مقاله دین و فلسفه دینداری مقاله دین و فلسفه دینداری

دسته : معارف اسلامی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 16 KB

تعداد صفحات : 23

بازدیدها : 179

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4500 تومان

خرید این فایل

مقاله دین و فلسفه دینداری

مقاله دین و فلسفه دینداری

مقاله دین و فلسفه دینداری

چکیده ی بخشهای مختلفی از متن:

پرسش
چرا خیلی ازآنهایی كه دیندارند از نظر علمی، فرهنگی و اجتماعی و.. عقب‌مانده‌اند؟ آیا دور شدن از دین و خدا موجب پیشرفت می‌شود؟ آیا بشر كنونی بدون خدا زندگی می‌كند؟ و... و اساسا” چه نیازی به خداهست؟
قبل از هر چیز این سئوال پیش می‌آید كه آدم دیندار و خداشناس كیست؟ پاسخ روشن است می‌گویند كسی كه بنا به دلایلی وجود خدایی را اثبات كرده و براین باور استواربماند. هركس در باورهای خود پایدارترباشد و حاضربه تغییر و تحول در باورهایش نباشد مؤمن تر و دیندارتر است. از این رو ماهیت باورهای مذهبی با ماهیت تئوری‌های علمی كاملا” معكوسند. تئوری‌ علمی هر آن آماد تغییر و تحول است و پذیرای نوآوری است. دانشمند گرچه دانشی از پیش دارد اما همواره در جستجوی كشف حقیقتی دیگر است.

...

حقیقت
تنها چیزی كه حقانیت آن آشكاراست و برای همه ابنای بشر پذیرفتنی‌ است نفس هستی و وجود یا بودن است. در این مسئله نمی‌توان شك كرد.
هستی وجود دارد و کسی هم نیست که به این مساله یقین نداشته باشد. اما اگر بپرسی ، به چه دلیل؟ از کجا معلوم که هستی وجود دارد؟
می‌گویم دلیلش خودش است. اگر من بخواهم ثابت کنم هستی وجود دارد، با چه چیزی غیرهستی امکان دارد آن را اثبات کنم؟ برفرض هم که من شروع به استدلال کنم، حتما" پایه ای برای استدلال خود برمی‌گزینم. تو خواهی گفت با پذیرش این پایه خود به هستی اذعان کرده ای دیگر نیازی به اثبات آن نیست.

...

نیاز بشر به فلسفه

همه مکتب‌های فلسفی تلاش می‌كنند تصویری كلی از جهان و انسان ارائه كنند. هر فیلسوفی گمان می‌كند جهان آن چنان‌است كه او می‌بیند. هر دیدگاه فلسفی می‌كوشد دیدگاه دیگر را رد كرده و خود را جایگزین آن كند. اما دربرابر همه این نحله‌ها این سوال مطرح است که بشر چه نیازی به فلسفه دارد ؟ این فعالیت بشری درطول تاریخ همواره جریان داشته است . انواع و اقسام فلسفه ها شکل گرفته اند تا بشر به تبیینی از جهان وهستی دست یابد . مجهولات را به نحوی برای خود توجیه کند .این نیاز از کجا آمده و چرا فکرانسان دنبال این می رود که جهان درابتدا چه بوده و درآینده و انتها چه خواهد‌شد . هم نخستین انسان های غارنشین جهان را تفسیر می کردند و هم بشر مدرن امروزی چنین می کند . چرا؟ بشر غارنشین چه کاری به این دارد که مبدأ و انتها چیست . مگربدون این نمی توانست شکارش را بگیرد وشکمش راسیرکند؟ این ویژگی بشر به دوران خاصی محدود نمی‌شود كه بتوان آن زا محصول روابط تولید یا مناسبات طبقاتی یا جغرافیایی خاص دانست. ضمن‌آن كه این نیاز برخاسته از استدلال عقلانی نیست. البته می توان برایش استدلال عقلانی آورد ولی بشر به خاطر استدلال عقلی دنبال این قضیه نرفت. چون بدون تبیین ازجهان آرامش نداشت به دنبال آن رفت.

ارزان ترین قیمت

↓↓↓↓↓↓

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق آموزه آزادی در مبانی دینی

احترام به پدر و مادر در اسلام

کسب مال حلال و دوری از حرام

وحی و انواع آن

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام