیریت عملکرد در افزایش کارایی کارکنان

پرسشنامه اثر بخشی ارتباطات سازمانی و منابع قدرت مدیران

پرسشنامه بررسی بهره وری در گمرک و عوامل موثر بر آن

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام