تحقیق رنگ در نشانه پیكتوگرام تحقیق رنگ در نشانه پیكتوگرام

دسته : هنر و گرافیک

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 29633

تعداد صفحات : 125

بازدیدها : 439

برچسبها : دانلود تحقیق پیشینه تحقیق

مبلغ : 10000 تومان

خرید این فایل

تحقیق رنگ در نشانه پیكتوگرام

رنگ در نشانه (پیكتوگرام

رنگ در نشانه (پیكتوگرام

چكیده

رساله حاضر در مورد رنگ در نشانه (پیكتوگرام) می‌باشد. در فصل اول سعی كرده‌‌ام مطالبی در مورد مفهوم كلی رنگ بیاورم واینكه دنیای تصویری ما از دو عنصر مهم تشكیل شده است كه عبارتند از:

فرم «شكل» و رنگ كه هر كدام لازم و ملزوم یكدیگرند.

و به صورت كلی در مورد رنگ در روانشناسی و نقش وكاربرد هشت رنگ در روانشناسی را آورده‌ام و به صورت گذرا در مورد رنگ در بین ملل مختلف و رنگ در تبلیغات و هنر اشاره كرده‌ام.

و در فصل دوم مبحث رنگ در هنرهای تجسمی طرح و به نقش رنگ درنقاشی، گرافیك، معماری و كامپیوتر پرداخته‌‌ام.

در فصل سوم مبحث رنگ در گرافیك را بازتر كرده و در مورد زیرشاخه‌های رشته گرافیك، جایگاه و كاربرد رنگ در آن توضیح داده، به صورت خلاصه و گذرا اشاره كرده‌‌ام. و بالاخره در فصل آخر و فصل چهارم از رساله به كاربرد رنگ در نشانه (پیكتوگرام) به صورت مفصل پرداخته‌ام و ابتدا تاریخچه‌ای از نشانه و انواع نشانه و پیكتوگرام، را كه نشانه‌ای تصویری است و شكل گرافیكی ساده شده است. بصورت واضح مشخص‌كنندة منظور و هدف خاص می‌باشد و بهترین زبان ارتباطی است كه بصورت علامت تصویری در جهان مورد استفادة تمام كشورهایی كه زبانهای مختلف دارند قرار می‌گیرد. سپس انواع پیكتوگرام و كاربرد آنها و همچنین ویژه‌گیهای كاربردی رنگ در پیكتوگرام را ذكر و در آخر رساله نتیجه‌گیری كرده، با توجه به اینكه منابع فارسی موجود در مورد موضوع رساله‌ام را بیشتر رساله‌ها و پایان‌‌نامه‌های تحصیلی تشكیل میدادند و حتی خیلی از اوقات پیرامون برخی نكات مطلب مكتوب وجود نداشت تلاش نمودم با مراجعه به منابع تصویر لاتین و جستجوی میدانی جبران این نقیصه را بنمایم و سعی‌ام بر این بود كه توانسته باشم منبعی مناسبی در مورد این موضوع ارائه داده باشم.

رنگ

دنیایی كه ما آن را نظاره می‌كنیم از دو عنصر مهم تجسمی تشكیل شده است. این دوعنصر عبارتند از: فرم «شكل» و «رنگ»، كه هر كدام لازم وملزوم یكدیگرند.

هر موجودی كه در این دنیا به چشم می‌خورد، ابتدا از لحاظ شكل و اندازه احساس می‌گردد، سپس در حالی كه دارای پوششی از رنگ است مورد توجه قرار می‌گیرد. در عین حال رنگ علامت مشخصة هر شیئی طبیعی است، چنانكه یك گل سرخ به خاطر رنگش از دور جلب توجه می‌كند و نظر بیننده را به خود معطوف می‌دارد و یك میوة رنگی، با رنگش اعلام می‌كند كه رسیده است یا نارس می‌باشد. زمانی كه به سطح فلزات نگاه می‌كنیم، با توجه به رنگ آنها، می‌توانیم جنس و حتی وزن آنها را احساس نمائیم.

هر وقت به رنگ قرمز آهن گداخته نظر می‌اندازیم، به صورت طبیعی از لمس كردن آن خودداری می‌نمائیم. رنگ قرمز كه نمایشگر رنگ آتش است، نمایانگر خون نیز هست، بنابر این ملاحظه می‌كنیم كه عنصر رنگ در دو مورد جداگانه، مفهوم و ارزش متفاوتی پیدا می‌كند.

ملاحظه می‌كنیم كه اهمیت رنگ در زندگی انسان اگر بیش ازشكل وفرم نباشد، كمتر از آن نیست. معمولا در آموزشگاهها، از طریق آموزش هندسه و اندازه‌ها، توجه دانش‌آموزان را به شكل‌ها و فرم‌های طبیعت متوجه می‌سازند. دربارة فرم‌های هندسی از جمله دایره، مربع، مثلث و روابط بین آنها آموزش‌هایی داده می‌شود و حجم‌های هندسی مورد مطالعه قرار می‌گیرند و تعادل و توازن شكل‌ها در نظر گرفته می‌شوند، با اینكه با دانش «پرسپكتیو» آشنا می‌گردند، و با سطح و حجم آشنایی به دست می‌آورند. انسان برای بیان آنچه می‌خواهد ابراز دارد، به گفتن یا نوشتن كلمات می‌پردازد. زبان او آكنده از سمبولهاست. اما غالبا نشانه‌ها (Simbol) و صوری را نیز كه جنبة توصیفی دقیق ندارند به كار می‌رود. برخی از اینها فقط علائم اختصاری یا سلسله‌ای از حروف اول كلماتند، مانند UN (شكل اختصاری United Nation) سازمان ملل متحد.

...

 


به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق معرفی سبكهای مختلف موسیقی و تعیین میزان گرایش جوانان ایرانی به هر سبك

دانلود تحقیق گرافیک

طرح تحقیقی گرافیك در خبرقدرت هنر تجسمی

تحقیق شاخه‌های گرافیك

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام