مقاله در مورد حافظه RAM مقاله در مورد حافظه RAM

دسته : کامپیوتر و IT

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 22 KB

تعداد صفحات : 47

بازدیدها : 176

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

مقاله در مورد حافظه RAM

مقاله در مورد حافظه RAM

مقاله در مورد حافظه RAM

بخشهایی از متن:

آنچه در این فصل می آموزید:

/ كنترل میزان مصرف حافظه در سیستم

/ اجرای برنامه های ارزیابی و سنجش حافظه

 /نمایش اطلاعات حافظة ویندوز به كمك برنامة Sandra

/ آماده شدن برای ارتقا حافظة سیستم

/ عیب یابی نصب حافظه در سیستم

/ حذف كاربرد حافظة بسط یافته و حافظة توسعه یافته در محیط ویندوز

/ كنترل مقدار فیزیكی مصرف RAM در محیط ویندوز

قبل از اینكه Cpu بتواند برنامه‌ها را اجرا كند، دستورات و اطلاعات آن برنامه باید داخل حافظة Ram كامپیوتر منتقل و مستقر شوند. در این فصل روش نگهداری اطلاعات در حافظة Ram را می آموزید و اینكه چرا اطلاعات داخل حافظة Ram فرار هستند ( یعنی با قطع برق یا خاموش شدن كامپیوتر همة اطلاعات موجود در این حافظه از بین می روند)، و اینكه چرا انواع حافظة Ram عرضه شده اند.

بر روی وب یا داخل مجلات و بروشورها و كتابهای كامپیوتر اغلب توصیه های مطالعه می كنید كه مقدار لازم حافظة Ram برای سیستم شما را اعلام می كنند. اغلب اعلام می شود كه حداقل 126 تا 512 مگابایت حافظة Ram برای عملكرد مناسب یك سیستم لازم است.

درك مفهوم لایه‌های ذخیره‌سازی

داخل كامپیوترهای شخصی از دیسك‌ها برای نگهداری دایمی و بلند مدت اطلاعات استفاده می‌كنیم. اطلاعات داخل دیسك سخت از طریق مغناطیس نمودن سطح دیسك انجام می‌گیرد. به دلیل روش مغناطیسی ذخیرة اطلاعات در دیسك سخت
(در مقابل روش الكترونیكی ) این وسیله قابلیت نگهداری دایمی و بلند مدت اطلاعات را دارد و با قطع برق یا خاموش شدن سیستم اطلاعات مستقردر دیسك از بین نرفته و ماندگار هستند چون دیسك سخت برای نگهداری اطلاعاات نیاز به جریان برق دایمی ندارد. اما حافظة Ram اطلاعات را بطور موقت نگهداری می كند  بدیهی است كه با قطع برق یا خاموش شدن سیستم این اطلاعات از بین خواهند رفت.

...

مفهوم DRAM ( Dynamic ramdom access memory )

در بیشتر كامپیوترهای شخصی از تراشه‌هایی حافظة Dram استفاده می شود كه به دلیل سرعت زیاد، ظرفیت زیاد و هزینه پایین این نوع حافظه است. در یك تراشة Dram برای ذخیرة یك بیت اطلاعات از یك ترانزیستور و یك كاپاسیتور استفاده می‌شود. كاپاسیتور مقدار جاری بیت را ذخیره و نگهداری می‌كند.

مشكل اصلی مربوط به استفاده از كاپاسیتور آن است كه شارژ آنها برای مدت محدودی باقی می ماند و باید هر چند لحظه یكبار شارژ آنها نوسازی شود. كنترل كنندة حافظه به منظور تجدید شارژ كاپاسیتور ابتدا محتوی آن را خوانده و نگهداری می كند. پس از تجدید شارژ كنترل كنند حافظه باید مقدار آن كاپاسیتور را دوباره به آن برگرداند. سرعت تجدید شارژ محتوی بیت توسط كنترل كننده حافظه باید معادل 66 مگاهرتز باشد.

همچنین هنگامی كه Cpu محتوی ذخیره شده در حافظة Ram را درخواست می كند، كنترل كنندة حافظه باید محتوی جاری كاپاستیور را بگیرد تا مشخص كند كه اطلاعاتی در آن ذخیره شده است.

اگر كاپاسیتور در برگیرندة محتوی 1 باشد، كنترل كنندة حافظه باید محتوی كاپاسیتور را نوسازی ( تجدید) نماید. در زمانی كه كنترل كنندة حافظه محتوی كاپاسیتور را می‌خواند این محتوی از درون كاپاسیتور خارج می شود و این فرایند را « خواندن تخریبی» اطلاعات یا Destructive read می نامند.

چون كنترل كنندة حافظه باید بطور مرتب و دایمی تراشه‌های حافظة Ram را نوسازی نماید، این نوع تراشه ها از سایر انواع حافظه ها كندتر عمل می كنند. اما مزیت اصلی این تراشه ها ظرفیت زیاد ذخیره سازی اطلاعات در این نوع تراشه فقط از یك ترانزیستور و یك كاپاسیتور استفاده می شود.

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه هوش ازدحامی و کاربردهای آن

پروژه کامپیوتر ISDN - شبکه دیجیتالی خدمات یکپارچه

تحقیق ابزار دیاگرام کشی visio برای متخصصان در امر تجارت

تحقیق کامپیوتر بررسی IEEE1394

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام