مقاله پایداری خطوط انتقال در برق مقاله پایداری خطوط انتقال در برق

دسته : برق ،الکترونیک و مخابرات

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 56 KB

تعداد صفحات : 19

بازدیدها : 231

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 7000 تومان

خرید این فایل

مقاله پایداری خطوط انتقال در برق

مقاله پایداری خطوط انتقال در برق

مقاله پایداری خطوط انتقال در برق

 

قسمتی از متن:

از ابتدای شروع کار در صنعت برق، تداوم برق رسانی و سرویس دهی به مصرف کنندگان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تمامی دست اندرکاران این صنعت در تمام جهان پیوسته در جهت نیل به تأمین برق مطمئن و پایدارتر نمودن شبکه برق رسانی کوشیده و سرمایه گذاری نموده اند .همانطور که می دانیم اساساً دو نوع کلی اتصال کوتاه در خطوط وجود دارد :

برای ساخت اولین تأسیسات برق براساس سیستم ضدیخ در انتقال جریان مستقیم برق با ولتاژ بالا در كانادا را امضاء كند. این قرارداد كه درقالب كلید دردست‌اجرا می‌شود باشركت خدماتی دولتی هیدروكبك در استان كبك منعقد‌شده‌است. در سرمای شدید و یخبندان كبك زمستان 1998 صدها كیلومتر خطوط انتقال با ولتاژ بالا و هزاران برج انتقال برق در اثر انباشته‌شدن برف و یخ متلاشی شد و میلیون‌ها نفر از مردم در این منطقه از نعمت برق محروم شدند. به منظور بهینه‌كردن شبكه برق، شركت هیدروكبك با شركت آریوا تی اند دی قرارداد ساخت و نصب سیستم ضدیخ خطوط انتقال جریان مستقیم برق با ولتاژ بالا را منعقد كرد. سیستم ضدیخ خطوط انتقال جریان مستقیم برق با ولتاژ بالا(HVD ciceTM) می‌تواند تا 7200 آمپرجریان مستقیم در خطوط انتقال تولید كند و به منظور ذوب یخ و برف روی آنها درجه حرارت این خطوط را افزایش دهد. این سیستم ضد یخ خطوط انتقال در پست Levis كه محل اصلی اتصال خطوط انتقال این منطقه است اجرا خواهد شد. این سیستم در زمانی كه نیاز به ذوب یخ نباشد به صورت سیستم متعادل‌كننده استاتیكی Static Var Compensator (SVC) عمل خواهد كرد و كیفیت برق شبكه انتقال را در منطقه بزرگ كبك بهبود خواهد بخشید. سیستم متعادل كننده SVC ولتاژ شبكه برق 735 كیلوولتی را كه در اثر مقدار مصرف برق دچار نوسان می‌شود پایدار و به تثبیت خواهد كرد. شركت AREVA T&D با شركت مهندسی و ساختمانی SNC- Lavalin كه از نظر بین‌المللی مشهور است همكاری نزدیك دارد. شركت SNC- Lavalin عملیات ساختمانی این سیستم را نظارت خواهد كرد و با پیمانكاران هماهنگی كرده و مطالعات مهندسی آن را اجرا خواهد كرد. سیستم مذكور كه تقریباً 600 كیلومتر از خطوط انتقال را پوشش می‌دهد قرار شد پائیز سال 2006 به بهره‌برداری برسد. كرت هاكنسن Kurt Hakansson معاون بازرگانی سیستم‌های AREVA در این خصوص گفت: سیستم ضد یخ خطوط انتقال طبق اصول و استانداردهای توسعه پایدار شركت هیدروكبك حداكثر كارآئی برق را تأمین و برق‌رسانی در این منطقه را تضمین خواهد كرد. در طول مدت 18 ماه اخیر این طرح دومین پروژه مهمی است كه اجرای آن به شركت AREVA T&D واگذار شده است. این امر نشاندهنده تعهد ما در این بازار است. موفقیت اخیر شركت‌ ما به دلیل توانائی ما در اجرای فن‌آوری های موجود به طریق نوین است. شبكه برق تحت نظارت شركت هیدروكبك شامل 32000 مایل خطوط انتقال و بیش از 500 پست فشار قوی می‌باشد

یكی از مسائلی كه امروزه در سیستم‌های قدرت به ویژه شبكه قدرت ایران – بسیار مورد توجه برنامه‌ریزان و بهره‌برداران سیستم قرار دارد، تغییرات زیاد و عدم یكنواخت بودن منحنی بار در ساعات مختلف شبانه‌روز است. این موضوع منجر شده است تا تنها در ساعات پیك بار از تمامی ظرفیت نصب شده تولید كشور استفاده شود و در ساعات كم باری و میان باری مقدار زیادی از ظرفیت نصب شده خارج از مدار باشد كه این مطلب به معنای خواب سرمایه است. این مشكل كمابیش در شبكه‌های قدرت دنیا كه دارای منحنی‌های بار با تغییرات زیاد هستند مشاهده می‌شود. این موضوع محققان را برآن داشته است تا با نگاهی به تجربیات بشر و پیش‌زمینه ذخیره‌سازی از دیرباز، در اندیشه ذخیره كردن انرژی الكتریكی باشند.
از آنجا كه هزینه تولید برق و قیمت فروش آن در ساعات مختلف شبانه‌روز با توجه به راه‌افتادن بازار برق، تفاوتهای چشمگیری دارد، بنابراین ایده ذخیره‌سازی برق در ساعات غیر پیك (برق ارزان) و استفاده از آن در ساعات پیك (برق گران) مطرح شد. روشهای مورد مطالعه ذخیره‌سازی برق به شرح زیر هستند: ذخیره‌ساز هوای فشرده، ذخیره‌سازی چرخ طیار، ذخیره‌ساز حرارتی، ذخیره‌ساز مغناطیسی ابر رسانا و ذخیره‌ساز ابرخازن

در شبكه قدرت شهر نیویورك جهت كنترل توان عبوری از بخشی از شبكه، از یك سیستم الكترونیك قدرت با سرعت عملكرد زیاد استفاده شده است.سیستم مذكور كه در آن از جدیدترین فن آوری موجود در زمینه ادوات FACTS ( سیستم های انتقال AC انعطاف پذیرFlexible AC Transmission Systems ) استفاده شده است در پست Power Authoritys Marcy واقع در نیویورك نصب گردیده است. این سیستم این توانائی را ایجاد می كند كه توان بیشتری از خطوط انتقالی كه بخشهای شمالی ایالت نیویورك را به شهر نیویورك متصل می كنند عبور كند. این امر سبب بالا رفتن قابلیت اطمینان و بهره وری شبكه برق رسانی نیویورك شده و نیاز به احداث خطوط انتقال جدید را كاهش می دهد.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق امواج الکترومغناطیسی و اثرات آن اطراف سیم های برق فشار قوی

پروژه انواع مشخصات و تست دیودها

پایان نامه بررسی مكانیزم‌ های سوئیچینگ در سیستم‌ های مخابرات

مقاله طراحی سیستمهای مدرن اطلاعاتی و بازشناسی خودكار الگوها

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام