مقاله نظریه تكامل شغلی دونالد سوپر مقاله نظریه تكامل شغلی دونالد سوپر

دسته : علوم انسانی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 32 KB

تعداد صفحات : 35

بازدیدها : 209

برچسبها : دانلود مقاله نظریه تكامل شغلی دونالد سوپر

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

مقاله نظریه تكامل شغلی دونالد سوپر

دانلود مقاله بررسی نظریه تكامل شغلی دونالد سوپر در 35 صفحه ورد قابل ویرایش

مقاله دانلودی حاضر بررسی نظریه تکامل شغلی دونالد سوپر بوده که در فرمت ورد و قابل ویرایش تهیه گردیده است و بخشهایی از متن آن و فهرست مطالب آن در زیر آورده می شود

فهرست مطالب

مقدمه

خویشتن پنداری

فرایند انتخاب شغل

فعالیت های تکاملی

بلوغ شغلی

مفاهیم گسترده در نظریه سوپر

رنگین کمان شغلی ، زندگی سوپر

راهبردهایی برای استفاده از LCR در مشاوره

تحقیقات انجام شده

منابع

***********************

بخشهایی از متن مقاله نظریه تکامل شغلی دونالد سوپر

فرایند انتخاب شغل

جنبه دیگری از نظریه سوپر فرآیند بودن مسیر تکاملی انتخاب شغل وحرفه است. به بیان دیگر، مسیر تکاملی انتخاب شغل و حرفه فرآیندی است که درتمام دوران زندگی ادامه می یابد. می توان نتیجه گرفت با افزایش سن و پیدایش بلوغ شغلی و حرفه ای انتخاب های فرد صحیح تر ومناسب تر می شوند. یعنی فرد عادی معمولاً با افزایش سن انتخابهای بهتری را انجام می دهد. ویژگی های بلوغ شغلی و حرفه ای عبارت از قبول مسئولیت، رغبت به انتخاب، جمع آوری وتجزیه وتحلیل اطلاعات، تهیه طرح و نقشه ای برای عمل وفعالیت، واستفاده از کلیه منابع موجود می باشد، فرد بالغ معمولا می تواند به بهترین وجه از امکانات خود در رسیدن به مقاصد و اهدافشان استفاده نمایند. هال نیز انتخاب شغل و حرفه را فرآیندی می انگارد که با افزایش بلوغ مسیر بهتر و مشخص تری را طی می نماید.

به نظر سوپر وهمکارانش مسیر تکاملی انتخاب شغل وحرفه که با رشد عمومی هماهنگ است مراحل متعددی دارد که ذیلاً توضیح داده می شود.

...

رنگین کمان شغلی، زندگی سوپر (LCR) (Life caneer Rainbow)

رنگین کمان شغلی، زندگی سنگ زیربنای نظریه دوران زندگی، مکان زندگی سوپر است که شامل دو بعد است: دوران زندگی و دوره زندگی. از نظر سوپر یک فرد وقتی خود را درگیر تصمیم گیری شغلی می کند از مراحل زندگی مختلفی عبور می کند: رشد، مکاشفه، ایجاد، ابقا وافول.

این مراحل محدوده دوران زندگی رنگین کمان شغل، زندگی را تشکیل می دهد که مطابق است با مراحل رشدی ، جوانی، میانسالی و پیری. سوپر بخش مکان زندگی LCR را اینگونه تعریف می کند که هرفرد معمولا 9 نقش را در مقاطع خاصی از دوران زندگی خود بازی می کنند. کودکی ، دانش آموز، (تفریح کننده)، شهروند ، والد، همسر، خانه دار، کارمند و بازنشسته یا مستمری بگیر. او بعدها خاطر نشان کرد که این نقشها در 4 تئاتر باز می شود: خانه مدرسه ، محل کار وجامعه. LCR در حقیقت بیان تصویری یا گرافیک این 9 نقش از تولد (رشد) تا پیری (افول) است بر طبق مقدار زمان و انرژی است که شخص در هر نقش صرف می کند. نکته مهم دگر این است که شخص برای اینکه بتواند به طور موثری LCR را گسترش دهد باید به دقت مواظب نقطه چشم گیر نقش باشد که مورد مهمی است که فرد در هر کدام از 9 نقش به آن دست پیدا می کند. اهمیت نقطه بارز نقش در طرح ریزی شغلی در تحقیقی که توسط سوپر وهمکارانش انجام شد به اثبات رسید و وسیله ارزیابی استاندارد شده نیز برای اندازه گیری این مفهوم ساخته شد. سوپر همچنین اظهار کرد که هنگامی که شخص در طی مراحل زندگی به پیش می رود و با نقشهای مختلف زندگی درگیر می شود. مخصوصاً نقش شغلی، خویشتن پنداری فرد اورا همراهی می کنند. این عقیده توسط کسانی که در مشاوره شغلی عقیده دارند که یک شغل انتخاب شده روی پیشرفت فردی ورضایتمندی از زندگی تاثیر می گذارد، مورد تاکید واقع شد.

...

بخشهایی از مقدمه مقاله نظریه تکامل شغلی دونالد سوپر

مقدمه

سوپر در ارائه نظریه اش به شدت تحت تاثیر خویشتن پنداری قرار گرفته است. یعنی او معتقد است هر فردی شغلی را انتخاب می کند که متناسب با عقاید و پندارش درباره ی خودش باشد. سوپر در ایجاد نظریه اش تحت عقاید بوهلردر زمینه رشد نیز قرار گرفته است. بوهلر که یک متخصص روانشناسی رشد است، زندگی را ترکیبی از از دوره های متعدد ومشخص می داند. دوره اول را دوره رشد می نامد که از لحظه تولد آغاز وتاسن چهارده سالگی ادامه می یابد. سپس دوره مکاشفه شروع می شود که سنین پانزده تا بیست وپنج سالگی را در بر می گیرد. دوره سومرا ابقاء می نامد که از سن بیست و پنج سالگی آغاز و در حدود سن شصت و پنج سالگی پایان می پذیرد. دوره آخر به افول معروف است واز سن شصت و پنج سالگی به بعد آغاز می شود وتا پایان زندگی ادامه می یابد. نقش ها و وظایف وفعالیت های انسان در هر دوره متفاوت وجداگانه با دوره های دیگر است. سوپر با تأسی بر عقاید بوهلر کامل ترین نظریه در زمینه انتخاب شغل وتعیین مسیر تکاملی انتخاب شغل و حرفه را پیشنهاد نموده است.

سوپر به مسیر تکاملی انتخاب شغل و بلوغ شغلی و حرفه ای بیشتر از انتخاب شغل توجه دارد. زیرا معتقد است انتخاب شغل یکی از نتایج تکامل و بلوغ شغلی و حرفه ای است . بنابراین اگر مسیر تکاملی انتخاب و بلوغ شغلی و حرفه ای مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد و مشخص شود که فرد بطور کلی در طی این مسیر از چه مراحلی می گذرد، در این حالت هدایت شغلی و حرفه ای فرد با توجه به مسیر و مراحل شناخته شده بسیار ساده تر وعملی تر خواهد بود. به نظر سوپر عوامل زیر مستقیماً در مسیر تکاملی انتخاب شغل و حرفه دخالت دارد.

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق سازه های شخص القایی صدا و سیمای ایران بر مخاطبان

مقاله کارشناسی با موضوع سیستم شبکه شهری

تحقیق تاثیر تقسیم سود تعدیل شده تغییرات قیمت ها بر نقدینگی شرکتها

پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی ساختار سیاسی در روزنامه های کیهان و سلام

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام