طرح تو جیهی فنی  و اقتصادی  تولید اجر سفالی طرح تو جیهی فنی  و اقتصادی  تولید اجر سفالی

دسته : طرح های توجیهی و کارآفرینی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 46

تعداد صفحات : 59

بازدیدها : 235

برچسبها : طرح توجیهی پروژه کارآفرینی

مبلغ : 8000 تومان

خرید این فایل

طرح تو جیهی فنی و اقتصادی تولید اجر سفالی

طرح تو جیهی فنی و اقتصادی تولید اجر سفالی

طرح تو جیهی فنی  و اقتصادی  تولید اجر سفالی 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                        صفحه

مقدمه                                                                                        1

خلاصه طرح                                                                                3

استاندارد آجر                                                                               6

خطوط مختلف تولید با توجه به خاك مصرفی                             12

برش شمش گل و خشك كردن و یختن آجر خام                                  16

مشخصات فنی كوره هوفمن                                                             21

شیوه های كنترل تولید محصول                                                        24

مشخصات ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل                                     31

تاسیسات گرمایشی                                                                        36

محوطه خشك كن خشتهای تر                                                         40

محاسبات                                                                                    40

 


مقدمه:

آجر نیز از جمله مصالح ساختمانی می‌باشد كه تولید و عرضه آن بطور قابل ملاحظه‌ای كمتر از میزان تقاضا در جامعه می‌باشد یكی از علل عمدة این وضعیت سرمایه گذاری نسبتاً بالای این صنعت می‌باشد .

متأسفانه علیرغم اینكه ساخت ماشین آلات آجر و محصولات همردیف (نظیر بلوك، سفال ، و كاشی كف و. . . ) از تكنولوژی بالایی هم برخوردار نیست ولی هنوز وابستگی به ماشین آلات خارجی بویژه برای ظرفیت های بالا وجود دارد موضوع سرمایه گذاری نسبتاً بالا بویژه در صورتیكه امكان استفاده از ارز دولتی مقدر نباشد و عدم كارآیی روشهای كاملاً نسبتی جهت پاسخگویی به نیاز جامعه زمینة استفاده از طرحهایی كه ضمن استفاده از امكانات ماشینی و موجود در جامعه وابستگی تكنولوژیكی كمتر و سرمایه‌گذاری كمتری را نیاز داشته باشد، فراهم می‌سازد. بهمین منظور طرح براساس استفاده از حداكثر امكان ساخت داخل در زمینه ماشین آلات تهیه گردیده و در بخش دیگری از طرح نیز از روش صنعتی خشك كردن خشت استفاده خواهد شد كه البته با ملاحظاتیكه در نظر گرفته شده و در 0صورت اعمال كنترل‌های لازم نقاط ضعف روش مذكور برطرف و محصول تولیدی از كیفیت لازم و قابل قبول برخوردار خواهد بود. نكته قابل توجه دیگر هزینة حمل بالای این محصول می‌باشد كه احداث واحدهایی با ظرفیت پائین و مشابه ظرفیت طرح پیشنهادی را توجیه می‌نماید این هزینه برای یك قالب آجر در طی مسافت یكصد كیلومتر 6تا 7 ریال باشد كه كمی بیشتر از قیمت تمام شده طرح می‌باشد در حال حاضر هزینه یك قالب آجر كه از نقاط مختلف كشور جهت بازسازی به مناطق زلزله زده می‌رسد بین 75 تا 90 ریال است كه عمدتاً مربوط به هزینة حمل می‌باشد. تنها نكته‌ای كه در مورد محل اجرای طرح بایستی مورد توجه قرار گیرد، وجود فصول آفتابی در محل احداث طرح می‌باشد البته توجه به وضعیت آب و هوایی كشور این امكان در اكثر نقاط بویژه در مناطق مركزی ، شرقی ، جنوب و جنوب غربی كشور وجود دارد. به منظور جلوگیری از وقفه در تولید نیز كه ممكن است بر اثر اختلافات موقتی جوی پیش می‌آید تدابیر لازم از جمله انبار موقت خشت خام خشك شده ،‌انبار محصول و همچنین در نظر  گرفتن چهار قمیره بصورت رزرو در كوره هوفمن طرح پیش‌بینی گردیده است.

  1ـ خلاصه طرح

نام محصول :آجر نمای سفالین

ظرفیت سالانه: 20 میلیون قالب در سال

تعداد روز كار در سال : 270 روز

تعداد شیفت : آماده سازی و عمل آوری مواد          2 شیفت

خشك كن و كوره                                                3 شیفت

ساعات كار هر شیفت:                                            8 ساعت

سطح زیر بنا:                                                          2281 متر مربع

مساحت زمین:                                                       23200متر مربع

سرمایه گذاری ثابت:                                             265 میلیون ریال

كل سرمایه گذاری:                                               284 میلیون ریال

تعداد كاركنان:                                                       61 نفر

قیمت فروش كل:                                                  200میلیون ریال

سود ویژه:                                                              80 میلیون ریال

ارزش افزوده سالیانه:                                               175میلیون ریال

سرمایه گذاری ثابت سرانه:                                     3 /4 میلیون ریال

ظرفیت در نقطه سر به سر:                                       8/10میلیون عدد

نرخ بازده:                                                             30 %

2ـ مطالعات اقتصادی:

2-1 تعریف محصول :

آجر مادة ساختمانی سختی است كه از پختن خشت خام بدست می‌آید . خشت گلی است كه به آن شكل هندسی داده شده و از مخلوط كردن خاك با آب بدست می‌آید . جهت تهیة گل آب را در داخل خاك می‌ریزند و بعد از مخلوط نمودن آن را مالش می‌دهند بطوریكه دانه‌های خاك با آب مخلوط شود  مواد خارجی و زائد نظیر سنگ ریزه ، ریشه های گیاهان و …  نبایستی در گلی كه برای تولید خشت بكار می‌رود وجود داشته باشد در زمانهای قدیم برای اینكه كارگران كلیة مواد خارجی موجود در داخل گل را پیدا كرده و جدا نمایند صاحب كارگاه مخصوصاً سكه‌های پولی را داخل گل می‌اندازد و كارگران برای اینكه سكه را پیدا كنند بالاجبار مواد خارجی موجود در گل را نیز بیرون می‌آورند.

 

اشكال مختلف:

آجر در زمانهای مختلف در ابعاد متفاوتی ساخته شده و بكار می‌رفته است. در دوران ساسانیان آجر با ابعاد 7*40*40 سانتی‌متر ساخته می‌شده است و آجری كه بنام قراقی معروف می‌باشد دارای ابعاد 5*20*20 سانتی‌متر می‌باشد . آجر مورد نظر در طرح در حالت پخته شده دارای ابعاد 55*105*220 میلی‌متر می‌باشد كه حدود 20% حجم آن را فضای خالی (سوراخ) تشكیل می‌دهد (شكل یك) ابعاد آجر مذكور در حالتیكه بصورت خشت‌تر و خشت خشك می‌باشد عبارتند از:

در حالت خشك (میلیمتر): 56*107*224

در حالت خشت‌تر (میلیمتر) : 59*114*239

سایر مشخصات:

وزن آجر مورد نظر در حالت پخته شده درحالتیكه حدود 20% فضای خالی بصورت سوراخ و حفره در داخل آن می‌باشد 8/1 كیلوگرم خواهد بود. قدرت تحمل فشار این نوع آجر بایستی حداقل حدود 120 كیلوگرم بر سانتی‌متر مربع باشد . رنگ آجر تولیدی متناسب با حداكثر دمای پخت و همچنین تركیبات خاك می‌تواند بصورت قرمز یا سفید باشد.

 

استاندارد آجر :

آجر تولیدی مطابق استاندارد شمارة 7 مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تولید خواهد شد. ویژگی‌های آجر مورد نظر در قسمت (4-2) استاندارد فوق الذكر آمده است.

2-2 موارد مصرف و كاربرد:

آجر تولیدی كه از كیفیتی مناسب و قابل قبول برخوردار است می‌ تواند در ساخت ساختمانهای مسكونی، تجاری و صنعتی و بعنوان آجر نما مورد استفاده قرار گیرد.

2-3 كالای رقیب جانشین :

با توجه به تنوع مصالح ساختمانی می توان عمدتاً از آجر معمولی (فشاری) ،‌سنگ سیمان سفید و رنگی و پوششهای فلزی (ورقهای فولادی و آلومینیومی رنگی) بعنوان كالاهای رقیب و یا كالاهائی كه بعضاً جانشین آجر نما خواهد شد نام برد. كاربرد هر یك از مصالح فوق به فاكتورهای متعددی نظیر ، جنس بدنه ساختمان و طراحی اولیه، دسترسی بیشتر به یكی از مصالح فوق نسبت به سایر مصالح ، نوع ساختمان از نظر صنعتی، تجاری یا مسكونی بودن ، كیفیت مورد انتظار : قیمت هر یك از مصالح فوق و بعبارت دیگر قدرت خرید افراد مختلف بستگی دارد، با توجه به این موضوع كه قیمت سنگ و پوششهای فلزی در مقایسه با آجر بالا می‌باشد و كیفیت پوششهای سیمانی و طول عمر آن در مقایسه با آجر بسیار كمتر می باشد می‌توان از آجر نما بعنوان یكی از مصالح ساختمانی كه از نظر قیمت و كیفیت در مجموع مناسب‌تر از سایر مصالح می‌باشد نام برد؛

2-4 قیمت فروش:

در حال حاضر بازار برای آجر نما نیز همانند برخی كالاهای دیگر قیمتهای متفاوتی وجود دارد ،‌ قیمت فروش این كالا بصورت دولتی 900 ریال ودر بازار آزاد متناسب با كیفیت آن 250 ریال برای هر عدد آجر نیز می‌رسد قیمت تمام شده آجر در طرح 850 ریال و قیمت فروش آن 950 ریال پیش‌بینی شده است.

مقایسه قیمت فروش آجر نما با سایر محصولات مشابه به بطور مجرد و به تنهایی معقول و منطقی نمی باشد و در حقیقت با توجه به اینكه نمای ساختمانی (روكار) با بدنه ساختمان (توكار) مستقیماً ارتباط دارد این مقایسه به مقایسه یك واحد از ساختمان مثلاً یك متر مربع از ساختمان های مختلف با نمای مختلف باز می‌گردد كه در حالتهای متفاوت نتایج متفاوتی بدست می‌دهد.


3- برسیهای فنی:

3-1- تكنولوژی های مختلف :

-              تكنولوژی ساخت خط تولید و تجهیزات آجر در اكثر كشورهای جهان اعم از كشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه وجود دارد،  در حال حاضر در كشور خطوط تولید نصب شده عمدتاً از آلمان غربی ، تعدادی از ایتالیا و تعدادی نیز از اروپای شرقی از جمله یوگوسلاوی و تعدادی نیز ساخت داخل می‌باشد .

با توجه به برتری تكنولوژی آلمان غربی نسبت به ایتالیا و كشورهای اروپای شرقی نسبت به اروپای غربی انتخاب تجهیزات ساخت آلمان غربی برای ظرفیت 60 میلیون قالب در سال به بالا ‚ تجهیزات ساخت ایتالیا برای ظرفیت 45 میلیون  قالب، تجهیزات ساخت كشورهای اروپای شرقی برای ظرفیت 30 میلیون قالب در سال و تجهیزات ساخت داخل برای ظرفیت 20 میلیون قالب در سال مناسب می‌باشد.

3ـ2 بررسی روشهای مختلف تولید :

تولید آجر نما در دو بخش صورت می‌گیرد . بخش اول شامل آماده سازی و عمل آوری گل تبدیل آن به شمش گل و بخش دوم شامل برش شمش به آجر خام، خشك كردن آجر خام و پخت آن می‌باشد .

3-2-1- آماده سازی و عمل آوری گل و تبدیل آن به شمش گل:

در این بخش خاك به ذرات ریز تبدیل شده، در صورت دارا بودن ریشه گیاهان، ‌این قبیل ناخالصی‌ها از آن جدا شده و به میزان 30-28 درصد به آن آب اضافه شده و گلی هموژن و یكنواخت حاصل می‌گردد. كه پس از خروج از دستگاه اكسترودر و در برش داده می‌شود . در عمل مراحل مختلف عمل آوری به نوع خاك ، وجود ناخالصی های نظیر شن و ماسه ، ریشه گیاهان و وجود ناخالصی‌ها و مواد نظیر سنگ آهك و …. در خاك بستگی دارد . برحسب خصوصیات خاك مصرفی می‌توان در خطوط مختلف تولید كه در آن تجهیزات مختلفی را به كار رفته استفاده نمود. جهت تشریح بیشتر موضوع تجهیزات و وسائلی كه در یك خط تولید آجر مورد استفاده قرار می‌گیرد را معرفی نموده و سپس خطوط مختلف تولید و خصوصیات هر یك از آنها را بیان می‌نمائیم.

3-2-1-1 تجهیزات و وسائل مختلف:

در شكل شماره 2 تصویر تجهیزات مختلف مورد مصرف در خط تولید آجر نشان داده شده است ،ذیلاً به معرفی خصوصیات هر یك از ا ین دستگاه ها می‌پردازیم .

الف ـ  نقاله: شكل شماره 1و 2 شكل مذكور دو نوع نقاله را نشان می‌دهد . نقالة نوع اول ،نقاله لاستیكی ،صاف می‌باشد .شیب این نقاله می‌تواند تا 30 در جه بوده و با ظرفیت حمل بار از 30 تا 60 متر مكعب در ساعت ساخته می‌شود . نقاله شماره 2، نقالة لاستیكی با غلطكهای جانبی بوده و مقطه آن به صورت   V و مقعر می باشد. این نقاله ها تا شیب 20 درجه می‌ توانند مورد استفاده قرار گیرند. و باظرفیت حمل بار از 35 متر مكعب تا 150 متر مكعب در ساعت ساخته می‌شود.

ب - دستگاههای اكسترودر:  این دستگاه گل را به صورت متراكم درآورده و به شمش با مقطع مورد نیاز خارج می‌سازد.

ج - مخلوط كن دو محوره: در این دستگاه آب به خاك اضافه شده و مخلوطی هموژن یا پلاستیسیتة لازم را فراهم می‌گردد.

د- باكس فیدر : باكس فیدر دستگاهی است كه با خرید و نصب آن سه هدف دنبال می‌شود:

1ـ خاك مورد نیاز جهت مصرف 30 تا 40 دقیقه در آن ذخیره شده و به این ترتیب از قطع جریان مواد جلوگیری میكند.

2ـ خط تولید را با جریان یكنواختی تغذیه نموده و به این ترتیب از فشار به دستگاهها جلوگیری می‌نماید .

3ـ امكان  اسپری نمودن آب بر روی خاك را امكان پذیر می‌سازد و به این ترتیب به عمل آوری گل كمك می‌كند .

هـ ـ آسیاب غلطكی : آسیاب غلطكی كه  به خرد كردن كلوخه‌ها و تبدیل آن به خاك یا ذراتی با ابعاد حداكثر چند میلیتر قبل از وارد شدن به مخلوط كن كمك می‌كند وبه این ترتیب عمل آوری خاك را بهتر می‌سازد و به این منظور فاصله بین دو غلطك را برحسب نوع خاك مصرفی از 3 تا 5 میلمتر تنظیم می‌نمایند .

در صورتیكه در خاك مصرفی موادی نظیر سنگ آهك وجودداشته باشد به منظور خرد نمودن و پودر نمودن این گونه مواد كه وجود آنها به صورت كلوخه خرد نشده منجر به فرسودگی و خرد شدن آجر پس از مصرف در اثر جذب آب می گردد. استفاده از آسیاب غلطكی ضروریست .

دستگاه اكسترود همراه با مخلوط كن دو محوره و پُمپ تخلیه:

این دستگاه پس از مخلوط نمودن گل آنرا به صورت تكه‌ها ی گل درآورده و در محفظة خلاء كه توسط پمپ خلاء ایجاد می‌شود می‌ریزد تا پس از تخلیه هوای موجود در گل توسط قسمت پائین دستگاه كه اكسترودر می‌باشد متراكم شده و به صورت شمش از دستگاه خارج می‌شود.

زـ خرد كننده: مكانیزم این دستگاه به گونه‌ای است كه علاوه بر خرد كردن كلوخه‌ها مواد سخت داخل خاك  كه تا سه موس سختی دارند، تكه‌های سنگ را از خاك جدا نموده و از خط خارج می‌سازد

ح - مخلوط من یا سرند : دستگاه مخلوط كن یا سرند هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد كه در داخل خاك ریشة گیاهان و از این قبیل مواد وجود داشته باشد. كلیة تجهزات فوق بجز خرد كن و مخلوط كن یا سرند در داخل كشور ساخته می شود.

3-2-1-2 خطوط مختلف تولید با توجه به خاك مصرفی:

برحسب نوع خاك مصرفی و وجود ناخالصی هایی نظیر تكه سنگ ، ریشة گیاهان و همچنین توان سرمایه گذاری ،‌خطوط مختلفی متشكل از تجهیزات مختلف می‌توانند مورد استفاده قرار می‌گیرند . طی صفحات بعد هفت خط مختلف عمل آوری گل نشان داده شده است موارد كاربرد هر یك از خطوط فوق عبارتند از :‌

خط شماره 1:

این خطوط مركب از یك نقاله لاستیكی مقعر ، یك دستگاه مخلوط كن ،‌ یك دستگاه نقالة دیگر جهت انتقال مخلوط‌كن به دستگاه اكسترودر   و یك دستگاه اكسترودر می‌باشد . این خط تولید زمانی می‌تواند استفاده قرار گیرد كه خاك مصرفی كاملاً مناسب و بدون ناخالصی‌ها یی نظیر شن و ماسه و ریشة درخت بوده و مستلزم تغذیه مداوم خاك به داخل نقاله می‌باشد.

خط شماره 2:‌

در خط شماره دو كه مشابه به خط شمارة یك باكس فیدر اضافه شده كه جریان یكنواخت خاك به خط تولید و همچنین جلوگیری از وقفه در خط باعث می‌شود.


 


به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

طرح توجیهی و پروژه کارآفرینی تولید و اجرای قالب های فلزی

طرح توجیهی فنی ، مالی و اقتصادی آموزشـگاه ساخت گلهای چینی

طرح توجیهی تولید تابلو فرش تمام ابریشم

طرح توجیهی و کارآفرینی شركت تولیدی كاشی تكسرام (سهامی عام )

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام