مقاله بررسی رابطة دین و روانشناسی مقاله بررسی رابطة دین و روانشناسی

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 24 KB

تعداد صفحات : 23

بازدیدها : 195

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

مقاله بررسی رابطة دین و روانشناسی

مقاله بررسی رابطة دین و روانشناسی

مقاله بررسی رابطة دین و روانشناسی

فهرست:

ارتباط روان درمانی و دین

خود - روانشناسی

یونگ و روانشناسی دین،روانشناسی تحلیلی (یونگ گرایی)

مشاوره دینی

تعلیم و تربیت حوزوی و مشاوره کشیشی

همایش "نقش دین در بهداشت روان" آغاز بكار كرد

تعلیم و تربیت کشیشی کلینیکی (ت ک ک)

روانشناسی رابطة بلا و ایمان در دین

مددکاری اجتماعی و رابطه روان شناسی و دین


ارتباط روان درمانی و دین

دین در غرب به نحو تدافعی در قبال برداشت منفی روانکاوی فرویدی ، واکنش نشان داده و با نادیده گرفتن کل آن یا نفی فراگیری زودرس آن ، با آن مخالفت کرده است.
معلوم است که دین در قبال این که صرفا توهمی انگاشته شود، ابا و امتناع داشته است ، زیرا این برداشت ، واقعیت تجربه دینی را انکار می کند. غالبا برداشت روان درمان گرانه از مواد و مطالب دینی روشی به کار برده است که به خاطر فرضیاتش ، مطالعه عینی را ناممکن می کرده است. خوشبختانه ، در رابطه بین روان درمانی و دین ، تحولات مثبتی هم وجود داشته است ، به این شرح که روان درمانی شروع کرده است به تقدیر از نقش روان شناختی و فرهنگی دین ، و دین شروع کرده است به این که روان درمانی را هر چه مناسب تر و به شیوه ای غیرتدافعی تر به کار برد. این مقاله ، ویژگی های عمده رابطه متحول دین و روان درمانی در غرب را بررسی می کند.

فقط معدودی از روانکاوان بعد از فروید بوده اند که به اندازه او به دین پرداخته اند. مدعیات فروید در باب دین ، از حالت جنجال برانگیزی فروکش کرد و تا زمانی که تحولات نظری چون و چرا کردن در آنها را لازم دانست ، به صورت وضع ثابت موجود در روانکاوی درآمد. نظریه روانکاوی به دو گروه وسیع و مرتبط با یکدیگر تبدیل شد که یکی از آنها گرایش های روان شناسی زیست شناختی فروید و توجه او به توصیفات مکانیستی پویایی روانی را ادامه می داد و دیگری دنباله گیر مطالعه کل نگرانه حیات روحی تجربی فرد بود.

...

كار تحقیق روان‌شناختی این است كه به شباهت میان صور مثالی و ایده‌های دینی اشاره كند، خواه آن ایده‌ها به عنوان مثال با علت نخستین در ارتباط باشند یا به صورت خدا، پوروشا(19)، آتمن(20) یا تائو(21) داشته باشند، چنین تحقیقی چشم و گوش انسان را نسبت به معنای اعتقادهای دینی باز می‌كند و فرصت مناسبی برای فهم تصورات اولیه یا صور مثالی دیگری كه تعالیم دینی باید ارائه كنند، فراهم می‌آورد.

ادیان بر علت نخستین، كه از آن به خدا، آتمن و غیره تعبیر می‌شود، پای می‌فشرند، ولی روان‌شناسی بر صورت مثالی یا صورت اولیه‌ای تاكید می‌كند كه ابهام آن توسط هیچ صورت مثالی متناظر، «خود»(22) [= نفس] است كه به قدری مبهم است كه صور متعین زیادی می‌توانند نماد آن بشوند.

نماد مسیح و نماد بودا هر دو نمادهای متكامل و متمایزترین نمادهای «خود» می‌باشند. (23) و به همین دلیل یونگ نسبت به دین نگرش مثبت دارد، زیرا از نظر او دین صورتی از الگوهای مثالی «خود»، یعنی جلوه‌ای از روح است و نظیر روان درمانی، برای نفس مفید است. به عنوان مثال مردم به كلیسای كاتولیك دلبستگی دارند صرفا به این دلیل كه در آنجا احساس خوبی دارند و دین اولیه به وضوح برای مردم اولیه مناسب‌تر است از هر صورتی از مسیحیت كه برای آنها بیگانه است. (24)

یونگ میان دین و اصول عقاید، كه وی صور مدون تجربه دینی می‌داند، فرق می‌گذارد و آنها را مظاهر حقیقت ابدی نمی‌داند. (25) با این همه اصول عقاید كاركرد مهمی در جامعه دارند و به این معنا كه نمادها جایگزین تجربه مستقیم می‌شوند كه در مورد مسیحیت این كار به وسیله مقام‌های كلیسا انجام می‌شود.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه بررسی میزان عزت نفس بین دو گروه زنان متأهل و مجرد

تحقیق روابط اجتماعی معلمان و دانش آموزان در عصر ارتباطات

تحقیق ناشنوایان و مشکلات تدریس آنها

پروژه تاثیر بدرفتاری والدین بر عزت نفس دانش آموزان مقطع راهنمایی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام