گرافیك در كامپیوتر

2500 تومان
گرافیك در كامپیوتر

تعداد صفحات : 18

فرمت فایل : doc

دسته بندی : قالب وب سایت و گرافیک

حجم فایل : 26 کیلوبایت

گرافیك در كامپیوتر 

كارت گرافیك

بهترین و راحت ترین وسیله برای نمایس اطلاعات و نتایج برنامه های كاربردی صفحه نمایش است . كارت گرافیك اطلاعاتی كه باید بر روی صفحه مونیتور نمایش داده شود را آماده می نماید . این كارت به عنوان رابط بین پردازنده و مونیتور عمل می كند . در واقع تصویر در مونیتور ابتدا به صورت مجازی در حافظه RAM تشكیل شده كه آن مجموعه ای  از بایتها بوده كه تصویر را توصیف می كند . این مجموعه بایتها به وسیله سیستم عامل از حافظه RAM به كارت گرافیك منتقل می شوند . این اطلاعات توسط كارت گرافیك به سیگنالهای ویدیویی تبدیل شده و جهت نمایش تصویر به مونیتور ارسال می شوند .

كارتهای گرافیك شبیه سایر كارتهای دیگر به سادگی در یكی از شكافهای توسعه برد اصلی كامپیوتر نصب شده یا به صورت On Board روی آن طراحی شده است . هر نقطه روی مونیتور را یك پیكسل (Pixel) می نامند . هر چه تعداد پیكسلها روی مونیتور بیشتر باشد كیفیت تصویر بهتر و واضح تر است . با توجه به ثبات بودن سطح لامپ تصویر در مونیتورها ، ‌زیاد بودن تعداد پیكسلهای باعث نزدیكی آنها به هم و در نتیجه صاف شدن تصویر خواهد شد . در اصطلاح فاصله بین پیكسل ها را Dot Pitch می گویند . كارتهای گرافیك صفحه نمایش را به صورت صفحه ای دو بعدی ( محور های x و y ) می بینند و هر پیكسل یك نشانی خاص دارد . علاوه بر این كراتهای گرافیك اطلاعات كنترل را به مونیتور داده و ردیف به ردیف تصویر را كامل می كنند.

كارتهای گرافیك از قسمتهای زیر تشكیل شده اند :

كارتهای گرافیك از قسمتهای زیر تشكیل شده اند :

1-  حافظه ویدیویی

2-  تراشه كنترل كننده

3-   مبدل دیجیتال به آنالوگ

4-  تراشه ROM BIOS

5-  تراشه اختصاصی

انواع كارتهای گرافیك

انواع كارتهای گرافیك كه از ابتدا تا كنون ساخته شده اند عبارتند از :

1-  كارتهای گرافیك MDA

2-  كرارتهای گرافیك CGA

3-  كارتهای گرافیكی EGA

4-  كارتهای گرافیكی VGA

5-  كارتهای گرافیكی SVGA

6-  كارتهای گرافیكی Onboard

 

انواع كارتهای گرافیكی  قابل نصب در شكافهای توسعه

معمولاً كارتهای گرافیكی كه در سیستم مورد استفاده قرار می گیرند كه عبارتند از AGP , PCI , VESA, ISA  .

از شبكه های توسعه AGP  مخصوص لستفاده از كارتهای گرافیكی طراحی و ساخته شده است . قبل از كارتهای گرافیكی AGP ،‌كارتهای گرافیكی PCI از سریعترین نوع كارتهای با سرعت انتقال داده های 133 مگابایت در ثانیه بودند . در حالی كه در انواع كارتهای گرافیكی AGP كه AGP2X , AGP1X  و AGP4X می باشند به ترتیب دارای سرعتهای انتقال داده 266 ، 500 و 1000 مگابایت بر ثانیه می باشند .

مراحل نصب كارت گرافیكی

برای نصب كارت گرافیكی دو مرحله كلی را باید انجام دهید :

1-  نصب سخت افزاری

2-  نصب نرم افزاری