تحقیق مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix تحقیق مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix

دسته : شبکه های کامپیوتری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 58 KB

تعداد صفحات : 100

بازدیدها : 423

برچسبها : دانلود تحقیق پیشینه تحقیق

مبلغ : 10000 تومان

خرید این فایل

تحقیق مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix

تحقیق مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix

مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix 

منبع ندارد

تاریخچه توسعه و تكامل یونیكس  

تاریخچه طولانی یونیكس كه می توان گفت بخشی از آن خوب و بخشی از آن بد می باشد , مطالعه ای است در پشتكار و استقامت, تغییرات ناگهانی در جهت توسعه  نرم افزار, و جشن پیروزی تكنولوژی خوب بر روش برخورد هرج و مرج طلبانه ای كه بعضی اوقات صنعت كامپیوتر با محصولات خوب پیش می گیرد .

به دهه 1960 برمی گردیم , هنگامی كه پیشرفت و توسعه كامپیوتر حوزه كاری تعداد اندكی شركتهای پیشگام در صنعت و دانشگاههای پیشرو بود . در  این دوران اغلب تحقیقات  در آزمایشگاههای  بل , ام آی تی , و جنرال الكتریك  (  تولیدكننده  پیشروی  كامپیوتر  در  آن  زمان) صورت  می گرفت  . این  سه  كانون  تحقیقاتی  بر روی سیستم عاملی به   نام

( Multiplexed Information and Computing System) MULTICS برای كامپیوتر بزرگ GE 645 تشریك مساعی كرده بودند . MULTICS پیروزی كاملی نبود, و بنابراین با شایستگی كنار گذاشته شد ( به همین ترتیب تلاشهایی كه بر روی كامپیوترهای GE صورت گرفت) .

چرا یونیكس ؟

یونیكس به دلایل گوناگونی به سیستم عامل بسیار محبوبی تبدیل شده است :

یونیكس قابل حمل است . چون یونیكس به زبان برنامه نویسی C  نوشته می شود و مقید به هیچ سخت افزار خاصی نمی باشد, تقریبا به هر نوع كامپیوتری برده شده است . كامپیوترهای شخصی, آمیگاها, مكینتاشها, ایستگاههای كاری, كامپیوترهای كوچك, كامپیوترهای بزرگ, و سوپر كامپیوتر ها از هر نوعی, سیستم عامل یونیكس را اجرا می كنند .

این موضوع یعنی نرم افزاری كه بر روی كامپیوتری نوشته می شود , به كامپیوتر دیگری قابل انتقال است . شركتها دیگر به تولید كننده واحدی وابسته نمی باشند . آیا تا كنون عبارت فنی سیستمهای باز را شنیده اید ؟ از دیدگاههای مختلفی این عبارت مترادف یونیكس می باشد . در خرید سخت افزار و نرم افزاری كه بایستی بتواند در طرح محاسباتی شما مجتمع گردد, آزاد هستید. بله, همیشه در هنگام آمیختن انواع و معماریهای سخت افزاری متفاوت مشكلاتی وجود خواهد داشت , اما حداقل لزومی ندارد كه تمام تجهیزات خود را از تولیدكننده یا فروشنده واحدی خریداری كنید . چنین تولیدكننده ای می تواند با سخت افزار و نرم افزار اختصاصی, شما را در موقعیت سختی قرار دهد . نمی خرد . در عوض, سیستم عاملی را انتخاب می كنید كه قادر به اجرای برنامه های كاربردی دلخواهتان باشد . یونیكس برنامه های كاربردی قدرتمندی را در تقریبا هر نوع نرم افزار از نشر الكترونیكی تا خوكارسازی اداری را دارا می باشد .

سیستم عاملهای سازگار با یونیكس

برخی از سیستم های عامل سازگار با یونیكس در زیر معرفی شده اند :

Solaria محصول شركت Sun Microsystems

IRIX  محصول شركت Silicon Graphics

AIX  محصول شركت IBM

HP-UX  محصول شركت Hewlen Packard

SCO-UNIX محصول شركت Santa Cruz Operation.Inc

FreeBSD نسخه رایگان یونیكس محصول دانشگاه بركلی آمریكا

OpenBSD محصول دانشگاه بركلی به همراه كدهای برنامه آن . این سیستم عامل با شعار » تلاش برای خلق امن ترین سیستم دنیا « ارائه شده است .

پروسه inetd

  دایمون inetd در مرحله راه اندازی سیستم توسط پروسه init  به همراه سه پروسه NFS, Httpd و Sendmail  اجرا خواهد شد . تنظیمات این پروسه حیاتی در فایلی با نام /etc/inctd.conf مشخص می شود . در این فایل شماره پورتهایی كه inetd موظف است به آنها گوش بدهد, نوع پروسه متناظر با هر شماره پورت, نوع سرویس (UPD یا TCP ) و نام هر سرویس در فایل /etc/services تعیین و پیكر بندی می شود .

وقتی ترافیكی به ماشین وارد می شود, inetd ابتدا از طریق تنظیمات inted.conf سرویس مربوطه را مشخص كرده و سپس بر اساس فایل  /etc/services پروسه متناظر با آن سرویس را راه اندازی و اجرا می نماید . پروسه سرویس دهنده پس از اجرا سرویس لازم را ارائه كرده و سپس خاتمه می یابد .

  • ·          FTPD : این دایمون مهم سرویس دهنده FTP را راه اندازی می نماید تا كاربران راه دور از طریق آن به مبادله فایل بپردازند .
  • ·          TelNet : این دایمون سرویس دهنده TelNet برای سرویس دهی از راه دور به كاربران است به گونه ای كه بتوانند به سیستم وارد شده و فرامین مورد نظر خود را روی ماشین اجرا نمایند .(این سرویس دهنده نیز بسیار خطرناك است و اگر یك نفوذگر بتواند به نحوی در قالب یك كاربر مجاز به سیستم وارد شود, امنیت آن سیستم و حتی كل شبكه به خطر خواهد افتاد .
  • ·          Shell و login  این دو پروسه نیز به كاربران اجازه می دهند كه از راه دور به سیستم وارد شوند (با فرمان rlogin ) یا یك نشست با سیستم ارتباط برقرار كرده و فرامین راه دور خود را از طریق برنامه ( remote shell) rsh اجرا نمایند .
  • ·          TFTP : این سرویس دهنده, پروسه TFTP را راه اندازی و اجرا می نماید . TFTP امكانات بسیار ساده و مختصری برای انتقال فایلها دارد . 

برقراری ارتباط

برقراری ارتباط[1]روند ساده ای است كه شما را به یونیكس معرفی می كند ؛ سیستم به منظور رسیدگی, با درخواست كلمه عبوری, پاسخ می دهد .

سیستم عبارت زیر را نمایش می دهد :

Login:

نام كاربری (كه به عنوان نام برقراری ارتباط یا نام ورود نیز شناخته می شود ) را وارد كنید و هنگامی كه این عمل پایان رسید, كلید Enter را فشار دهید .

بعد از تایپ نام برقراری ارتباط, عبارت زیر نمایش خواهد یافت :

Password:

كلمه عبور خود را تایپ كنید . پایانه آن را تایپ می كنید, نمایش نمی دهد, و با این كار فرد دیگری نمی تواند با نگاه از پشت شانه های شما كلمه عبورتان را بدزدد .


[1] log in

محیط متنی یونیكس

صفحه نمایش مبتنی بر متناز كاراكتر های الفبایی استاندارد و تعدادی خط برای محاوره با شما استفاده می كند . هیچ پنجره ای بر روی صفخه دیده نمی شود, و اصولا همیشه در هر زمان در حال انجام یك كار می باشید . سیستمهای قدیمی تر, صفحه نمایشهای مبتنی بر متن دارند . هنگامی كه وظیفه ای به پایان رسید, صفحه به بالا می رود یا پاك می شودو اعلانی را نمایش می دهد . این اعلان به تنهایی در جایی از صفحه ظاهر خواهد شد (معمولا در نزدیك پایین متن موجود).

محیط گرافیكی یونیكس

رابط گرافیكی برای ارائه صورتی جذاب تر از گرافیكها, شمایلها و پنجره ها استفاده می كند برای اجرای برنامه, بر روی شمایلی كلیك می كنید یا می توانید فرمان استاندارد یونیكس را در پنجره ای وارد كنید . X Window System محبوب ترین رابط گرافیكی برای یونیكس می باشد . این رابط در ام آی تی طراحی گردید و هم به مجانی در دسترس است و فعلا توسط X Consortium, Inc سرپرستی می گردد . OSF/Motif , پیاده سازی ویژه ای از X می باشد كه در Open Software Foundation طراحی گردیده است و به طور گسترده ای استفاده می شود . در این نمونه, اعلان در پنجره خودش, كه معمولا بر چسب Xtream دارد, ظاهر می گردد.

مفهوم X Window System

X Window System – حتی مفهوم آن- اغلب كاربران جدید را سر در گم می سازد . آیا یك پوسته یونیكس می باشد ؟ خیر . آیا سیستمی گرافیكی هست كه در آن همه چیز می رقصند و آواز می خوانند و تمام پریشانیهای محاسباتی شما را بهبود خواهند بخشید ؟ تا كنون خیر . آیا یك استاندارد است ؟ بله . آیا یك محیط كاری حرفه ای می باشد ؟ بله, اما به سختی . 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق شبکه های کامپیوتری - مدارهای الکترونیکی

تحقیق الگوریتمهای مسیریابی در شبکه

کار اموزی سیستم های مداربسته

مقاله یک مدل تحمل خطا برای سیستم اکتور –سنسور بی سیم

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام