تحقیق تاثیر نوع حسابرسی بر ارزش سود حسابداری شرکتهای پذیرفته شده بورس تحقیق تاثیر نوع حسابرسی بر ارزش سود حسابداری شرکتهای پذیرفته شده بورس

دسته : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 368 KB

تعداد صفحات : 81

بازدیدها : 656

برچسبها : نوع حسابرسی ارزش سود حسابداری

مبلغ : 10000 تومان

خرید این فایل

تحقیق تاثیر نوع حسابرسی بر ارزش سود حسابداری شرکتهای پذیرفته شده بورس

دانلود پروژه تحقیقاتی و پایان نامه کارشناسی حسابداری بررسی تاثیر نوع حسابرسی بر مربوط بودن ارزش سود حسابداری در شرکت های پذیرفته شده در بورس

مقدمه

بازار بورس اوراق بهادار نقش مهمی را در جذب سرمایه های اندک مردم و تأمین مالی شرکت ها فراهم می آورد . از آنجا که این بازارها در تخصیص منابع و سرمایه ملی نقش سازنده ای دارند، بنابراین مطلوبیت آن ها در جهت توسعه اقتصادی جامعه خواهد بود . افراد سعی می کنند تا با کسب اطلاعات در شرکت های پذیرفته شده در بور س نسبت به خرید و یا فروش سهام اقدام کنند . بنابراین اطلاعات نقش تعیین کننده ای برای آن ها ایفا خواهد کرد.

با گسترش فناوری و دسترسی راحت و سریع به اطلاعات از طریق رایانه ها و شبکه های انتقال اطلاعات، موضوع استفاده از اطلاعات در تصمیم گیری، ابعاد تازه ای به خ ود گرفته است. از یک طرف شرکت ها و افراد به شیوه ای راحت تر به تبادل اطلاعات می پردازند و از طرف دیگر دست اندرکاران بازار سرمایه سریع تر به نیازهای اطلاعاتی افراد پاسخ می دهند .

در این میان نقش محققین و جامعه دانشگاهی در پیشرفت هرچه بهتر و بیشتر امور، غیرقابل انکار است . آن ها تلاش می کنند تا با مشاهده پدیده های بازار و ارایه نظرها و پیشنهادهای خود به پویایی و بهینه سازی بازار کمک کنند. از زمان تأسیس بورس اوراق بهادار در ایران تا امروز تحقیقات زیادی در رابطه با ابعاد مختلف و متنوع بورس انجام شده است . بیشتر این تحقیقات در قالب پایان نامه های دانشگاهی و بعضًا به صورت مقالات منتشر شده در مجلات صورت گرفته است . در این مقاله تلاش می شود تا تحقیقات(در دسترس ) انجام گرفته تاکنون جمع آوری و سپس در طبقه های مشابه قرار گیرد . به عبارت دیگر، موضوع اصلی در این مقاله بررسی موضوعاتی است که تاکنون در بورس اوراق بهادار به آن پرداخته شده است . این کار از دو جنبه ضروری به نظر می رسد: اول آن که مشخص می شود تاکنون محققین بر روی چه موضوعاتی کار کرده اند و به احتمال به چه موضوعاتی بیشتر پرداخته اند . دوم آن که با این دورنما زمینه برای ان جام تحقیقات آتی تسهیل می شود . بنابراین، آن هایی که تمایل به بررسی مطالعات پیشین دارند با مراجعه به آن مطالعات از موضوعات و نتایج تحقیق آن ها مطلع شده و به احتمال آن ها را ادامه خواهند داد . از طرف دیگر مشخص خواهد شد که بازار بورس در چه زمینه هایی به تحقیق و مطالعه بیشتر نیاز دارد.

...

تاثیر اظهار نظرحسابرس بر فعالیت شرکتها

ماده 10 آیین نامه انضباطی بورس مقرر می دارد:

«حسابها و صورتهای شرکت باید به گونه ای تنظیم گردد که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به آنها اظهار نظر مردود و یا عدم اظهار نظرارائه نکرده باشد . در آن صورت بلافاصله معاملات سهام شرکت متوقف و تا رفع مواردی که موجب ارائه اظهار نظر مردود و یا عدم اظهار نظر گردیده است، به تشخیص هیئت مدیره سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار توقف ادامه خواهد داشت ».

بعنوان یک مصداق عملی بورس اوراق بهادار در تاریخ 24/5/1378 معاملات سهام 5 شرکت پذیرفته شده در بورس را متوقف کرد.گزارش حسابرسی چهار شرکت از نوع عدم اظهار نظر و گزارش حسابرسی یک شرکت از نوع مردود بوده است.از نظر سازمان کار گزاران بورس اوراق بهادار، گزارش مردود یا عدم اظهار نظر، نمایانگر اعتبار پایین صورتهای مالی است و به همین دلیل داد و ستد سهام شرکتهای یاد شده متوقف گردید . این کار اصولی و منطقی است ، زیرا داد و ستد بر مبنای سود هر سهم (EPS) و دیگر اطلاعات نا معتبر صورتهای مالی به سهامداران به ویژه سهامداران جزء صدمات مالی جدی وارد می کند.

این اقدام در بلند مدت به تقویت سیستمهای اطلاعاتی شرکتها و در نتیجه استحکام پایه های اطلاعاتی بورس کمک می کند و تامین کننده شفافیت اطلاعات مورد لزوم خواهد بود.

اطلاعات حسابداری و قیمت سهام

در مفهوم حسابداری تعهدی، سود به عنوان یک معیار اساسی برای ارزیابی ، مطرح می باشد و از جنبه اطلاعاتی سود در بر گیرنده کلیه اطلاعات حسابداری است.بر پایه مفروضات بازار کارآ، تحقیقات کاربردی از این دیدگاه که سود حسابداری دارای محتوای اطلاعاتی زیادی است ، پشتیبانی می کنند.

...

مدیریت سود

فلسفه مدیریت سود، بهره گیری از انعطاف پذیری روش های استاندارد و اصول پذیرفته شده حسابداری می باشد. البته تفسیرهای گوناگونی که می توان از روش های اجرایی یک استاندارد حسابداری برداشت کرد، از دیگر دلایل وجود مدیریت سود می باشد.این انعطاف پذیری دلیل اصلی تنوع موجود در روش های حسابداری است.در زمانی که تفسیر یک استاندارد بسیار انعطاف پذیر است، یکپارچگی داده ها ارائه شده در صورت های مالی کمتر می شود.اصول تطابق و محافظه کاری نیز می تواند باعث مدیریت سود شود. بنابر گفته گتشو، شرکت کار باید ، سود سه ماهه نخست سال مالی خود را بدون اضافه نمودن به موجودی نقد و تنها با استفاده از روش های تعهدی حسابداری استهلاک، معافیت های مالیاتی سرمایه گذاری ها و به حساب دارایی بردن بهره، افزایش داد.مدیران شرکت تأکید کرده اند که این کار برای ارائه ی صورت های مالی واقعی تر و قابل مقایسه کردن صورت های مالی شرکت، با سایر شرکت های در صنعت مشابه، صورت گرفته است.تحلیل گران مالی و حسابرسان از این پدیده به عنوان ترفند حسابداری نام می برند.این در حالی است که تمامی این اقدامات در چارچوب اصول پذیرفته شده حسابداری صورت گرفته است.پژوهش ها نشان می دهد که مدیران شرکت ها از روی قصد، سودهای گزارش شده را با استفاده از انتخاب سیاست های حسابداری خاص خود تغییر در برآوردهای حسابداری و اقلام تعهدی، دستکاری می کنند تا به هدف های موردنظر خود برسند.

تحلیل گران مالی انتظار دارند که شرکت ها به پیش بینی های انجام گرفته برسند و مغایرتی نداشته باشند، این مهم برای شرکت هایی که قابل اتکاءتر هستند، بیشتر صادق است.تحلیل گران مالی و سرمایه گذاران از انحراف میان مقادیر پیش بینی شده و واقعی بسیار ناخشنود خواهند شد.

...

نقش نوع حسابرسی بر رابطه ارزش سود حسابداری شرکت های پذیرفته شده در بورس

فهرست مطالب

مقدمه

بیان مسأله

اهداف و فرضیات پژوهش

مفهوم بورس

وظایف بورس

فواید بورس برای سرمایه گذاران

تأثیر گزارش حسابرسی بر بازده سهام

نقش حرفه حسابرسی در جامعه

-مدل شبه قضایی

-مدل مسئولیت اجتماعی

- نظریه مباشرت و نظارت

هدف حسابرسی و انواع اظهار نظر حسابرسی

تاثیر اظهار نظرحسابرس بر فعالیت شرکتها

اطلاعات حسابداری و قیمت سهام

ارتباط بین سود و ارزش سهم در شرایط اطمینان و بازار کامل

ارتباط بین سود و ارزش سهام در شرایط عدم اطمینان و بازار ناقص

تاثیر اظهار نظر حسابرسان بر قیمت سهام

پیشینه پژوهش

روش تحقیق

مالی

بررسی های آماری

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پاورپوینت کتاب اصول حسابداری 1

پروژه طراحی سیستم جامعه بودجه بندی

سورس کد حسابداری شخصی ودود 1 1 4 3

بررسی یک نقش روان سنجی مثبت برای معیار های اجرایی دیوید هارگینسون ، لوری مکالی ، ملوین رش ، تونی و زیج

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام