مقاله ترانسفورماتور های جریان Current  transformer مقاله ترانسفورماتور های جریان Current  transformer

دسته : پژوهش ها

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 22 KB

تعداد صفحات : 35

بازدیدها : 232

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4500 تومان

خرید این فایل

مقاله ترانسفورماتور های جریان Current transformer

مقاله ترانسفورماتور های جریان Current transformer

مقاله ترانسفورماتور های جریان Current  transformer

در پستهای فشارقوی به منظور اندازه گیری مقدار جریان و یا حفاظت تجهیزات توسط رله های حفاظتی الكتریكی ازترانسفورماتورهای جریان استفاده می شود كه دارای دو وظیفه اصلی می باشند :

1ـ پایین آوردن مقدار جریان فشار قوی بطوری كه قابل استفاده برای اندازه گیری از قبیل آمپر متر و مگا واتمتر و كنتورهای اكتیو و راكتیو و همچنین رله های حفاظتی جریانی باشد .

2 ایزوله كردن و جدا كردن دستگاههای اندازه گیری و حفاظتی از ولتاژ فشار قوی در اولیه . بطور كلی ترانسفورماتور های جریان اولیه آنها در مسیر جریان مورد حفاظت و یا اندازه گیری قرار گرفته و در ثانویه آن ، با نسبتی معین جریانی متفاوت داریم مثلاً ترانس جریان با نسبت 200/1 یعنی ترانسی كه بازای 200  آمپر در طرف اولیه 1 آمپر در طرف ثانویه ( به شرط برقراری مدار ) ایجاد می كند .

طبعاً هر قدر جریان اولیه تغییر كند جریان در طرف ثانویه نیز به همان نسبت تغییر می كند . ولی به خاطر محدودیت هسته ترانس جریان برای عبور خطوط قوای مغناطیسی این قاعده تا حد معینی از افزایش جریان ارتباط دارد . به خاطر حفاظت وسایل اندازه گیری در برابر ضربه های ناشی از اضافه جریان معمولاً ازترانس جریان نهایی استفاده می شود كه هسته آنها خیلی زود اشباع می شود . برعكس برای اینكه سیستمهای حفاظتی دقیقتر عمل كنند به ترانس جریانهای احتیاج داریم كه هر چه دیرتر اشباع بشوند مثلاً ده ، پانزده یا بیست برابر جریان نامی . طرز كار ترانس جریان نیز بدین صورت است كه جریان مدار از اولیه آن عبور كرده و باعث ایجادخطوط قوای مغناطیسی می شود این خطوط قوا به نوبه خود درثانویه ایجاد جریان می كند . جریان موجود در سیم پیچ ثانویه خطوط قوای دیگری را در هسته بوجود می آورد كه جهت آن مخالف جهت خطوط قوای اولیه بوده و آنرا خنثی می كند چنانچه مدار ثانویه ترانس جریان در حالی كه ترانس در معرض جریان اولیه است باز شود . خطوط قوای مربوط به ثانویه صفر شده و در هسته فقط خطوط قوای مربوط به اولیه باقی می ماند كه این خطوط قوای هسته را گرم كرده و باعث سوختن ترانس جریان می شود . لذا همیشه اخطار می شود كه ثانویه ترانس جریان كه درمدار قرار گرفته باز نشود یا به مداری با مقاومت بیشتر از حد مجاز متصل نشود .

...

 انواع ترانسهای جریان ازنظر ساختمان

c.t ها از نظر ساختمان داخلی به دو دسته كلی تقسیم می شوند :

1ـ نوع حلقه ای Ring Type : در این نوع ترانس جریان كه عمدتاً از هسته و سیم پیچ ثانویه نشكیل شده است شكل ظاهری ترانس بصورت یك حلقه ایست كه سیم طرف فشار قوی از میان این حلقه عبور كرده و حكم اولیه ترانس را دارا می‌باشد .

2ـ نوع پایه ای Past Type : در این نوع ترانس جریان به شكل یك ستون می‌باشد كه قسمت فوقانی آن محل ورود و خروج سیم فشار قوی می باشد و سرهای ثانویه از پایین ترین قسمت ترانس جریان گرفته می شود كه خود به دو نوع تقسیم می گردد :

الف) هسته بالا (Top Core)                ب) هسته پایین (Tank Type)

در نوع هسته بالا سیم پیچ ثانویه و هسته ترانس در قسمت فوقانی قرار رگفته است و سیم فشار قوی مستقیماً از هسته عبور می نماید و مجموعاً توسط مقره اتكائی بوشینگی از پایه و زمین جدا می گردند .

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه مقطع کارشناسی با موضوع سوبیگ

پایان نامه بررسی نقش تلفن همراه و تاثیرات آن بر وضعیت فرهنگی و ارتباطی

پایان نامه WiFi (شبکه های بی سیم)

پایان نامه رابطه تورم و رشد اقتصادی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام