پروپوزال تأثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر خودپنداره و عملکرد تحصیلی دانش آموزان دارای اختلال سلوک پروپوزال تأثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر خودپنداره و عملکرد تحصیلی دانش آموزان دارای اختلال سلوک

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 101

تعداد صفحات : 24

بازدیدها : 273

برچسبها : دانلود پروپوزال

مبلغ : 18000 تومان

خرید این فایل

پروپوزال تأثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر خودپنداره و عملکرد تحصیلی دانش آموزان دارای اختلال سلوک

پروپوزال تأثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر خودپنداره و عملکرد تحصیلی دانش آموزان دارای اختلال سلوک

پروپوزال تأثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر خودپنداره و عملکرد تحصیلی دانش آموزان دارای اختلال سلوک

قسمتی از متن:

بیان مسأله اساسی تحقیق به طور كلی (شامل تشریح مسأله و معرفی آن، بیان جنبه‏های مجهول و مبهم، بیان متغیرهای مربوطه و منظور از تحقیق به صورت مستند) :

یکی از کارکردهاو اهداف آموزش و پرورش،تحقق اهداف اجتماعی در دانش آموزان است(پوردانشی،ملکیعضو،1385).از مهم ترین اهداف آموزشی دوران کودکی توسعه مهارت های اجتماعی بوده و میزان برخورداری دانش آموزان از این مهارت بر سلامت فردی و اجتماعی و نیز موفقیت تحصیلی آنان اثرگذار است(گرمارودی،وحدانی نیا،1385).

آمار و اطلاعات نشان دهنده میزان نفوذ و گستردگی ماهیت مسائل رفتاری هستند که در واقع منشأ اصلی آن در آغاز، عوامل اجتماعی می باشد(ماتسون و اولندیک،1988) یکی از مشکلاتی که دامنگیر کودکان است و به وفور مورد توجه متخصصان بالینی و روانشناسان قرار گرفته ، اختلال سلوک است.اختلال سلوک مجموعه ای پایداری از رفتارهایی است که با گذشت زمان شکل میگیرد و غالبا مشخصه آن پرخاشگری و تجاوز به حقوق دیگران است(کاپلان و سادوک،1382) کودکان و نوجوانانی که رفتار آنها در این اختلال قرار می گیرد به امتناع از قواعد خانه ، مدرسه یا جامعه اصرار دارند . و در مدرسه ناسازگار بوده و از مراجع قدرت نافرمانی می کنند و رفتار های مخرب زیادی دارند ، تکانشی هستند قضاوت ضعیفی دارند و خطر های نابجا و نادرستی می کنند و درباره نتایج اعمال خود فکر نکرده و همواره با شکست مواجه می شوند ، به پذیرش مسئولان اعمال و بد رفتاری خود قادر نیستند و در برابر احساسات ، افکار و نیازهای سایر افراد فاقد حساسیت هستند ( جانکسمی و همکاران، 2000) برخلاف بسیاری از مسائل دوران کودکی که با بالا رفتن سن کاهش می یابند. رفتارهای ضد اجتماعی با بالا رفتن سن، دوام پیدا می کند (اولوس ،1979، شچمن، 1970، به نقل از به پژوه،1389)به طور تقریبی 7_2درصد از افراد کل جامعه مبتلا به اختلال سلوک هستند(لوینسون وهمکاران،2000).

رفتار ضد اجتماعی بر تمامی جنبه های زندگی کودک و نوجوان سایه می افکند. و سازگاری و شادکامی بعدی آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد و عملکردشان را تحت تأثیر قرار می دهدنظر به این که رفتار نوجوان در خلأ صورت نمی پذیرد و با توجه به اینکه افرادی که نارسایی مهارت های اجتماعی دارند، ممکن است همانطور که بزرگتر می شوند، مشکلات سازگاری بیشتری تجربه کنند و در آینده به اشخاص غیر مولد جامعه تبدیل شوند و یا موجب صرف منابع هنگفتی (هزینه های روانی، جسمانی مالی و اجتماعی) گردند. (ماتسون و اولندیک ،1988)

یکی از مشکلات جدی افرادی که دارای اختلال سلوک هستند ضعف در مهارت های اجتماعی می باشد. مطالعه چگونگی رشد و توسعه مهارت های اجتماعی در کودکان و نوجوانان در مقایسه با بزرگسالان از اهمیت بیشتری برخوردار است. کودکان و نوجوانانی که برای همسالانشان قابل پذیرش نیستند، ممکن است از برخی تجربه های مهم محروم شوند و در نتیجه این وضعیت، آن ها را به سوی سازش نایافتگی بیشتر هدایت کند (بیومن و فرمن، 1984)[1]  برای مهارت های اجتماعی تعاریف متعددی از سوی افراد مختلف ارائه شده است. مریل و گیمپل مهارت های اجتماعی را رفتارهای مشخص و مشتمل برتوانایی شروع ارتباط و ارائه پاسخ تشکیل شده اند و احتمال دریافت تقویت اجتماعی را به بیشترین حد می رساند و ماهیتی تعاملی دارد و وابسته به موقعیت است (مریل و گیمپل، 1998) اشنایدر و همکاران مهارت های اجتماعی را به عنوان وسیله ارتباتی میان فردی و محیط تعریف می کند و معتقدند که این ویسله برای شروع  وادامه ارتباط با همسالان به عنوان بخش مهمی از بهداشت روانی مورد استفاده واقع می شود(اشنایدرو همکاران، 1985)و تعاریف متعددی از این دست ارائه شده است. تعدد تعاریف و اینکه چرا تعریف واحد وجود ندارد به این دلیل است که مهارت های اجتماعی تحت تأثیر ادراک، ارزیابی، نگرش و تعامل میان رفتار و محیط قرار دارد (مریل و گیمپل، 1998)[1] - farman & Bierman


به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

روش تحقیق بررسی تأثیر بدرفتاری والدین بر عزت نفس دانش‎آموزان مقطع راهنمایی

تحقیق روابط اجتماعی معلمان و دانش آموزان در عصر ارتباط

کاروزی 2 رشته مدیریت برنامه ریزی آموزشی ( گزارش دبیرستان)

میزان شیوع افسردگی در بین دانش آموزان مدارس دخترانه شهرستان اندیمشک

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام