مقاله بهره وری - مهندسی صنایع‏ مقاله بهره وری - مهندسی صنایع‏

دسته : پژوهش

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 31 KB

تعداد صفحات : 55

بازدیدها : 213

برچسبها : دانلود مقاله مهندسی صنایع‏ بهره وری

مبلغ : 4500 تومان

خرید این فایل

مقاله بهره وری - مهندسی صنایع‏

دانلود مقاله تحقیقاتی مقاله بهره وری مهندسی صنایع‏

مقاله بهره وری – مهندسی صنایع‏

فهرست:

معرفی مهندسی صنایع

تاریخچه مهندسی صنایع

تاریخچه مهندسی صنایع در ایران

ضرورت و اهمیت مهندسی صنایع

ویژگی‌های مهندس صنایع

زمینه های کاری مهندسی صنایع

گرایش های مهندسی صنایع

منظور از بهره وری چیست؟

افزایش سطح بهره وری

نظم پذیرى و بهره‏ورى

الگوى بهره‏ورى از زمان

بهره‏ورى و خلاقیت

ارتباط مهندسی صنایع و بهره‌وری

بهره وری – مهندسی صنایع‏

تفکر مهندسی صنایع ( بهره وری )

====================

معرفی مهندسی صنایع

مهندسی صنایع عبارت است از اصول و تکنیک‌هایی که به منظور بهبود و طراحی و نصب سیستم‌های شامل انسان، مواد، انرژی و تجهیزات برای فراهم آوردن امکان تولید کالا‌ها و ارائه خدمات به شکل کارا و مطلوب به کار می‌روند. برای بررسی و ارزیابی این سیستم‌ها دانش و مهارت‌های علوم ریاضی - فیزیک و اجتماعی به همراه متون و تکنیک‌های طراحی مهندسی مورد نیاز است . بر خلاف سایر مهندسی‌ها که به ماهیت فنی فرآیندها می‌پردازند یک مهندس صنایع می‌کوشد با دید کلی و سیستماتیک و با دانش بسیار موثری که در پیشبرد هدف‌های سازمان دارد به مسائلی همچون بهره‌وری در مدیریت منابع انسانی روش‌ها و تکنولوژی بپردازد . در واقع مهندسی صنایع تنها مهندسی است که به عامل انسانی به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی یک سیستم می‌نگرد. در نتیجه مهندسان صنایع برای امور برنامه‌ریزی و کنترل و بهبود فعالیت موسسات به خدمت گرفته می‌شوند. با توجه به اطلاعاتی که یک مهندس صنایع دارد بستر لازم را برای تعامل تخصصهای مختلف و کار گروهی به بهترین وجه ممکن ایجاد نموده و در نتیجه با عملکرد ویژه خود سعی در ارتقا و بهبود مستمر ( کایزن ) سیستم می‌نماید که این باعث سهولت کارها راحتی کارکنان کاهش هزینه‌ها ارتقا کیفیت و جلب رضایت مشتریان می‌شود .

تاریخچه مهندسی صنایع

اولین جرقه‌های مهندسی صنایع به عنوان یک تخصص با آغاز انقلاب صنعتی در ابتدای قرن نوزدهم زده شد. انقلاب صنعتی باعث به کارگیری نیروی انسانی بیشتر در صنایع و افول صنایع کوچک دستی شد . لذا با گسترش کارخانجات نیاز به تفکر مدیریتی و بهبود کیفیت بیش از پیش احساس شد . افراد بسیاری در جهت ارتقا کیفیت محصولات تلاش کردند . آدام اسمیت پدر علم اقتصاد پیشنهاد تقسم کار را داد . به موازات پیشرفت صنعت روش‌های حسابداری و هزینه یابی تحلیل علمی و آزمایشات و اثبات‌های علمی در طراحی و ساخت ابزارآلات بکار گرفته شد . در نتیجه این پیشرفت ها مدیریت علمی به عنوان طرحی نو مطرخ شد. اولین تلاش برای علمی شدن مدیریت از امریکا آغاز شد. فردریک تیلور و همسرش لیلیان و هم‌عصران ایشان با فرموله کردن اصول اساسی به عنوان روش‌های علمی مدیریت، مدیریت علمی را به جهان شناساندند . در سال 1912 انجمنی برای ارتقا و رشد مدیریت بنا نهاده‌شد که در سال 1915 انجمن تیلور نام گرفت. این انجمن از سال 1934 با عنوان انجمن مهندسی صنایع فعالیت خود را ادامه داد و به زودی مواد درسی و مدرک مهندسی صنایع مطرح گردید و در نهایت دانشکده‌های مهندسی صنایع ایجاد و توسعه یافتند.

تاریخچه مهندسی صنایع در ایران

در سال 1336 رشته مهندسی صنایع با نام رشته ماشین افزار تا مقطع کارشناسی ارشد در هنرسرای عالی در کنار رشته‌های جوش و مکانیک و عمران ( راه و ساختمان ) تدریس شد. به دنبال تاسیس این مرکز تعلیم و تربیت حرفه‌ای، هنرستان صنعتی نمونه و دانشسرای عالی صنعتی پا به عرصه وجود گذاشتند که دوره‌های سه ساله کارشناسی برگزار می‌نمودند. در سال 48 نام رشته تغییر کرد و ماشین افزار تبدیل به تولید شد و هم اکنون نیز آن را به نام مهندسی صنایع می‌شناسیم .

ضرورت و اهمیت مهندسی صنایع

امروزه با پیشرفت صنعت و جهانی شدن اقتصاد و با توجه به توانمندی‌های یک مهندس صنایع به اهمیت این رشته بیشتر واقف می‌شویم. یکی از مهمترین مسائل در صنعت استفاده بهینه از منابع در دسترس می‌باشد .( منابع در دسترس شامل مواد منابع انسانی و ماشین آلات و...) همه این منابع برای رسیدن به کالای مطلوب هزینه‌هایی را در بردارد که باید این هزینه‌ها حداقل شوند. البته کیفیت کالا و خدمات نیز نباید فراموش شود و کلید حل این مسائل در دست یک مهندس صنایع است که با توانمندی‌های خود می‌تواند راه گشای آن باشد . مهندسی صنایع یک رشته مدیریتی نیست بلکه تخصص مهندس صنایع به عنوان ابزاری توانمند در خدمت یک مدیر قرار می‌گیرد یعنی بیشترین کمک به یک مدیر می‌تواند توسط مهندس صنایع انجام بپذیرد. البته با توجه به اطلاعات یک مهندس صنایع اگر بخواهند برای یک کارخانه از بین سه نفر با شرایط یکسان و رشته های تحصیلی مکانیک و برق و صنایع یک نفر را انتخاب کنند حتما مهندس صنایع را برمی گزینند.

...

بهره وری – مهندسی صنایع‏

امروز در حین کار با موضوعی برخورد کردم که مدت های پیش مطالعه کرده بودم . این تکرارهایی که در اثر گذشت زمان بوجود می آید باعث می شود مطالب برای مدت زیادی در خاطره انسان باقی بماند .

بهره وری ، موضوعی که خیلی مورد علاقه من است . گرچه شاید خیلی از فعالیت های خودم ، بهره وری خوبی نداشته باشد .

قبل از بحث در مورد بهره وری ، علاقمند هستم که توضیحی در مورد رشته مهندسی صنایع بدهم .

تعاریف متعدد و برداشت های مختلفی از رشته مهندسی صنایع تاکنون شده است . اما شاید هیچ کدارم از این تعاریف برای من جامع نبوده است . تعاریفی که فقط به قسمتی از کاربردهای این رشته محدود می شود . بعد از گذشت سالها تحصیل در این رشته ، و زمینه های فعالیتی که داشته ام ، خودم برای خودم تعریفی از این رشته کرده ام که معمولا برای دوستان هم بیان کرده ام . یک تعریف بسیار خلاصه و بسیار کامل و جامع :

تفکر مهندسی صنایع ( بهره وری )

به نظر من مهندسی صنایع و علوم و فنون مرتبط با آن فقط و فقط برای افزایش بهره وری است . در این راستا چند نکته حائز اهمیت است . اول اهمیت بهره وری و دوم جایگاه مهندسی صنایع

در مورد مورد اول شاید نیاز به توضیحی نباشد . بدیهی است که در هر امری نیاز به بهره وری است . بهره وری به معنای بالا بردن راندمان فعالیت است . بهره وری زمانی معنا پیدا می کند که ما در فعالیت مورد نظر دارای محدودیت باشیم . این نوع محدودیت می تواند هر چیزی باشد . به عنوان مثال در هنگام ساختن یک بنا ، محدودیت هایی از قبیل نیروی انسانی ، تجهیزات ، مواد اولیه ، هزینه و زمان وجود دارد . لکن تعیین بهترین روش برای بهترین استفاده از منابع محدود به معنای افزایش بهره وری می باشد .

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پروژه طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان

پروژه طراحی وساخت سیستم ضبط و پخش سیگنال با میکروکنترلر AVR و کارت حافظه ی MMC

مقاله سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

پایان نامه و پروژه ارشد تبرید خورشیدی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام